neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Bluetooth audio zlepší kvalitu, pridá nové funkcie

Značky: Bluetooth

DSL.sk, 8.1.2020


Bezdrôtová technológia Bluetooth dostáva podporu nového štandardu pre prenos audia, ktorý má byť výrazne lepší ako súčasná technológia.

Nový štandard s označením LE Audio predstavila na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES organizácia Bluetooth SIG stojaca za Bluetooth.

Bluetooth sa pôvodne používal okrem iného na pripojenie bezdrôtových headsetov pri telefonovaní, v poslednej dobe je s popularitou bezdrôtových slúchadiel veľmi využívanou aplikáciou aj dlhodobé počúvanie hudby vyžadujúce kvalitné audio.

LE Audio prinesie podľa oznámenia štyri hlavné inovácie. Bude fungovať cez úsporný protokol Bluetooth LE, Low Energy, a využívať bude nový audio kódek LC3, Low Complexity Communication Codec. Ten podľa organizácie poskytuje vyššiu kvalitu zvuku pri nižšom bitrate ako kódek SBC používaný u doterajšieho Bluetooth audia a dokonca má mať lepšiu kvalitu pri polovičnom bitrate. Podľa testu má byť kvalita LC3 pri 160 Kbps lepšia ako kvalita SBC pri 345 Kbps.

To môžu tvorcovia zariadení využiť na zlepšenie kvality, zníženie spotreby a zlepšenie výdrže na batériu.

Štandard bude podporovať viacstreamové audio, zasielanie synchronizovaných streamov do rozličných slúchadiel. To umožní zlepšiť kvalitu sterea.

LE Audio bude tiež podporovať využitie v naslúchadlách pre nedoslýchavých a štvrtou novinkou je podpora plošného vysielania zvuku do neobmedzeného počtu zariadení, Broadcast Audio. To umožní okrem iného jednoducho zdieľať hudbu zo smartfónu s inými osobami alebo napríklad na verejných miestach vysielať zvuk z TV bezdrôtovo.

Špecifikácie pre LE Audio majú byť zverejnené v prvom polroku, kedy prídu prvé zariadenia s podporou štandardu oznámenie neuvádza.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie


inzercia



Diskusia:
                               
 

esteze som nekupil ten soundbar k TV. pockam si radsej 4-5 rokov a kupim hned prvy s podporou LE Audio
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Kamarát si raz kúpil bluetooth klávesnicu. Išiel som ho navštíviť ako obvykle, ale ešte som sa ani neposadil a musel som si okamžite dať dole kovové hodinky. Pálili ma tie hodinky zospodu na ruke ako sviňa. Keby mi chalan nebol povedal, že má novú bluetooth klávesnicu, niekto by ani nevedel, že je to z toho.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

A teraz prosím spočítaj, kolko energie je treba na rozpálenie hodiniek a aký výkon má ten vysielač. Potom môžeš pokračovať v trepaní k*k*tín.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pri snahe hodiniek o spárovanie s klávesnicou je možné rýchlosť vybíjania batérie vyvodiť z wifi neúspešne hľadajúceho mobilu, takže v závislosti od kapacity a tepelnej vodivosti je možné o orientácii pokračovania v trepaní k*k*tín potom priekazne eventuálnom polemizovať.
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

"Spárovat hodinky s klávesnicou??" to robia len dedinský množitelia psov, alebo samostatne sa potulujúci bezbúdovci*.

Vysvetlivky:
Bezbúdovec* - silný a nezávislý pes, nebojaci sa nakaziť besnotou a má vlastný názor.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pri smart hodinkach bez spolahliveho antivirusoveho riesenia hrozi nezanedbatelne riziko, ze hackeri mozu podvrhnut skodlivy kod priekazne prave za takym ucelom.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Spolahlivosť antivírusu otestuješ tak, že keď ti žena pošle fotku na email, a ochrana ti prílohu odchytí ako nebezpečenstvo.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Čiže aby testovaciu metodiku navrhoval niekto so znalosťou faktu, že antivírusové riešenie nemusi antivírus vobec obsahovať, je v konečnom dôsledku de facto priekazne optimálnejšie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a preco dochadzalo k paleniu?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Niekto mu potrel spodok hodiniek tigrou mastou.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

podla mma mu skor potrel mozog
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

Lebo jeho mudre hodinky su napodobeniny velkych cinskych vyrobcov.

Jeho hodinky zial vyrobili deti v nejakej cinskej provincii uprostred ryzoveho pola. Zle zapojena baterka sa mu zacala prehrievat a to sposobilo palenie na ruke.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

nie kazdy si sekne mikrovlnku s klavesnicou...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

navrhujem pockat este dlhsie. nikde nepisu aku to ma latency, ale bezne bluetooth s vynimkou aptX LL ma problemy so synchronizaciou obraz/zvuk. jedine ze by dovtedy zaviedli aj standardy na synchronizaciu obraz/zvuk a TV by automaticky dokazala oneskorit obraz podla detekovaneho formatu audio vystupu, co by bola asi najlepsia cesta
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

oneskorenie obrazu na telke kvôli zvuke je bežná VEC!

Preto sa ňeďiv že keď hráš kauntra alebo halo (a máš bluetóoth skuchátka) a na miesto minotora máš telku, že sú súperi ríchlejší!!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ja sa nedivim, lebo sa nehram. na gamblenie je oneskorenie obrazu oproti klavesnici cista schyza asi aj v single player.
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo na to soza?
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Asi prida poplatok uz do ceny zariadenia, ved co ak nahodou budes pocuvat inu hudbu ako tvoju vlastnu.
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

Pre AirPods a obdobné riešenia je ale jeden poplatok samozrejme priekazne nereflektujúci skutkový stav.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

SBC je najhorsi kodek aky sa pouziva na prenos hudby cez bluetooth. MP3 je oproti nemu tazke hifi. A teraz vymyslia dalsiu hlupost, ktora este viac zrazi kvalitu bluetooth audia ku dnu, len aby usetrili sirku pasma...
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Súhlas, keď bluetooth, tak cez kodek APTX alebo LDAC.
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

alebo cez kábel
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bluetooth cez kábel ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som cakal, ze v texte sa objavi nejaka info o lossless streamovani, ktore by finalne ukoncilo vyvoj potencionalne dalsich zbytocnych stratovych kompresnych standardov.

Nechajme sa prekvapit, akykolvek dalsi lossy standard nedava zmysel, pri uz existujucich AptX, ci LDAC. Jediny vyznam ma nova bezstratova kompresia, ktora by bola konecne finalne a dlhodobe riesenie.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Presne tak. Keď nejde strčiť cinch do jackovej zdierky je to jedna vec, ale presviedčať zákazníkov, že presne preto pri digitálnom prenose rovnako nejde preniesť algoritmus kodeku a treba upgradovať hadvér na novú verziu poskytuje priekazne priehľadnejšie faktické skutočnosti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keďže ide o low energy nemá veľmi zmysel vymýšlať nový kodek čo bude mať za cenu vyššej spotreby lepšiu kompresiu ako existujúce FLAC, ALAC a pod. Takže mi to príde že by si vymýšlal teplú vodu.
V článku vôbec nechápem to porovnanie so SBC ktorý nikdy na kvalitný zvuk stavaný nebol, dokonca aj pri najvyšších bitratoch >320 kbps sú zreteľne počuteľné artefakty ktoré pri moderných kodekoch miznú už okolo 100 kbps.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano. Tak to bolo myslene. Cize nie (nutne) vymyslat nanovo, ale skor osvojit si nejaku lossless kompresiu ako univerzalny BT standard (kludne na baze open source uz existujucich algoritmov).
Odpovedať Hodnotiť:
 

LC3 to označenie sa mi páči veru viac ako LCCC.
No nemohli sme mať C3P???
Odpovedať Hodnotiť:
 

C3-PO?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako sa da jednoducho zistit aky kodek sa pouziva pri sparovanom mobile s BT autoradia ked sa telefonuje HF, alebo ked sa pocuva hudba?
Pripadne pri prehravani hudby cez BT na nejaky boombox?

Jedine co ma napada je nejaky packet sniffer pre BT, ktory by ich analyzoval, neexistuje ale nejaka APPka do mobilu, ktora zobrazi aktualne pouzity codec?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na Androide si vieš nastaviť kódek v Developer Options -> Bluetooth Audio Codec
Odpovedať Hodnotiť:
 

No. Na androide a na mojej sucasnej Nokii sa to da zistit a zmenit v developer options ("Pre vývojárov..." >> Bluetooth audio kodek, na výber tu mám: SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozno taka prakticka otazka:
mas skladbu v MPEG1 layer3 a ten co ?
musis v PC dekodovat na raw audio a to potom co tlacis
do nejakeho cipu cez USB zbernicu a ten to potom posiela SBC/LC3?

viem ze non-LE audio podporuje aj mp2/acc kodeky ale
ako to bude stym Audio-le bude tam nutny decode-encode?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár