Európa, mesiac Jupitera o polomere 1561 km, sa považuje za jedno z najnádejnejších miest v slnečnej sústave okrem Zeme, kde by mohol existovať život.
Podľa doterajších zistení sa totiž na tomto mesiaci pod približne 25 kilometrov hrubým ľadovým povrchom nachádza oceán vody hlboký 100 km, položený na horninovom jadre mesiaca.
Teraz vedci ale detekovali vodu v podobe gejzíru alebo oblaku vodnej pary na povrchu tohto mesiaca. Toto potvrdenie podporuje doterajšie zistenia, aj keď oblak vodnej pary môže mať podľa NASA aj iné vysvetlenia ako únik vody z tohto oceánu na povrch v podobe gejzíru.
Informácie o detekcii vodnej pary na Európe (video: NASA Goddard)
Vodnú paru detekovali zachytením infračerveného žiarenia so špecifickými frekvenciami, aké generujú molekuly vodnej pary, pozemským spektrografom v Keck Observatory na Havaji. Pozorovania boli uskutočnené ešte v rokoch 2016 a 2017 počas 17 nocí, signál bol detekovaný len raz. Detekovaná voda bola uvoľňovaná rýchlosťou 2.36 ton za sekundu a celkovo detekovali viac ako dve tisícky ton vody.
Európu bude zblízka najbližšie študovať misia Europa Clipper, ktorú NASA definitívne schválila v lete a k jej vypusteniu by malo prísť najneskôr v roku 2025. Návrh misie pôvodne zahŕňal aj pristávací modul, nakoniec ho obsahovať nebude. Pôjde o sondu obiehajúcu Jupiter, ktorá uskutoční 45 preletov okolo Európy a jej hlavným cieľom bude študovať tento mesiac.
Re: ved vieme
Od: profesor8
|
Pridané:
20.11.2019 9:51
Správna podoba slovesa je detegovať (porov. Slovník cudzích slov na webovej stránke nášho ústavu slovnik.juls.savba.sk). Pravopisný rozdiel podstatného mena detekcia a slovesa detegovať súvisí s tým, že nie sú utvorené z rovnakého odvodzovacieho základu. Podobne je to napríklad aj pri dvojiciach slov absorpcia – absorbovať, transkripcia – transkribovať, reakcia – reagovať, funkcia – fungovať.
Príčastie utvorené zo slovesa detegovať má podobu detegovaný alebo detektovaný (nie detekovaný), napr. detegovaný vírus.
U nás budú tiež gejzíry, vo vírivke a hajlovať
Od: achjaj
|
Pridané:
20.11.2019 9:47
Stále nikde život mimo Zeme. Prázdny vesmír, nejaké šutre, ľad a slnká, ktoré by nás zožrali, alebo ani neohriali. Ale verím že nejaký život vo vesmíre možno aj je, viac pravdepodobné, ako dedo na obláčiku.
Práveže oni to detekovali zo Zeme. Na takú obrovskú vesmírnu vzdialenosť. A to je na tom fascinujúce. Neskutočne čo v súčasnosti dokáže veda a múdri ľudia samozrejme.