neprihlásený Sobota, 10. júna 2023, dnes má meniny Margaréta
Tatra banka mala dva dni technické problémy, odlišné. Útok vylučuje

Značky: Tatra bankainternet banking

DSL.sk, 15.1.2020


Tatra banka, jedna z najväčších slovenských bánk, mala v uplynulých dvoch dňoch technické problémy so svojimi službami eletronického bankovníctva, s webovým internet bankingom aj s mobilnou aplikáciou.

V pondelok 13. januára prišlo k výpadku oboch služieb, ktorý podľa stanoviska banky pre DSL.sk začal o 13:22. Podľa banky mali byť služby následne dostupné od 14:30 s "pomalšou výkonnosťou", od 15. hodiny mal byť plne funkčný internet banking a približne od 18. hodiny mala byť plne funkčná mobilná aplikácia.

Problémy sa zopakovali aj v utorok 14. januára. Od 14:30 podľa stanoviska banky prišlo k "spomaleniu odoziev" oboch služieb. Plne funkčné mali byť od 16. hodiny.

Hoci problémy nastali v dvoch po sebe idúcich dňoch, podľa banky boli spôsobené odlišnými technickými príčinami. "Intenzívne IT analýzy identifikovali technický problém v Mobilnej aplikácií, ktorý mal sekundárny dopad na funkčnosť Internet bankingu TB," uviedla banka k pondelkovým problémom. "Príčinou boli odlišné technické problémy ako predchádzajúci deň," uviedol k utorňajším problémom pre DSL.sk hovorca banky Boris Fojtík.

Hoci otázky servera DSL.sk nesmerovali k prípadnému bezpečnostného útoku ako dôvodu problémov, banka v stanovisku avizuje že problémy neboli spôsobené hackerskými aktivitami. "Analýzy z pohľadu IT bezpečnosti nepotvrdili súvislosť s hackerskými aktivitami," uviedla k prvému dňu a "Rovnako nešlo o narušenie bezpečnosti systémov," uviedla k druhému dňu.

Počas problémov boli podľa banky plne k dispozícii pre realizáciu platobného styku pobočky a kontaktné centrum Dialog.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

AMD zrejme čoskoro uvedie nové Threadripper procesory, možno budú aj vo voľnom predaji
V linuxovom jadre pribúda podpora pre programovanie sieťových ovládačov v Ruste
NASA dnes doinštaluje na ISS ďalšie solárne panely a zvýši tak ich výkon
Google Drive prestane čoskoro podporovať Windows 8.1 a všetky 32-bitové Windows
Prichádzajúci HDD od Seagate s HAMR má nakoniec až 32 TB
Po odpísaní nového formátu JPEG XL prehliadačmi Chrome a Firefox pridáva jeho podporu Safari
Ohlásený termín premiéry ďalšieho Star Wars seriálu
Spustená výroba flash pamäte s 238 vrstvami
Mesto začalo značkami upozorňovať na smartfónových zombie
Sonda, ktorej vypustenie NASA v 2022 nestihla, má letieť v októbri


Diskusia:
                               
 

Sak IB uz maju v Angulari, ta co potom
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Podľa stanoviska banky to vyzerá, že sa prehodili connection stringy, takže apka začala pushovať telemetriu na nejaké AS400-ky, čo i za štyrmi firewallmi od prekvapenia priekazne radšej kľakli.
Odpovedať Známka: -0.3 Hodnotiť:
 

ti si ako RTVS
nezabávame Vás balastom, keď sa dejú zlodejiny
my Vás balastom uspíme,...
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

hej hej, v tom case v pondelok mi zlyhala platba cez tatrapay branu na bistro.. :(
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Máte nosiť hotovosť. Vždy treba mať v miešku nejaké mince!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pravda, miesok mam plny, len neviem, ci sa to odborne vola mince...
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Mobilné platby im na Android 10 nefungujú ani 4 mesiace po oficiálnom spustení Android 10 (3/9/2019). Nehovoriac o tom že beta Androidu 10 pre developerov bola dostupná už v marci 2019, takže nič nebránilo tomu aby v prvý deň spustenia Androidu 10 mobilné platby fungovali.

A keďže je každý rok nový android, situácia sa opakuje.... Každý rok im to cca. pol roka nefunguje na oficiálnom najnovšom systéme.
A ľudia, ktorý majú Google Pixel telefóny a teda aj bety OS, sú bez Mobilných platieb cca. 11 mesiacov v roku. Najviac sú postihnutý používatelia najlepších telefónov, lebo tie majú v praxi najskôr aktualizácie.

A pritom práve skupina ľudí, ktorá má vždy najnovší systém je s veľkou pravdepodobnosťou najaktívnejšia pri týchto službách. A hlavne pri takýchto aplikáciách je najnovšia verzia OS včítane aktualizácii z bezpečnostných dôvodov najzmysluplnejšia.


Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Čo z toho, že ten ich smiešny program beží na telefónoch s Android 6? Aké percentotých telefónov má NFC? Aké percento užívateľov s tak starým telefónom bude mobilné platby používať? Koľko percent takýchto starých črepov beží na rootnutých či alternatívnych ROM kde to taktiež nepobeží...

A potom Vám voľajaký trtko na pobočke povie že ak chcete mať zľavu z poplatku máte používať aplikácie na mobilnom telefóne...

A to ten ich milý hovorca hovorí že ApplePay sa uchytil. Ani nehovorím že pridať firemnú VISA z TABA nie je možné pridať ani do ApplePay...

Platby cez Smartwatch? Cha cha cha...

Kompletný FAIL milá TABA.

Prešiel som inde, kde podporujú GPay.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Pri zľavách z perspektívy väčšieho dobra nemá váhu nič iné ako fakt, od plného rozvinutia schopností koľkých malých Hitlerov a Napoleonov chráni našu spoločnú demokraciu možnosť ich poskytovania za priekazne jednostranne stanovovaných podmienok.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ta ich mobilna aplikacia v poslednej verzii je neskutocne pomala. Pred mesiacom ked som chcel zobrazit pohyby, odozva okamzita. teraz cakam cca 15 sekund, kym sa nieco zobrazi. viackrat sa mi stalo pri platbe aj to, ze aplikacia zahlasila chybu. Pri skenovani qr kodu dokonca spadla. Na iPhone, kde ani neviem kedy nieco take nejaka aplikacia spravila naposledy. Zmenili dizajn, a odvtedy to blbne.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Aj s výberom z bankomatu prostredníctvom mobilu. A mala by som zmenil na má.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Možno vylučuje útok zvonka. Na TB však už celé roky útočia jej vlastní manažéri svojimi vlastnými sprostými rozhodnutiami. Čudujem sa, že ešte žije.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Vylučovanie patrí k bazálnym funkciám.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

zahodit tieto svinske sluzby za ktore si este aj pytaju penaaze... Dovidenia idem na crypto a online zahranicne free sluzby
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

skor si chcel povedat open-source. free nie je az take stastne riesenie. z niecoho zit musia a nechces zverit svoje peniaze niekomu, koho plati niekto iny.

existuje banka, ktora ma kod open-source? povoli im to vobec nbu123?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

TB je celkovo tragedia, ten sasek co tam sefuje vratane sefov IT je des a hroza. Typci ocividne poznaju veci len z rychlika, znalosti na urovni absolventa odborneho ucilista z kromachov..tam robit je za trest.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár