neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Ubuntu vybralo 32-bitové balíčky pre verziu 20.04

Značky: Ubuntu64 bitov

DSL.sk, 29.11.2019


Tvorcovia populárnej linuxovej distribúcie Ubuntu, v ktorej je od verzie 19.10 obmedzená podpora 32-bitového x86 softvéru, aktuálne avizujú plánovaný stav tejto podpory v ďalšej verzii 20.04.

Tvorcovia Ubuntu pôvodne od verzie 19.10 avizovali úplné ukončenie poskytovania 32-bitových balíčkov. K tomuto kroku pristúpili jedno vydanie pred verziou 20.04 LTS s dlhou podporou, keď podpora i386 v 20.04 LTS by znamenala potrebu podporovať platformu celkovo ďalších desať rokov.

Ukončenie podpory platformy má dopad jednak na využívanie staršieho 32-bitového hardvéru ale najmä na podporu behu 32-bitových aplikácií v 64-bitových nových verziách Ubuntu. Pri oznámení ukončenia podpory i386 odkazovali vývojári ohľadne behu 32-bitových aplikácií v ďalších verziách na možnosť spúšťať 32-bitové aplikácie v kontajneroch, ako snapy, v chroote s 32-bitovými knižnicami z Ubuntu 18.04 LTS a teda nepočítali s natívnou podporou 32-bitového softvéru.

Po kritike okrem iného od tvorcov viacerých softvérov avizovali zmenu plánu a vytvorenie komunitného procesu, ktorý vyberie balíčky vytvárané stále aj v 32-bitovej verzii umožňujúce natívny beh vybraných 32-bitových aplikácií.

Následne pre verziu 19.10 vybrali softvér a knižnice, ktoré stále poskytujú aj v 32-bitovej verzii. Ide najmä o 32-bitové balíčky, ktoré neboli k dispozícii v 64-bitovej verzii a pre ktoré pre 64-bitovú platformu neexistuje balíček s duplicitnou funkčnosťou s iným menom, a tiež o balíčky knižníc používaných známym 32-bitovým softvérom tretích strán.

Aktuálne majú po diskusii s komunitou návrh takéhoto zoznamu aj pre Ubuntu 20.04. Podľa linuxového Phoronixu je podpora podobná ako v 19.10, pridané boli ale viaceré nové balíčky najmä s knižnicami a ovládačmi a niektoré boli vypustené.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

dobry krok, naco drzat nieco co nikto nepouziva. Ubuntu som pouzival od vzniku ale potom som presiel na MacBook a nemozem si vynachvalit.
Odpovedať Známka: -9.3 Hodnotiť:
 

Až do chvíle kým ti neodíde niektorý napevno pripevnený HW k MB. BTW - posielam konektory.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

To mas pravdu. Apple to dotiahol k dokonalosti a uz ma vsetko integrovane na doske. Plus sa mi paci, ze pri vymene zakladnej dosky sa musi menit aj touch ID, lebo ten je sparovany s danou zakladnou doskou.
Na druhej strane uz aj iny vyrobcovia ponukaju modely so naletovanymi komponentami, kde si vymenis len SSD.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Pripadne mozes kupit ako ja Lenovo Yoga a zistis, ze aj SSD je naletovane, aby usetrili 0.4mm na vysku...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne, lebo Apple vymieňa kus za kus a neserká sa s výmenou chybných komponentov. Pre mňa je výhodejšie dostať nový noťas ako nový komponent :)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Je to aj neskutocne setrne k zivotnemu prostrediu /s
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ešte že filozofiu Apple neuplatňuje každý. Prídem do servisu s autom vymeniť olej a poradia mi kúpiť radšej nové auto. Think different = Don't think.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=AUaJ8pDlxi8&t=703s

Nech sa ti paci, tu mas "novy notas".
Odpovedať Hodnotiť:
 

happy sad - happy sad - happy sad - happy sad - happy sad - happy sad - happy sad - happy sad - happy sad - happy sad - happy sad - happy sad - happy sad - happy sad - happy sad
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hahaha, Linux wannabe fanboys sa ozvali :D jasné, že mi bude aj pri výmene oleja lepšie keď dostanem nové auto. Kebyže mi núkali nové auto, hoc aj za rok starý, tak by som bol asi d.bil kebyže ju aj nezoberiem. A čo sa týka životného prostredia, každý produkt, ktorý je menený sa recykluje, ako aj materiály z ktorých sa vyrábajú nové produkty. Nehovorím, že apple je najlepší vo všetkom, alebo že má dokonalé veci, ale dávať mi “hejt” za to, že pre mňa je výhodnejší dostať nový produkt ako nový komponent pri reklamácií je smiešne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No som zvedavy, ako by si sa tvaril po predlozeni faktury za to vymenene auto.

Jaj, ty si myslel zadarmo? To si este nebol v apple servise, vsak? Vymena komponentov nie je zadarmo (po zaruke, v domovskej krajine 1 rok, ani v EU to nie je automaticky 2 roky, druhy rok musis preukazat, ze je to chyba vyrobcu).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jaaj, zrazu hovoríme po záruke, hej? A čo ti taký ASUS snáď vymení zadarmo vadný diel aj po záruke, alebo bez dokazovania, že sa jedná o výrobnú chybu? V záruke sa vymieňa v produktoch od Apple kus za kus a zbytočne sa tu budeme hádať, nový kus tovaru ako celok bude vždy lepší, ako nový komponent ako časť tovaru. O inom sa môžme diskutovať a ďobať do Apple, pretože ani zďaleka nie je dokonalá firma, ale momentálne nič prívetivejšie pre zákazníka nevymysleli pri poruche ako vymeniť vadný produkt ako celok za nový.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Take IBM svojho casu dokazalo prekvapit. Holt, Thinkpady su Thinkpady ;)

Apple ti sice vymeni nejaky velky komponent, ale a) ti to nepomoze, lebo je chyba v navrhu, nie v komponente a casom sa do doj*be znova, alebo b) vymenia ti nespravny komponent.

Oba tieto javy maju za nasledok, ze zaruka ti vyprsi a potom si za to iste uz budes cvakat. Ako momentalne najznamejsiu case study pre variantu a) si zober klavesnice MBP 2016-2018. Ale samozrejme boli aj ine, ked kvoli kabliku k displeju, ktory bol namahany blbo navrhnutym mechanickym prechodom, menili cely mainboard. Pozri si videa od Louisa Rossmana, ten ti ku kazdemu modelu povie zoznam design issues.

Ako neber to v zlom, toto ti tiez pisem na MBP, ale modeli 2015. Tam stacilo iba vymenit displej, kvoli soudruhom v Cupertine, co niekde urobili chybu ;).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasné, keď je niečo zle navrhnuté, tak sa to kazí, viď. Galaxy Fold. Ale ja som písal o samotnom princípe, keď sa niečo pokazí, je lepšie ju meniť ako celok a nie po súčiastkach. A keď sa niečo pokazí, neznamená to automaticky, že celú radu daného tovaru budeš musieť vyhodíť do koša. Dokonca je na to aj menšia šanca, keď dostaneš úplne novú vec, ako keď dostaneš novú súčiastku a používať so starými a opotrebovanými komponentmi. Môže sa ti opakovane pokaziť aj ten MBP 2015 ako ti môže v pohode slúžiť 10 rokov aj ten MBP 2018.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konečne. Distribúciou Ubuntu, v ktorej kdejaké update manageri a dist upgraderi defaultne držia pysk ale trebalo priekazne začať.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Daj sa už liečiť.
Píšeš akúkoľvek p č vinu len aby si mohol obťažovať spraseným slovkom.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Pri proaktívnom zvyšovaní imunity voči peer pressure návrh liečby priekazne nie je v súlade so Zákonom o zdravotnej starostlivosti.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Výborne, 32bitových balíčkov v dnešnom svete nie je nikdy dosť!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Skusal uz niekto U verziu 19.10? Tu pisu, ze sa podarila a ma extremne rychlu odozvu, otvaranie okien, reakcie, nacitavanie atd:
arstechnica.com/gadgets/2019/

11/ubuntu-19-10-quite-simply-the

-best-ubuntu-canonical-has-ever-released/
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ono...keby testovanie, kvôli správnym výsledkom ktorého ani nevychádza 32-bitová verzia, na hardvéri, na ktorom pre istotu nejde pustiť ani predchádzajúce 32-bitové, aj tak nevychádzalo, bolo by to už priekazne fakt trochu blbé.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jasne, ze to už niekto skúšal.. Neschopné GNOME rýchlejšie a majú krajšie ubuntacke yaru témy. GNOME zrýchli najmä patche(prijaté do u upstreamu) a zistenia canonicalu ohľadne prekreslovania okien atď..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár