neprihlásený Nedeľa, 25. októbra 2020, dnes má meniny Aurel
Thunderbird dostane zabudovanú podporu OpenPGP

Značky: bezpečnosťemail

DSL.sk, 9.10.2019


Populárny open source emailový klient Thunderbird dostane budúci rok zabudovanú podporu štandardu OpenPGP pre šifrovanie a podpisovanie emailov.

Tvorcovia softvéru o tom informujú v oznámení.

Pre šifrovanie a podpisovanie emailov existujú dva štandardy, S/MIME a OpenPGP. S/MIME postavený na certifikátoch od certifikačných autorít Thunderbird dlhodobo podporuje, vyššiu používanosť má v súčasnosti ale pravdepodobne OpenPGP nespoliehajúci sa na centrálnu autoritu.

Podpora pre OpenPGP je pre Thunderbird k dispozícii vo forme rozšírenia Enigmail, ktoré využíva softvér GnuPG. Thunderbird podobne ako Firefox ale v budúcnosti s verziou Thunderbird 78 ukončí podporu doterajších API pre rozšírenia, bude podporovať len WebExtensions rozšírenia a Enigmail by bolo potrebné zrejme tiež prepracovať.

Namiesto toho sa tvorcovia Thundebirdu a tvorca Enigmail dohodli na zapracovaní podpory OpenPGP priamo do Thunderbirdu. Tá má prísť v Thunderbirde 78 plánovanom na leto 2020.

Pre existujúcich užívateľov Enigmail bude v Thunderbirde 78 podporovaná migrácia kľúčov a nastavení. Thunderbird 68 a doterajšie rozšírenie Enigmail majú byť podporované do jesene 2020.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sonde NASA vypadáva materiál z asteroidu, video
Učitelia dostanú od mobilných operátorov dáta a neobmedzené volania, žiaci nie
Microsoft sprístupnil Microsoft Edge pre Linux
freeSAT vypína SD stanice, HD budú v nižšom balíčku
Vydané Ubuntu 20.10
Nový trailer druhej série The Mandalorian
Orange zvyšuje objem dát v paušáloch Go
5G spúšťa aj tretí český mobilný operátor
Vydaný TrueNAS 12.0, populárny OS pre NAS-y doteraz označovaný FreeNAS
Telekom umiestnil 4G základňovú stanicu do stratosféry


Diskusia:
                               
 

Yeeeey, tak snáď zvládne viac ako 1000 e-mailov. Musel som prejsť na Evolution, ktorý ma prekvapil svojou rýchlosťou pri zoraďovaní a vyhľadávaní mailov. Thunderbird bol s rovnakým množstvom nepoužiteľný, zalagovaný...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

zamrznuty...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

stuhnuty...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zakriknuty..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako to myslíš? Ja mám len v prijatej 4500 v odoslanej polovicu. A to mám tri účty v aplikácii. Vyhľadávanie filtrácia fungujú prakticky okamžite, ešte sa mi nestalo, že by som nenašiel to čo som hľadal narozdiel od outlooku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

šifrovanie a podpisovanie v thunderbirde nepoužívam, ale v jednotlivých priečinkoch mám rádovo tisícky mailov a zoraďovanie je bleskové, vyhľadávanie tiež(ak nepočítam fulltext nad všetkými priečinkami naraz)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak to neviem, ale keď som sa omylom uklikol a miesto na riadok s posledným mailom som klikol na hlavičku stĺpca, na ďalších 5 sekúnd to vytuhlo. Ak sa mi to isté stane v Evolution, všetko sa zoradí bleskovo.

Tiež mi často Thunderbird zamŕzal pri sťahovaní pošty, bolo treba skompaktnievať databázu, čo tiež samozrejme zamrzlo klienta. Naposledy som ho používal pred pol rokom, ale tak dám tomu šancu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Skus ten Thunderbird spustat na pocitaci, nie na kalkulacke.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Tu je problem rozhodne iba u teba


Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne stačilo v nastaveniach internetbankingu povoliť informačné maily len pre pohyby nad milión EUR a archivovať priekazne raz za deň.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Je to fajn, ale skor by mohli zapracovat na tom, ze pre novu verziu nefunguje ani jedno existujuce rozsirenie. V 2019 sa nevie minimalizovat do systray a zobrazenie konverzacii je mu tiez cudzie. Nova verzia je mozno technicky lepsia nez predosla ale z uzivatelskeho hladiska je to priekazne krok tak 10 rokov dozadu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Akurát som vyššie písal, že tomu dám šancu. Nedám, zobrazenie konverzácie je pre mňa zásadné a minimalizovanie do lišty je tiež nutnosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

> a zobrazenie konverzacii je mu tiez cudzie.

Mohol by si to rozviesť? "Open Message in Conversation" tam nemáš? Alebo máš, ale nič nespraví? Alebo niečo spraví, ale nie správne? O akej verzii TB hovoríš?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nic take tam nie je. verzia 68.1.1. podla hladani na nete vraj mal vediet vo vypise emailov ich usporiadat podla konverzacie ale ani to nefunguje poriadne + s konverzaciami ala gmail to nema nic spolocne. navyse ten kkt ani nevie pri otvoreni spravy ani zobrazit predosle+odpovede, iba cisto jednu spravu. jak u dementov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S addonom Thunderbird Conversations sa to dá, zobrazí to podobne ako GMail, spolu so stromom konverzácie v priečinku doručenej pošty.

Moje 3 must-have doplnky boli práve Enigmail, Thunderbird Conversations a nejaký skrývač do lišty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konecne :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skúste Claws Mail.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo Trojitú. :) trojita.flaska.net
Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo? Za prvé neviem čo to je, za druhé ma to nezaujíma, za tretie, kedy mu zabudujú minimize to tray? Lebo seriózne, už 15 rokov tento request ignorujú. Tupá Mozilla.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár