Spoločnosť Microsoft vyvíja technológiu priestorového ukladania dát do skla.
Spoločnosť to aktuálne oznámila v dlhom popise projektu ale s relatívne málo konkrétnymi technickými informáciami.
V rámci tzv. Projektu Silica vyvíja technológiu pre ukladanie dát pre dátové centrá a cloudové služby, nie pre individuálnych užívateľov.
Technológia umožňuje dáta zapísať len raz a veľkou výhodou má byť dlhodobá životnosť potenciálne až v stovkách rokov, vhodná je tak na archiváciu a dlhodobé ukladanie dát.
Dáta sa trvalo ukladajú pomocou krátko trvajúcich intenzívnych infračervených laserov, tzv. femtolaserov trvajúcich rádovo 100 fs, ktoré fyzicky deformujú daný bod skla. Následne sa dajú čítať pomocou polarizovaného svetla.
Popis technológie (video: Microsoft)
Technológia ukladá dáta do skla v mnohých vrstvách, pri prototype napríklad v skle hrubom 2 mm vytvára sto vrstiev. Zatiaľ ale evidentne dosahuje len pomerne malú hustotu uložených dát.
Do skla rozmerov 75 mm x 75 mm x 2 mm totiž bolo zaznamenaných 75.6 GB dát, bližšie informácie o dosiahnuteľnej a plánovanej hustote ukladaných dát ani o rýchlosti zápisu a čítania ale spoločnosť neoznámila.
Zároveň spoločnosť neavizuje ani presný stav vývoja technológie a potenciálny harmonogram, kedy by mohla byť pripravená na nasadenie. Iba avizuje, že musí zvýšiť rýchlosť zápisu, čítania aj hustotu uložených dát.
Re: Diskusia k článku: Microsoft uložil dáta do skla
Od: marekzt
|
Pridané:
5.11.2019 11:34
Zachvílu už deti nebudú chodiť do školy, ale sa im to pekne vypáli do mozgu pri narodení. Tipujem, že elektromagnetické vlny majú mnoho skrytých potenciálov.
A je to tu! To flákanie v práci namiesto komentovania musí okamžite prestať! Veď celá ťarcha zodpovednosti, že dáta nedôjdu skôr ako kapacita úložných priestorov je priekazne len na nás, skutočných odborníkoch!
Mam obavy z dost brutalne pomaleho zapisu kvoli posunu po osiach x,y. Dalsi problem je samotne sklo, aj steny okien budu mat po mnohych rokoch roznu hrubku navrchu a dole. ale aj tak to vydrzi asi dlhsie ako blu-ray
nebudu :) historicke okna nemaju rovnaku hrubku z dovodu sposobu vyroby. to ze sklari tu hrubsiu cast davali smerom dole, to je uz ich montazne tajomstvo :) nase moderne okna tak isto nemaju rovnaku hrubku, sice tie rozdiely niesu take okate ako u historickych okien, ale rozdiely od vyrobnej varky su a budu, maximalne do urovne toleracie danej na vykrese. a ano to ze sklo tecie je blud, aj ked iba do vysky okolnej teploty, ak bude mat okolie 800 °C creep sa zacne prejavovat aj na skle.