neprihlásený Sobota, 5. decembra 2020, dnes má meniny Oto
.sk zjednoduší aktiváciu DNSSEC

Značky: .skDNS

DSL.sk, 10.12.2019


Správca slovenskej národnej domény .sk SK-NIC zjednoduší nastavenie technológie zabezpečenia DNS, DNSSEC.

Od začiatku budúceho roka totiž podľa aktuálneho oznámenia pristúpi k automatizovanej aktivácii DNSSEC na základe údajov z DNS serverov jednotlivých domén podľa RFC 8078.

Prevádzkovatelia jednotlivých domén respektíve ich registrátori môžu pri tejto technológii v DNS pre svoju doménu avizovať podporu DNSSEC pomocou záznamov CDS a CDNSKEY, pričom správca domény vyššej úrovne môže na základe týchto dát automaticky zapnúť podporu DNSSEC pre domény s týmito záznamami namiesto toho aby prevádzkovatelia alebo ich registrátori museli zapnúť podporu DNSSEC pre svoju doménu v systémoch správcu.

SK-NIC spustí skenovanie CDS záznamov pre .sk domény 1. januára, pričom prehľadávanie DNS jednotlivých domén na CDS záznam bude podľa oznámenia denné. Podľa SK-NIC majú túto technológiu z národných domén zatiaľ nasadenú len dve krajiny, Česko a Švajčiarsko.

Podpora DNSSEC bola v .sk doméne spustená pred viac ako pol rokom na konci apríla. Technológia zvyšuje bezpečnosť DNS tým, že umožňuje DNS záznamy digitálne podpisovať a overiteľné podpisy zasielať spolu s DNS odpoveďou. DNS klient respektíve rekurzívny DNS server prekladajúci domény na IP adresy tak môže bezpečne overiť, že odpoveď pochádza z oficiálneho DNS servera pre doménu a nebola žiadnym spôsobom podvrhnutá.

Nasadenie DNSSEC v .sk doménach bolo v prvých mesiacoch nízke, po akcii na prelome októbra a novembra podporujúcej aj nasadzovanie DNSSEC prekročil počet domén využívajúcich technológiu 42 tisíc, čo je cca 10.5% všetkých .sk domén.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Prvá väčšia vzorka z asteroidu má zajtra pristáť na Zemi
Warner Bros. sprístupnia kinohity zároveň cez Internet
Rada pre reklamu opäť nekorektne obhajuje reklamu operátora, Alza avizovala 97% zľavu
Google začal poskytovať pripojenie s rýchlosťou 2 gigabity
Čínska sonda úspešne odletela z Mesiaca
Automobilová veľmoc Japonsko má zakázať spaľovacie autá okolo roku 2035
Vývojár ide portovať Linux na ARM Macy
Prvý väčší let SpaceX Starship naplánovaný na koniec týždňa
Česko zvládlo prechod na DVB-T2, stále ho sleduje 55% domácností
Smartfónov sa zase začne predávať viac, 5G zlacnia na 611 dolárov


Diskusia:
                               
 

Amatéri. Najprv mali vydať aktuálne oznámenie, že ohlásia tlačovú konferenciu, na ktorej uvedú, kedy zverejnia priekazne bližšie detaily a nie takéto marketingové PR fopá.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:

Pridať komentár