Indická vesmírna agentúra ISRO našla svoj pristávací modul Vikram na povrchu Mesiaca pomocou snímok z družice, ktorá s ním v rámci misie Čandraján-2 priletela k Mesiacu.
Predstavitelia ISRO to v nedeľu avizovali pre indické spravodajské agentúry ANI a PTI.
Podľa ich informácií družica získala termálnu snímku pristávacieho modulu. V akom odhadovanom stave je podľa tejto snímky oficiálne ISRO neavizovala.
Zdroj z ISRO pre agentúru PTI ale hovorí o tvrdom pristátí modulu, teda pristátí vo výrazne vyššej rýchlosti ako bolo plánované. Pri akej rýchlosti modul pristál a v akom je stave nie je zatiaľ známe.
Napriek takémuto pristátiu by modul teoreticky mohol byť schopný komunikácie a ISRO sa pokúša ju nadviazať. Zatiaľ sa to nepodarilo, v pláne je pokúšať sa o komunikáciu po dobu dvoch týždňov.
Záznam z prenosu z pristávania modulu Vikram (video: ISRO)
Vikram pristával v noci z piatka na sobotu. Podľa ISRO pristávanie prebiehalo podľa plánu do výšky 2.1 km nad povrchom, následne bolo stratené spojenie. ISRO počas manévru síce zobrazovala pozíciu modulu od cieľa pristátia aj následne pre nižšie výšky už odklonenú od plánovanej trajektórie, vzhľadom na stratu spojenia ale nie je jasné z čoho dáta vychádzali a či zodpovedali skutočnej situácii.
Vozidlo Pragyan na rampe modulu Vikram, kliknite pre zväčšenie (foto: ISRO, jún 2019, licencia GODL-India)
Misia pozostáva až z troch zariadení, v statickom pristávacom module Vikram sa nachádza ešte malé robotické vozidlo Pragyan. 2.4-tonová družica mala vydržať na orbite vo výške 100 km rok, 1.5-tonový pristávací modul Vikram so 650-Wattovými solárnymi článkami mal fungovať iba po dobu jedného mesačného dňa trvajúceho 14 pozemských dní.
Pozitívnou správou misie je informácia ISRO o výraznom predĺžení predpokladanej misie družice. Vďaka presnému štartu a manažmentu misie sa očakáva u družice teraz životnosť takmer sedem rokov namiesto plánovaného jedného roku.
Vikram mal pristáť v regióne južného pólu, konkrétne na 70 stupňov južnej šírky medzi krátermi Manzinus C a Simpelius N. Ak by sa to ISRO podarilo, India by bola len štvrtou krajinou ktorá úspešne pristála na Mesiaci, po Sovietskom zväze, USA a Číne.
Re: mali tam radsej....
Od: /dev/random
|
Pridané:
9.9.2019 10:10
Krava? To znie logicky, teraz je v móde metánový motor, takže stačí dať krave nažrať, dať ju do vertikálnej polohy a zospodu podkúriť... A malo by to ísť..
na letisku v NY som cca 2 hodinky cakal na let, ked si k vedlajsiemu stoolu prisadla cely zivot nekupana spotena smrďava stara indka, jej aura ma tak kopla ze som tam vsetko nechal, 2/3 predrazeneho jedla, nechcem ich hadzat do jedneho vreca ale su to najodpornejsi ludia akych som doma aj vo svete stretol. velky obdiv ze dokazali vypustit raketu, to videjo je presne ako oni, uplne na3,14ču a vela a dlho. kiez by som v stredoveku radsej pasol ovecky a nemusel zazivat tuto blahobytom sposobenu uzkost
normalne sa o seba staram, sprcha,kupel, pravidelne chodim k zubarovi aby som nebol polozver co svojou spinou zneprijemnuje zivot okoliu. pribytok je chramom cistoty a smeti ktore neseparujem hadzem normalne do kontajnera a nie kde pride. pre tento zchudaceny stat som prinos a svoje tazko zarobene bubaky napriek vsetkym !!!!!!! investujem do tejto morom a korupciou napadnutej krajiny. 90% percent mojich priatelov uz finalne vytasilo slovenku prostrednik a nikdy sa tu uz nechcu vratit, ja som bohuzial trochu pomalsi
ked milujem aziatov , mexicanov cernochov nemozem byt rasista. takmer som sa ozenil s Azijskou zenou, ale tychto ludi co sa robia ,ze su hlupi, a pritom so vsetkym vydrbavaju tak to vazne nemusim, v amerike alebo polsku by dostali ze nic. 5 mil slovacko normalne zachrani planetu