Pristávací modul Vikram indickej misie Čandraján-2 by sa mal podľa posledných informácií v noci na zajtra pokúsiť o pristávací manéver na Mesiaci.
Indická vesmírna agentúra ISRO naposledy uvádzala časový interval pristátia v piatok 6. septembra nášho času medzi 22:00 až 23:00 so začiatkom manévru pol hodinu predtým a zmenu zatiaľ zrejme neavizovala.
Podľa posledných informácií sa modul po utorňajšom a stredajšom manévri nachádza na orbite 35 km x 101 km.
Misia pozostáva až z troch zariadení, v statickom pristávacom module Vikram sa nachádza malé robotické vozidlo Pragyan a dvojica sa predtým oddelila od družice zostávajúcej na orbite Mesiaca.
Popis pristávania modulu Vikram (video: ISRO)
2.4-tonová družica má vydržať na orbite vo výške 100 km rok, 1.5-tonový pristávací modul Vikram so 650-Wattovými solárnymi článkami má fungovať iba po dobu jedného mesačného dňa trvajúceho 14 pozemských dní.
Malé robotické vozidlo Pragyan má šesť kolies, hmotnosť 27 kg a 50-Wattové panely. Počas svojej misie má prejsť maximálne len 500 metrov. Keďže podľa ISRO dokáže komunikovať len s modulom Vikram, jeho misia je zrejme obmedzená dĺžkou misie Vikram.
Misia by mala pristáť v regióne južného pólu, konkrétne na 70 stupňov južnej šírky medzi krátermi Manzinus C a Simpelius N. Ak sa to ISRO podarí, India bude len štvrtou krajinou ktorá úspešne pristála na Mesiaci, po Sovietskom zväze, USA a Číne.
Vozidlo Pragyan na rampe modulu Vikram, kliknite pre zväčšenie (foto: ISRO, jún 2019, licencia GODL-India)
Naposledy sa o mäkké pristátie pokúsila izraelská misia Berešit. Pokus ale skončil veľkým neúspechom, keď po úspešnom dostaní sa na orbitu Mesiaca pri pristávaní loď narazila do povrchu zrejme vo vysokej rýchlosti.
Prenos z pristávania modulu Vikram avizuje v tomto videu indická agentúra PIB, čo bude ale jeho obsahom a či budú k dispozícii aj zábery z riadiaceho strediska ISRO nie je jasné.
Bude 4-tou krajinou? To majú také skúsenosti, či našli nejaké peniaze a potrebovali ich minúť. Buď je India dosť podceňovaná, asi aj právom, alebo spolupracujú či kopírujú niekomu rozumy.
Presne tak. Pri takej mase mozgov je, ze by aspon jeden nezvladal stredoskolsku matematiku a aspon jeden stredoskolsku fyziku, statisticky priekazne nepravdepodobne.
Re: 1príde z ukrajinskej zemljanky, a - v Malibu, Ca, kupuje super-vilu za 220 mil.€,
Od: triezvy pohľad na budúcnosť
|
Pridané:
6.9.2019 18:54
Neboj sa, aj u nás sa časom stanú "indiáni" väčšinovou časťou populácie. V niektorých obciach sa to už stalo. Naviac Slovensko o takýchto projektoch môže len snívať. A bude horšie.
Re: 1príde z ukrajinskej zemljanky, a - v Malibu, Ca, kupuje super-vilu za 220 mil.€,
Od: SUSR
|
Pridané:
7.9.2019 9:50
Dobry den,
radi by sme Vas informovali aby ste dalej nesirili nepodlozene informacie. Aktualne sa populacna krivka Vami zmienenej casti populacie vyrovnava a voci porovnatelnemu obdobiu minuleho roka klesla porodnost o vyse 1000 deti.
a teraz si predstav, ze oznacovanie niekoho svetonazoru za rasisticky bez predlozenia jednoznacnych dokazov, ze nepozna vsetkych prislusnikov rasy osobne, je podla trestneho zákonu priekazne obycajne ohovaranie
indovia momentalne nevedia, co sa stalo.. zostup prebiehal podla planu, ale vo vyske 2,1km prestal modul odosielat data. toz zevraj teraz analyzuju obdrzana data. bud im padla komunikacia a modul Vikram pristal, alebo im to asi najskor padlo obdobne ako izraelcanom.
Treba dopisat, ze vo "Fine Breaking" faze, niekde pod 3 km sa draha stala "rovnou" a odchylila sa od planu (aj ked stale v ramci tolerancie). Na obrazovkach vsak bola posledna pozicia vo vyske 335 metrov a vertikalna rychlost 60 metrov za sekundu. Ked vo vyske 2,1km prestala odosielat data, zrejme v tu chvilu sa odmlcala len cast systemov.
v 1969 X-krat je presne iba 2-krat, v '69 pristali na mesiaci iba americania, Apollo 11 a Apollo 12.
Za poslednych 40rokov tam nepristal nikto, iba 2x cinania v 2013 a teraz nedavno v januari 2019.
https://en.wikipedia.org/wiki/Moon_landing
CCCP mali 18 neuspesnych letov, na ktorych sa ucili, kym sa im ako prvym podarilo makko pristat na Mesiaci v Januari 1966
USA 15 neuspesnych letov, prve uspesne pristatie Maj 1966.
Presne tak. Ved vcera vecerom dokonca kvoli reindexovaniu imitovali nedostupnost*, aby to tak po optimalizacii prislusnych clankov bolo skutocne priekazne cierne na bielom.
*https://dopice.sk/noK
Preco je to plus a munis take male? Vzdy ked idem vyminuskovat tohto trola, tak obcas kliknem na plus. Chcelo by to aspon na mobil trochu prisposobenejsie UI.