Sonda Solar Orbiter európskej vesmírnej agentúry ESA úspešne dokončila svoje testy v Nemecku a na konci mesiaca bude lietadlom Antonov prepravená na Mys Canaveral na Floride.
Odtiaľ by po viacerých odkladoch mala byť sonda konečne vypustená 6. februára 2020 na rakete Atlas V.
Sonda, na ktorej intenzívne spolupracuje aj NASA, bude na eliptickej orbite Slnka a jej cieľom bude analyzovať atmosféru Slnka a jej vplyv na vznik javov ako slnečné erupcie.
Po štarte bude trajektória sondy postupne rokmi upravovaná blízkymi preletmi najmä okolo Venuše ale aj okolo Zeme. Najbližšie sa bude od Slnka nachádzať vo vzdialenosti 42 miliónov kilometrov.
Testy v uplynulom období okrem iného overovali, či sonda zvládne extrémne rozdiely teplôt 500 stupňov Celzia na strane nasmerovanej na Slnko a -180 stupňov na odvrátenej strane. Slnečné žiarenie pri najbližšom priblížení sondy bude 13-krát silnejšie ako u pozemských satelitov.
Slnečná aktivita prakticky ovplyvňuje aj ľudskú činnosť, keď po interakcii častíc s magnetickým poľom Zeme pri väčšej intenzite môže rušiť GPS, rádiovú komunikáciu, dokonca elektrické rozvodné siete na povrchu Zeme a ohrozuje aj bezpečnosť kozmonautov.
Plán misie Solar Orbiter (video: ESA)
V poslednom období bolo respektíve v blízkom období bude realizovaných viacero misií, ktoré majú bližšie skúmať Slnko. Sonda Parker Solar Probe americkej NASA realizuje už od minulého roku veľmi blízke prelety Slnka cez najvrchnejšiu vrstvu atmosféry, korónu, a jej cieľom je analyzovať magnetické pole, plazmu a presun energie v analyzovanom regióne Slnka.
NASA pripravuje aj misiu PUNCH, Polarimeter to Unify the Corona and Heliosphere, ktorá bude pozostávať až zo štyroch menších satelitov, a misiu TRACERS, Tandem Reconnection and Cusp Electrodynamics Reconnaissance Satellites, ktorá bude pozostávať z dvoch satelitov.
PUNCH bude snímkovať ako solárny vietor, prúd elektricky nabitých častíc, opúšťa Slnko. Okrem toho bude misia snímkovať aj slnečné erupcie. TRACERS bude pozorovať javy blízko severného magnetického pólu Zeme, kde sa siločiary zbiehajú smerom dole k Zemi až do atmosféry, prichádza k interakcii s časticami zo Slnka a tiež interakcii magnetického poľa Zeme a Slnka a explozívnej rekonfigurácii siločiar vedúcej k urýchľovaniu častíc na vysoké rýchlosti.
Misie majú byť podľa skorších informácií vypustené najneskôr v auguste 2022.
Slnečná aktivita prakticky ovplyvňuje aj ľudskú činnosť, keď po interakcii častíc s magnetickým poľom Zeme pri väčšej intenzite môže rušiť GPS, rádiovú komunikáciu, dokonca elektrické rozvodné siete na povrchu Zeme a ohrozuje aj "bezpečnosť kozmonautov." ... a nie len to, odporucam precitat "Solar storm of 1859". V pripade velkej erupcie by elektricke vedenia sposobili aj poskodenie transformatorov na tychto vedeniach.
Dakujem za upozornenie, aj s vykricnikom. Cital som to uz davno a viem o tom, erupcia Zem nezasiahla, takze pre ilustraciu moznych nasledkov to je slaby priklad.