neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Rusko spravilo raziu v Nginxe, ruský vyhľadávač tvrdí že mu server patrí

Značky: ITwebRusko

DSL.sk, 13.12.2019


Ruská polícia vo štvrtok uskutočnila raziu v ruskej pobočke spoločnosti Nginx, ktorá bola založená tvorcom rovnomenného populárneho open source webového servera a ktorá sa výrazne podieľa na jeho vývoji.

Avizuje to Zdnet.

K razii malo prísť po obvinení spoločnosti Rambler Group stojacej za populárnym ruským vyhľadávačom a portálom, podľa ktorého má mať plné práva ku kódu webového serveru Nginx táto spoločnosť. Pôvodný autor Nginxu Igor Sysojev ho vytvoril na začiatku storočia, kedy pracoval ako administrátor v spoločnosti Rambler.

Spoločnosť Nginx spoluzaložená Sysojevom je americká a poskytuje rozličné nadstavbové softvérové platené produkty a platenú podporu napríklad pre efektívne monitorovanie a manažment väčších nasadení ale tiež napríklad aplikačný server. Na jar bola oznámená jej akvizícia spoločnosťou F5 Networks za 670 miliónov dolárov.

Nginx je šírený pod BSD licenciou. Použiteľný je aj ako load balancer, teda na rozkladanie webovej záťaže na viacero webových serverov, a často sa používa aj na tento účel. Celkovo je použitý pri prevádzke už pomerne významnej časti, viacerých desiatok percent, webov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

Ak mu platili adekvátnu protihodnotu, tak sú v práve. Ak ho ale platili ako administrátora, tak na jeho robotu nemajú právo aj v prípade, že to robil popri práci. Podľa mňa to nemajú kryté v zmluve, ale Rusko je krajiny rôznych talentov.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Pokial to robil v pracovnom case tak maju na to pravo. Kod vytvoreny zamesntancom pocas pracovnych hodin je vlastnictvom zamestnavatela (podla nasej pravnej upravy a vo vacsine statov to bude rovnako).

Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

"Kod vytvoreny zamesntancom pocas pracovnych hodin je vlastnictvom zamestnavatela" : nie som pravnik a uz vobec sa mi nechce hrabat v Ruskom pravnom systeme.

Osobne si druhej strane si myslim ze to uplne nie je pravda. Urcite si viem predstavit mozny postih zo strany zamestnavatela v pripade ak sa ako zamestnanec nespraval podla pracovnej zmuvy. Zaroven si vsak neviem predstavit ze by sa fy pravne stala vlastnikom niecoho co vytvoril ak mu to pracovna zmluva ci zamestnavvatel nezadal.

Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Podľa mňa sú dostatočným hodnotením schopnosti tvorby zadania pracovnej úlohy pre samostatne mysliacu bytosť priekazne už podmienky pracovnej zmluvy.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

V niektorych vyspelych statoch, ktore si kladieme za vzor, si firmy dokazu narokovat aj to, co zamestnanec vytvori vo svojom volnom case, na svojom hardware.

Napr.: https://dopice.sk/nNF

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

v tom pripade mi to ako vyspely štat nepripada
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tie staty to ale davaju priamo do zmluv.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V tych statoch sa na zamestnanecky pomer pozera trocha inak, zamestnanci tam nie su nejako chraneni a vyjednavacia pozicia firiem voci zamestnancom je taka, ze bud to v zmluve budes mat, alebo budes bez prace.

Tym padom nikto proti tym klauzulam neprotestuje.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mylis sa, kod vzdy patri autorovi. Tak to v autorskom zakone vacsiny statov. To co patri zamestnavatelovi je vyhradna exkluzivna licencia ak si to dali do zmluvy. Ak nie, mozu si ist piskat.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

ak je kod sucastou diela ktore je predmetom zmluvy medzi zamestnancom a zamestnavatelom, tak ten kod patri automaticky zamestnavatelovi a plati tak ako je v zmluve. Cize ak je v zmluve ze nemozes tento kod dalej sirit a patri iba spolocnosti, tak v pripade ze porusis tieto zmluvne podmienky tak je to pravne napadnutelne a budes musiet celit konsekvenciam tak ako je v zmluve uvedene, alebo ako je to v zakone.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Praveze nie, je to presne ako hovori zxcvbn.
Myslim ze takehoto dusevneho vlastnictva sa ani nie je mozne vzdat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Indicky pristup k vykonavaniu pracovnych zadani vznik takych nejasnosti vobec nepripusta a vinit z nevhodneho naboru prave zodpovedneho zamestnanca je mozne priekazne az od pozicie CEO.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Bavime sa o technikaliach. Kebyze v obrovskom projekte spustim `git blame`, tak riadky, ktore som napisala ja, su moje dusevne vlastnictvo a ziadna zmluva to nemoze zmenit.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

jasne, tak skus robit v microsofte, daj ku kazdemu riadku medzeru aby si kazdy riadok prekonvertovala na svoje dusevne vlastnictvo, a potom zverejni kod windowsu. Urcite vyhras sudny spor
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nezmysel, riadky, ktore si napisala vo svojom pracovnom case v ramci svojich pracovnych povinnosti su zamestnaneckym dielom a vlastnicke prava k tomu ma zamestnavatel. Paragraf 90 autorskeho zakona to hovori jasne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A napĺňa tak označovaná osoba všetky zákonom stanovené povinnosti zamestnávateľa voči všetkým zamestnancom? Lebo stačí, že je napríklad raz zamknutá miešacka, keď ju treba, blokovaný prístup na nejaký web, či mešká platba odvodov, a podľa autorského zákona už na pracovnou zmluvou tak označovanú stranu, priekazne jasne akurát muchy serú.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

To je bezny omly. Autorstva sa nevies vzdat, no majetkovych prav ano. Raz, ked nieco vytvoris, si proste autorom. Nikto ti to nemoze upriet. Z pohladu prava, sa neda neskor povedat, ze dielo zrazu vytvoril niekto iny. No v zamestnaneckych vztahoch sa typicky v pracovnej zmluve vzdavas majekovych prav. Jednoducho povedane, sice si to vytvorila, ale predavat a komercne nakladat s hotovym dielom, moze iba zamestnavatel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty sa mylis. Otvor si autorsky zakon, zakon cislo 185/2015, precitaj si odsek § 90 Zamestnanecke dielo. Napriklad citujem:

(4) Majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu vykonáva vo svojom mene a na svoj účet zamestnávateľ, ak nie je dohodnuté inak. Pri výkone majetkových práv autora k zamestnaneckému dielu zamestnávateľom nesmie autor udeliť tretej osobe súhlas na použitie tohto diela a autor je povinný sám sa zdržať výkonu majetkových práv k tomuto dielu.

Takze ziaden "kod vzdy patri k autorovi". Ako zamestnanec co napises tak majetkove prava k tomu ma zamestnavatel.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A napĺňa tak označovaná osoba všetky zákonom stanovené povinnosti zamestnávateľa voči všetkým zamestnancom? Lebo stačí, že je napríklad raz zamknutá miešacka, keď ju treba, blokovaný prístup na nejaký web, či mešká platba odvodov, a podľa autorského zákona pracovnou zmluvou tak označovaná strana, má majetkove prava už priekazne len k vlastným exkrementom.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

vsak on tam stale robi ako CTO
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak zacal sa boj o technologie. trump zakazuje vyvoz do ciny a rusko sa snazi ukradnut nieco open source svetu na zaklade pochybnych pravnych argumentacii.

nestacilo by spravit fork?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Mozno sa to naucili od vznesenych amikov, ktori momentalne syrsku ropu nekradnu, oni si ju len docasne (naveky) nenavratne poziciavaju.
Rovnako, ako si z Iraku "pozicali" umelecke zbierky z muzei, hotovost z bank, cennosti zo sukromnych domov.....
.
Inak povedane, dnes uz netreba vyhrat vojnu.
Staci ju rozputat a nakradnut co sa da.
Hlavne aby to pokrylo naklady a prinieslo aj patricny zisk.
Na rusakoch mi imponuje to, ze to robia bez zbytocnych obeti na civilistoch a bez rozputavania vojen za debokraciu.
.
To len aby sme si ujasnili dojmy a pojmy.
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

komu imponuju rusy nech sa tam prestahuje. nikdy nezabudajte na August 68.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Nezabúdaj ani na September 1938.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ty klamárske prasa. Napríklad citujem "Ľudskoprávna skupina Sýrsky archív dokumentovala ruské útoky na civilistov ... Skupina zadokumentovala vyše 1400 prípadov, v ktorých si ruské sily vyberali za ciele civilistov."

Rusi sú najkrvilačnejšie prasce tejto planéty, neberú ohľad na nikoho a na nič pri presadzovaní svojich záujmov. Vrátane informačnej vojny, ktorej si aj ty buď obeťou, alebo naopak vojakom.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Mnooo... či v rámci informačnej vojny používa citáty namiesto argumentov obeť alebo vojak dilemou priekazne nie je.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Veru tak, tie ruské prasce zmasakrovali plno civilov v Hirošime, Nagasaki a ani to čo spáchali v My Lai im na cti nepridá...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

A koľko hláv odrezali neveriacim..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To su tie pripady, ze ked bol k nemu vladny vojak otoceny chrbtom, tak to bol hrdinsky povstalec a ked otoceny celom, tak civilista? Pozname...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ty si mi ale riadny "ekspert". :D Takže keď mi niečo ukradneš na SK, ja podám na teba TO a príde ti polícia urobiť raziu tak budeš písať že sa ti to Slovensko pokúša ukradnúť? :D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Píše sa: "urobilo"
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Celkovo je použitý pri prevádzke už pomerne významnej časti, viacerých desiatok percent, webov."

Tak toto je super. Tak teda koľko? 40% 50% ...?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ako to už býva zvykom, menšia polovica.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

záleží aká bola pracovná zmluva a čo podpísal. Je bežné že zamestnávateľ si takto vytvorí zmluvný dodatok že si zahrnie aj nové nápady zamestnávateľa ktoré by inak boli súkromné.
Nezabúdajme že práve zamestnavatel poskytol všetky technologické prostriedky.
Dokonca aj v seriáli Teória veľkého tresku to bolo povedané že univerzita si privlastnuje 95% každého objavu čo vedci objavia a nezáleží či to bolo na univerzite alebo súkromne.
Odpovedať Vaše hodnotenie:
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

v rusku spravili, ruska policia, moskovska policia, moskovske predajny policajne suky - je lepsi uvod nadpisu
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár