neprihlásený Pondelok, 20. januára 2025, dnes má meniny Dalibor
Windows Vista si pamätá predchádzajúce verzie zmenených a zmazaných súborov

V pripravovanom operačnom systéme Windows Vista sa bude nachádzať pod označením "Previous Versions" zaujímavá funkcia dostupná doteraz len v serverovej verzii Windows, ktorá bude na disku uchovávať staršie verzie zmenených alebo dokonca vymazaných súborov. V dnešnom článku si predstavíme podrobne fungovanie tejto funkcie v praxi vo Windows Vista Beta 2 verzii.

DSL.sk, 31.7.2006


V pripravovanom operačnom systéme Windows Vista, ktorý by mal byť vydaný v edíciách pre domácich užívateľov zatiaľ v januári 2007, sa bude nachádzať zaujímavá funkcia automaticky na disku uchovávajúca staršie verzie súborov v prípade ich zmeny alebo vymazania.

Hoci funkcia v žiadnom prípade nenahradí zálohovanie, ide o technologicky pomerne zaujímavú funkciu, ktorá vo viacerých situáciách uľahčí užívateľovi prácu.

Previous Versions

Funkcia Previous Versions využívajúca technológiu Volume Shadow Copy vo Windows Vista uchováva na disku viacero starších verzií všetkých súborov na vybraných logických diskoch, vyžadovaným je NTFS súborový systém.

Uchovávaná nie je ale každá verzia každého súboru po každej zmene, uchovávajú sa iba stavy v časoch, keď sa vytvorí tzv. ochranný bod (protection point). Funkcia je tak podobná z užívateľského pohľadu funkcii System Restore, ktorá dokáže obnoviť ale iba systémové súbory.

Ochranný bod je možné vytvoriť manuálne, prípadne nastaviť jeho automatické vytváranie v nadefinovaných časoch. V štandardnom nastavení Windows Vista Beta 2 verzie sa vytvára ochranný bod každý deň o polnoci a po každom štarte operačného systému.

Zväčšiť
Obnovenie predchádzajúcich verzií súboru



Obnoviť staršiu dostupnú verziu súboru je možné z jeho vlastností vo Windows Exploreri v záložke Previous Versions, kde je zobrazený zoznam dostupných predchádzajúcich verzií spolu s ich časmi. Možné si je každú verziu otvoriť, prípadne prekopírovať na iné miesto na disku.

Zväčšiť
Obnovenie zmazaného súboru



Obnoviť zmazaný súbor je možné obnovením príslušnej verzie adresára, v ktorom sa ešte tento súbor nachádzal, rovnako z jeho vlastností vo Windows Exploreri v záložke Previous Versions.

Ako Previous Versions pracuje

Previous Versions využíva službu a technológiu Volume Shadow Copy (VSC) uvedenú už vo Windows XP. V plnej verzii sa Volume Shadow Copy objavila vo Windows Server 2003.

Vo Windows Vista VSC využíva softvérovú implementáciu Microsoftu, ktorá po vytvorení ochranného bodu neskôr pri všetkých zápisoch na disk prekopíruje najskôr na blokovej úrovni na iné miesto pôvodné dáta zmenených súborov.

Uchovávané sú tak len rozdielové zmeny medzi jednotlivými ochrannými bodmi a aktuálnou verziou, pomocou ktorých je možné neskôr získať alebo obnoviť verzie súborov aj zmazané súbory z času vytvorenia ochranných bodov.

Vo Windows Server 2003 umožňovala technológia udržiavať súčasne 64 rozličných verzií, pre Windows Vista zatiaľ tento parameter nie je známy.

Zväčšiť
Nastavenie System Protection
(uchovávanie Previous Versions)



Ďalším limitom je samozrejme dostupné miesto na disku, maximum využívaného miesta touto technológiou vo Windows Vista Beta 2 zatiaľ nie je nastaviteľné. Previous Versions sa ale prvýkrát objavili vo Viste práve v Beta 2 verzii, preto sa dá predpokladať, že vo finálnej verzii príde ešte k zmenám.

Pri prekročení stanového limitu na množstvo obsadeného miesta uchovávajúceho zmeny alebo pri prekročení maximálneho počtu uchovávaných kópií sa automaticky vymažú prvé uchovávané verzie.

Previous Versions nenahradí zálohovanie

Hoci Previous Versions môže byť vo viacerých prípadoch užitočnou funkciou, zálohovanie nenahradí. Proti výpadkom hardvéru užívateľove dáta neochráni, keď staršie verzie sú uchovávané na rovnakom disku ako pôvodné dáta.

Pri uchovávaní predchádzajúcich verzií pomocou Previous Versions sa zároveň zvyšuje vzhľadom na spôsob uchovávania riziko inkonzistencie dát.

Problémom pre prípadné čo i len čiastočné nahradenie zálohovania je tiež skutočnosť, že počet uchovávaných verzií, prípadne dobu uchovávania, nie je možné zaručiť, keďže tieto parametre ovplyvňuje aj množstvo zapisovaných dát.

Zároveň nie je možné uchovávať staršie verzie selektívne pre niektoré adresáre disku, možné je túto funkciu nastaviť len pre celé disky.

Nevýhodou Previous Versions je tiež vyšší potrebný počet zápisov na disk na v niektorých prípadoch až dvojnásobok pre nutnosť uchovať na disku aj kópiu pôvodných dát pred zmenou. Napríklad na notebookoch tak môže byť žiadúce System Protection v nastavení systému plne deaktivovať.

Hoci funkcia Previous Versions má viacero nevýhod, jej použitie môže byť zaujímavé ako doplnok k zálohovaniu s negarantovanou ale pohodlnejšou obnovou dát, prípadne ako slabšia verzia zálohovania pre užívateľov, ktorí sa zatiaľ k zálohovaniu neodhodlali.


      Zdieľaj na Twitteri


Potrebovali ste za posledného pol roka získať späť zmazaný súbor alebo predchádzajúcu verziu zmeneného súboru? (hlasov: 207)

Áno      63%
Nie      37%


Najnovšie články:

4ka avizuje zlepšenie pokrytia 4G siete
Vydaný Linux 6.13
Voyo opäť výrazne zdražilo, teraz základné predplatné
TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1


Diskusia:
                               
 

takze ak mam kopu nelegalneho softu ktory nasledne vymazem a pride mi razia aby mi skontrolovala,som v <> ?! :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to si aj tak, lebo z disku to ide vydolovat, aj ked to vymazes a x krat prepises.a mozes si to samozrejme vypnut,ako to tak vyzera z toho screenshotu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked to dobre prepises tak to uz z disku neziskas
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked sa tak strasne bojis existuju programy, ktore ti subor pri mazani rovno aj prepisu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

plz, a mozes mi povedat meno aspon jedneho, mozno sa zide ;)
vdaka
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja pouzivam O&O SafeErase vymazavanie je pristupne rovno z kontextového menu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este napr. jeden sa volal Incinerator, ktory sa normalne implementoval do Winov ako smetiak a dalo sa nastavit, kolkokrat ma co prepisovat a ako casto atp.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To akoze stihnes pred tym ako im otvoris prepisovat data na HDD?
A ked to vies dopredu...tak to nemusis mat ani PC :-).
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kto tvrdí , že si povinný niekomu otvoriť dvere ???
Kým nemá súdny príkaz ( a kým nemá veľmi dobrý dôvod nikto mu ho len tak nevydá ) , tak ti môže akurát vyfajkovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ziskas a celkom jednoducho to ide, ono totiz v zapisovacih bunkach bude potom rozdielna intenzita zmagnetizovania a sikovny programek pripadne na baze spoluprace s firmwarom HDD moze zamutit vodu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol, ze 'dobre prepises' :DDD
to uz je co toto za pojem?!

ci nebodaj ty neprepisujes 1 a 0, ale ty zapisujes s desatinou ciarkou, ze? pouzivas 0.243546 a preto ten ostatok dokaze BSA z tvojho disku dostat!

:DDDD

milujem tieto odborne diskusie! :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

nehul tolko ked to prepises datami tak bez specialnych metod a zariadeni mozes akurat tak hulit jointa :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hele vista huli :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

rec tu bola o razii a policajti su prvi,kto take "specialne metody a zariadenia" pouzivaju.respektive druhi hned po priemyselnej spionazi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial viem, ak vymazane data prepises viac ako 30x (nejakym programom napr.) tak ich obnova bude nemozna.



LuCKy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skus vytvorit vlastny filesystem a vsetci Ti mozu vyliezt na hrb. A este to mozes aj dobre predat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Znova nieco udajne nove. len skoda ze novel ma nieco podobne uz roky a daleko prepracovanejsie bez vyrazneho obmedzenia diskoveho vykonu. inak skoda ze sa novel nepustil do tvorby op. systemu. alebo aspon vypracovania niecoho na jadre linuxu
Odpovedať Hodnotiť:
 

jaj .. mudrlant .. ukaz mi de je v tom clanku napisane ze je to novinka na svete ... NIKDE tak laskavo sa mozes zdrzat poznamok ala "niekto to uz ma".
Odpovedať Hodnotiť:
 

a neni nahodou SUSE linux od Novellu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ukaz mi beznych uzivatelov co pouzivaju Novel ;) Nove to je, ak sa na to pozries z hladiska OS Windows, urceneho pre beznych uzivatelov. Je to urcite uzitocna funkcia, ale stavim sa ze pri mojom stasti sa mi zalohuje taka verzia suboru co je pre mna uz nepodstatna a tu co by som potreboval tak ta bude nenavratne fuc :D:D

.. radsej ani nexcem vediet kolko si to casom odkusne z HDD :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to cool, ale pre ludi ktori s tym vedia robit je to na nic lebo pouzivaju zalohovanie "imidze" a pod. a ten kto s tym robit nevie sa aj tak k nicomu nedopatra a akurat to zmrvy tak ze sa to neda opravit :), ale inak je to dobre a uz XPckove nastavenia registrov do starsich stavov su pomocou.
Nuz snazia sa chalani, som zvedavi kedy daju natrh nieco revolucnejsie ako "zalohovanie" ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ked napises C:\format nemusis sa bat ze ti cosi najdu :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to si myslis Ty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj..sladka nevedomost :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale na disketach ten format funguje, zip tiez, ci nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten windows vista pojde asi v lete na sankach ked niekto nema aspon 2ghz ram a bartona kua
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedy ma vyst Eng. vydanie Visty aj pre normalnych ludi.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár