Americká vesmírna agentúra NASA a spolupracujúci vedci aktuálne oznámili zverejnenie viacerých analýz dát zo senzorov sondy Voyager 2 z medzihviedzneho priestoru, rok po tom ako sonda podľa senzorov opustila tzv. heliosféru.
Heliosféra je oblasťou okolo Slnka vytváranou a chránenou magnetickým poľom Slnka a slnečným vetrom, v ktorej sa nachádza plazma respektíve slnečný vietor vyvrhovaný zo Slnka a iba v menšej miere medzihviezdny materiál.
Opustenie heliosféry umožnil jednoducho detekovať prístroj PLS, Plasma Science Experiment, schopný pomocou elektrického prúdu plazmy merať rýchlosť, hustotu, teplotu a tlak slnečného vetra. 5. novembra 2018 zaznamenal výrazný skok v meraných dátach, keď sa významne znížilo množstvo častíc zo Slnka a zároveň zvýšilo množstvo medzihviezdnych častíc.
Voyager 2 opustil heliosféru šesť rokov po Voyager 1, ktorý ju opustil v inom mieste. Obe sondy zaznamenávajú podobné podmienky po jej opustení a nové merania tak potvrdzujú predstavy o podmienkach mimo heliosféry. Podobne ako Voyager 1 sa sonda ale ešte nenachádza v typickom medzihviezdnom priestore a ešte je v prechodnom priestore za hranicou heliosféry.
Voyager 2 zistil o niečo väčšiu teploty plazmy mimo heliosféry ako sa predpokladalo a tiež väčšiu hustotu plazmy tesne pred opustením heliosféry, čo môže indikovať jej stlačenie.
Voyager 2 bol vypustený v auguste 1977 a uskutočnil blízky prelet Jupitera, Saturnu, Uránu a Neptúnu. Nachádza sa cca 18.2 miliárd km od Slnka, respektíve 122 AU. Opustenie heliosféry ale zďaleka neznamená opustenie slnečnej sústavy, keď za jej okraj sa považuje až pás malých objektov pod vplyvom gravitácie Slnka Oortov oblak. Ten začína vo vzdialenosti 1000 AU a končí až v 100 000 AU, Voyager 2 sa k nemu dostane až o 300 rokov a preletí ho o 30 tisíc rokov.
Video NASA ku vstupu Voyager 2 do medzihviezdneho priestoru (video: NASA)
V septembri 1977 bola vypustená sonda Voyager 1, ktorá má vyššiu rýchlosť, heliosféru opustila v auguste 2012 a nachádza sa vo vzdialenosti 22 miliárd km od Slnka.
Sondy budú ďalej letieť medzihviezdnym priestorom, zrejme v relatívne blízkej budúcnosti ale nebudeme s nimi môcť už komunikovať a postupne im prestanú fungovať aj ich prístroje. Limitujúcimi faktormi ich životnosti je totiž napájanie a palivo pre natáčanie, ktoré je potrebné pre natáčanie antény pre komunikáciu so Zemou.
Napájanie je zabezpečované termoelektrickým generátorom získavajúcim elektrickú energiu z atómového rozpadu plutónia, ktorého výkon postupne klesá o 4 Watty ročne.
NASA uskutočňuje opatrenia, aby životnosť Voyagerov predĺžila. Okrem iného postupne vypína jednotlivé prístroje a na Voyager 1 napríklad začala pre natáčanie využívať dlho nepoužívané v súčasnosti efektívnejšie trysky pôvodne určené pre korekcie trajektórie. Presné odhadované termíny, dokedy budú mať sondy dostatok paliva pre uskutočňovanie komunikácie a napájanie pre beh základných systémov, NASA aktuálne neavizuje.
Re: Detegovat
Od reg.: M.Miiicho
|
Pridané:
6.11.2019 15:38
Ty kokso: 42 ročné železo, a ešte stále funkuje. By sa možno mohli inšpironať napríklad také európske automobilky - stačilo by na začiatok aby autá vydržali 10 rokov :D
No existuje termination shock a bow shock. Momentalne sa nachadzaju za termination shock. Spomalenie pod subsonicku rychlost slnecnych castic (relativne k slnku) sposobuje neustaly napor medzihviezdnych castic. To sposobuje spomalenie, skomprimovanie a zahriatie castic, sposobuje to aj zmenu magnetickeho pola. Bow shock kam sa sonda dostane dlho po nasej smrti by mal sposobovat pohyb slnka v medzihviezdnom priestore. Zdroj Wikipedia.
Space Piraate Captain Danko: Maetel a 7 negr..imigrantov
Od: LytaRyta
|
Pridané:
6.11.2019 4:52
neverte tomu, je to len šalba, a jiudášské mámení!
za nebom už nič není, samo nebo je jen plachta z krepdešínu, na černo-modre natretá, a pripevnená, a napnutá o okraj Večného Ledu, a Večnej a Trvalej Skály,
a tie jakoby hvezdičky, na nebi? to sú jen pozlátka, z obalov z cukrkandlu, jako tie od žida Kohna, čo predáva v obchodíku na korze, na rohu Námestí, za 28, ~ 36 krajcaru..
jen od tých nebeských trblietok, sa odráža svetlo svíečok, zabavených z NON-kánonických kostelov, a klášterov, a prichytených, pripevnených k Večné, a Trvalé Ledové Skále..
Re: Space Piraate Captain Danko: Maetel a 7 negr..imigrantov
Od: McUH
|
Pridané:
6.11.2019 10:36
Som otvorený každej teórii, ktorá súhlasí s pozorovaniami.
Ako teória plachty vysvetlí rôznu paralxu objektov nachádzajúcich sa na približne rovnakých súradniciach? Ak by teória plachty platila, takéto objekty by mali mať rovnakú paralaxu.
Po vyčerpání energie sonda přestane fungovat, bude se ale nadále pohybovat po současné trajektorii a vzdalovat se od Země současnou rychlostí. Pokud se sonda nestřetne s žádným tělesem, které by ji poškodilo, zničilo či změnilo její dráhu, měla by minout hvězdu Proxima Centauri vzdálenou 4,22 světelných let přibližně za 50 000 let.
a nemohli by potom komunikovat retranslaciou, trebars cez new_horizont? alebo ak im dojde palivo na natacanie tak to spravit skrz elektromotorceky zotrvacnosou hmoty?