Sonda LRO americkej vesmírnej agentúry NASA v súlade s plánom v utorok úspešne odsnímkovala plánované miesto pristávania indického pristávacieho modulu Vikram z misie Čandraján-2 na Mesiaci.
Zatiaľ neavizuje nájdenie modulu na snímkach a snímky bude za týmto účelom porovnávať so skoršími snímkami rovnakej lokality.
Snímky boli vytvorené v čase krátko pred zotmením a NASA avizuje, že modul by tak mohol byť v tieni alebo nemusí byť ani v odsnímkovanej oblasti. Nad touto lokalitou bude opäť prelietať 14. októbra.
Vikram pristával v noci v piatok 6. septembra. Podľa ISRO pristávanie prebiehalo podľa plánu do výšky 2.1 km nad povrchom, následne bolo stratené spojenie. ISRO počas manévru síce zobrazovala pozíciu modulu od cieľa pristátia aj následne pre nižšie výšky už odklonenú od plánovanej trajektórie, vzhľadom na stratu spojenia ale nie je jasné z čoho dáta vychádzali a či zodpovedali skutočnej situácii.
Minulý týždeň indická agentúra ISRO oznámila, že jej družica z misie Čandraján-2 odfotila Vikram na povrchu. Jeho stav ale nespresnila a fotky nezverejnila, avizovala iba že sa s ním nepodarilo nadviazať komunikáciu a ďalej sa o ňu pokúša. Zdroje z ISRO pre indické agentúry hovorili o tvrdom pristátí, bližšie informácie ale nie sú k dispozícii.
NASA prípadné fotky modulu vytvorené LRO zverejní, keďže všetky dáta z LRO zverejňuje.
Záznam z prenosu z pristávania modulu Vikram (video: ISRO)
Okrem snímok sa môže LRO pokúšať detekovať aj laserový retroreflektor, ktorý bol na Vikram prítomný.
Misia Čandraján-2 pozostáva až z troch zariadení, v statickom pristávacom module Vikram sa nachádzalo ešte malé robotické vozidlo Pragyan. 2.4-tonová družica mala vydržať na orbite vo výške 100 km rok, 1.5-tonový pristávací modul Vikram so 650-Wattovými solárnymi článkami mal fungovať iba po dobu jedného mesačného dňa trvajúceho 14 pozemských dní.
Vozidlo Pragyan na rampe modulu Vikram, kliknite pre zväčšenie (foto: ISRO, jún 2019, licencia GODL-India)
Pozitívnou správou misie je informácia ISRO o výraznom predĺžení predpokladanej misie družice. Vďaka presnému štartu a manažmentu misie sa očakáva u družice teraz životnosť takmer sedem rokov namiesto plánovaného jedného roku.
Vikram mal pristáť v regióne južného pólu, konkrétne na 70 stupňov južnej šírky medzi krátermi Manzinus C a Simpelius N. Ak by sa to ISRO podarilo, India by bola len štvrtou krajinou ktorá úspešne pristála na Mesiaci, po Sovietskom zväze, USA a Číne.
Správna podoba slovesa je detegovať (porov. Slovník cudzích slov na webovej stránke nášho ústavu www.juls.savba.sk alebo slovniky.korpus.savba.sk). Pravopisný rozdiel podstatného mena detekcia a slovesa detegovať súvisí s tým, že nie sú utvorené z rovnakého odvodzovacieho základu. Podobne je to napríklad aj pri dvojiciach slov absorpcia – absorbovať, transkripcia – transkribovať, reakcia – reagovať, funkcia – fungovať.
Príčastie utvorené zo slovesa detegovať má podobu detegovaný (nie detekovaný), napr. detegovaný vírus.