neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Vydaný Android 10, s viacerými väčšími novinkami

Spoločnosť Google v utorok vydala novú verziu svojho mobilného operačného systému Android 10, ktorá prináša viacero väčších noviniek ako v dizajne a ovládaní tak v oblasti funkčnosti. Pribudli funkcie využívajú techniky strojového učenia a umelej inteligencie, najzaujímavejšou sú zrejme automatické titulky Live Caption. Zmenené bolo štandardné základné ovládanie, pribudla podpora nových technológií, zlepšila sa ochrana súkromia a bezpečnosť a Google avizuje aj zlepšenie výkonu.

Značky: Android

DSL.sk, 4.9.2019


Spoločnosť Google v utorok vydala novú verziu svojho mobilného operačného systému Android 10, ktorá prináša viacero väčších noviniek ako v dizajne a ovládaní tak v oblasti funkčnosti.

Android 10 ponúka plné ovládanie pomocou dotykových gest bez navigačnej lišty, pričom pomocou ťahu z okraja displeja je možné zobraziť domovskú obrazovku, otvorené aplikácie a tiež aktivovať funkciu späť. Ovládanie je stále možné prepnúť na softvérovú navigačnú lištu s dvomi alebo plnými tromi tlačidlami.

Android 10 pridal systémovú podporu pre tmavú vizuálnu tému, ktorá môže byť vhodnejšia pri používaní pri slabšom osvetlení a zároveň v prípade zariadení s OLED displejmi môže znížiť spotrebu.

Zaujímavou avizovanou funkčnosťou je Live Caption, automatické generovanie a zobrazovanie titulkov k prehrávaným multimédiám pomocou rozpoznávania reči metódami strojového učenia a umelej inteligencie. Funkčnosť bude dostupná len na niektorých smartfónoch zrejme s potrebným hardvérovým vybavením, presné požiadavky Google neavizuje. Aj pre Pixely od Google bude dostupná až na jeseň.

Funkčnosť bude fungovať pre akékoľvek prehrávané audio respektíve video s audiom v akejkoľvek aplikácii, podľa Google rozpoznávanie prebieha na smartfónoch a audio neopúšťa zariadenie.

Ďalšou funkčnosťou využívajúcou metódy strojového učenia je navrhovanie odpovedí a akcií ako napríklad nájdenie adresy na mapách vo funkčnosti Smart Reply v notifikáciách. Opäť má analýza prebiehať lokálne na zariadení.


Predstavenie noviniek v Androide 10 (video: Android Central)



V Androide 10 pribudli nové funkčnosti umožňujúce manažovať mieru využívania zariadenia respektíve mieru vyrušovania užívateľa notifikáciami. Notifikácie pre zvolené aplikácie je možné nastaviť na tiché, následne nie sú sprevádzané zvukovým upozornením a neobjavujú sa na zamknutej obrazovke.

V rámci funkčnosti Digital Wellbeing pribudla podpora Family Link, umožňujúca rodičom manažovať limity používania zariadení deťmi, a Focus režim umožňujúci dočasne umlčať aplikácie považované užívateľom za vyrušujúce. Hoci funkčnosti sú avizované ako súčasť Androidu, napríklad pre podporu režimu Focus sa je potrebné prihlásiť do beta testu.

Android 10 podporuje viaceré nové technológie v oblasti hardvéru a obsahu. Google avizuje napríklad podporu 5G sietí a skladateľných smartfónov v podobe plynulého prechodu medzi displejmi pri rozkladaní a skladaní smartfónu.

Nová verzia podporuje prehrávanie videa v novom voľne dostupnom kompresnom štandarde AV1 a podporovaný je tiež štandard HDR10+ pre vyšší dynamický rozsah obrazu. API dovoľuje aplikáciám získať na smartfónoch schopných zaznamenávať pri fotení aj hĺbku scény popri JPEG obrázku aj kompletnú hĺbku scény v otvorenom formáte Dynamic Depth.

K viacerým zlepšeniam prišlo v ochrane súkromia a bezpečnosti. Povoliť aplikáciám zisťovanie polohy je možné buď kedykoľvek alebo iba ak sa aplikácia používa v popredí. Aplikácia na pozadí sa v novej verzii sama nemôže priamo zobraziť ako aktívna, môže k prepnutiu užívateľa len vyzvať.

Pre WiFi pribudla podpora novej generácie šifrovania WPA3 a podpora otvorených ale šifrovaných sietí. Pre šifrovanie úložiska pribudla podpora menej náročnej šifry Adiantum, šifrovať úložisko tak budú môcť už aj menej výkonné smartfóny.

Veľkou novinkou v oblasti bezpečnosti je podpora tzv. Projektu Mainline, aktualizovania niektorých komponentov operačného systému priamo cez Google Play namiesto čakania na aktualizáciu celého firmvéru od výrobcu smartfónu.


Miera zrýchlenia štartu aplikácií vďaka profilom z Google Play, kliknite pre zväčšenie (graf: Google)



V novej verzii bol zlepšený výkon runtimu ART a aplikácie by mali štartovať rýchlejšie. Okrem zlepšení v samotnom Androide 10 tomu pomáha aj stiahnutie profilov pre aplikácie z Google Play, ktoré určujú ktoré časti kódu aplikácií má zmysel skompilovať do optimalizovaného natívneho kódu už pred prvým spustením aplikácie v smartfóne. Táto optimalizácia zrýchľuje prvý štart aplikácie a napríklad u viacerých Google aplikácií je to o 9% až 21%.

Android 10 bol s uvedením sprístupnený pre všetky generácie smartfónov Pixel od Google, zároveň aktualizácia je už k dispozícii napríklad aj pre Essential Phone.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA


Diskusia:
                               
 

potešilo by, keby konečne dokázali aktualizovať android bez nutnosti zásahu výrobcov, aby už konečne skončil ten bordel s verziami
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

zial v tomto je to obdobne ako pri windows-mobile, ze vyrobcovia pouzivaju rozne propiertarne ovladace na ich vlastne, alebo rozne trhove cipy, takze do oficialneho balika android sa nedostavaju a tak musia kazdu instalaciu/aktualizaciu pre svoje zariadenie upravovat.
Myslim, ze ta doba, kedy by vyrobcovia dodrziavali nejaku spolocnu normu a boli vzajomne kompatibilny, ako to je napriklad u normy JEDEC ci instrukcnej sady x86 tu v najblizsich 100 rokoch nehrozi ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

inu, máš pravdu, ale taký windows sa dokáže aktualizovať aj bez podpory výrobcu konkrétneho počítača, bez ohľadu na to, či máš aktuálny ovládač monitora, klávesnice, zvukovky, grafiky, tlačiarne... aj windows telefón Acer M330 sa mi aktualizoval podľa aktualizácií od Microsoftu, nie od Aceru.
Na androide by mohli byť tiež samostatne aktualizácie systému od google a samostatne aktualizácie driverov/UI od výrobcu telefónu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na PC mas take veci, ako BIOS/UEFI, a PCIe, ktore vedia povedat, ake zariadenia su na ne pripojene, takze ty zoberies PCI ID zo zbernice a natiahnes driver.

V telefonoch nemas nic, co by malo UEFI alebo plug-and-play zbernicu. Ked nevies, aky mas hardware, tak to nezistis. Ked zapises nieco do i/o space bez toho, aby si presne vedel o ake zariadenie ide, tak sa ti moze stat, ze to vytuhne a pomoze len reset.

Telefony s WP to mali jednoduche, pretoze vsetky boli rovnake, bola to referencna platforma Qualcommu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To co mas pripojene nieje ani vec BIOSu ani UEFI
to je PCI local buse na kazdom zariadeni configuration space.
ma ho kazde zariadenie 256b alebo az 4k.
cez registre si to vies priamo precitat odtial to cita aj BIOS/UEFI.
dokaze to kazdy slusny HW report SW napr HWinfo32 a podobne.
to je prave ten standard ze to ma kazde zariadenie
nieco obdobne maju USB zariadenia posielaju class a info o endpointoch.
a HOST tieto data ziskava pri enumeracii
potom je vo Win .inf file kde sa tym endpointom pridelia
rozne human-friendly nazvy zariadenie ich take pekne nema ;)

Android je SW vrstva s platformovo nezavislym bytekodom
ktory ten ANT kompiluje na nativny kod.
Ale samotny system na ktorom ten ANT bezi bezi na OS (zatial okresany linux) a ten potrebuje tie drivery bloby od vyrobcou.
A kazda ROMka pre kazdy fon je ina skladba HW a driverov
preto nejaky univerzalny Android asi nikdy nebude.
Ani to nechcu sak takto ti mozu pribalit kazdy svoje backdoory :)


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nieco take ako oddelit android od tej HW zavislosti konkretneho vyrobcu je Project Treble (podrobnosti cez google) ale zase nie vsetky zariadenia / vyrobcovia toto podporuju ... cize google by mohol potlacit, ze nedostanes novy Android kym nepodporis toto a toto ... ale to by sme chceli vela :D https://www.xda-developers.com/ list-android-devices-project-treble-support/

Odpovedať Hodnotiť:
 

BIOS, resp. UEFI riesia standardizovany boot. V ARM svete, kazdy cip ma svoj PPL/SPL a tym padom univerzalnu binarku bootujucu vsade nespravis. Preto vo svete ARM serverov sa Redhat zatal a zahlasil, ze kde nie je UEFI, nie je Redhat.

A podobne PCIe, resp. USB - na mobilnych ARM doskach nic take nemas - stoji to peniaze a zere to baterku, v mobiloch nikto nikdy nepredpokladal, ze user bude menit zelezo. Pokial dopredu nevies, na akom zeleze bezis, tak nemas odkial vycitat PCI ID alebo USB ID. Configuration space je vec PCI a ked PCI nemas, tak mozes citat registre ake len chces.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No jj. Na mobile máš I2C alebo SPI. To by mali dotiahnuť do takého štádia keď sa zistí adresa senzora tak na tu adresu by mohla prísť požiadavka že aký je to senzor.. Aky pid alebo vendor
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príde doba,keď sa všetko zautomatizuje a napraví..A bude vám chýbať zastaralý chaos dnešného sveta.Zostanú len príležitostné-system error prekvapenia..
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Na tú dobu sa veľmi teším :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Z pohľadu vidieckych trendsetterov teda ostáva z podstatných otázok stále nezodpovedané, či cez v hlbokých dolinách dostupnú rýchlosť mobilného pripojenia stihne sťahovanie priekazne skončiť pred vydaním ďalšej verzie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

neviem. dalej.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ako tak čítam, tak chlapci a dievčatá z googlu pochopili, že jednoduchšie je nechať sa “inšpirovať” než vymýšať niečo svoje. Už len to meno. Čo takto gIOS? :-)
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

To už aspoň geYOS nech to nieje take napadne.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ja mam pocit skor ze je to uz niekolko rokov naopak. Aspon ze to okopirovane gestures neuvadzaju ako "revolutionary" feature ako to zvykne robit Apple, naposledy napriklad s oznamenim dostupnosti widgetov na homescreene v ipadOS
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ale oni ziju vo svojom svete. A tam to je revolutionary :D
Tak to robia vsetci vyrobcovia. Vzdy udavaju percentualne zlepsenie oproti predchadzajucej generaci, ako keby konkurencia neexistovala.
Odpovedať Hodnotiť:
 

gIROS?

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tmava tema? ted to mal uz odzaciatku prvy este windowsphone 7.5 :D
obmedenie pre deti? takisto to bol family corner, gesta tak isto mal davno Windows mobile 10 :D

skoda ze sa mu vsetci vtedy smmialy, nechceli ho a zanikol, a pritom mal roky naskok.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Hej, a "komunikacne" aplikacie nemohli bezat na pozadi. Dokonca ani GPS nefungovalo na pozadi. Aplikacie nemali pristup na ulozisko a podobne. Casom sa MS snazil tiedo obmedzenia zmiernit, ale uz bolo neskoro.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Prva verzia Windows phone bola postavena na DOS-e. Este nemali zmaknuty multitasking.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

omyl, vsetko bolo dlho predtym v korane, vratane tmaveho rezimu a aishinho corneru
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potahovanie z boku je "fajn" ficura, najma ked mas puzdro s vyvysenym okrajom pre ochranu displeja pri pade.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Tak to jednoducho vypni.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja to mam jednoducho vypnute. A v novom Android 10 mi to bude jednoducho nahovno.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

no tak si to jednoducho vypneš aj v novom Android 10 :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj pretahovanie z boku je fajn (bez uvodzoviek)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ale to nič nemení na tom že tam budeš mať tú funkciu k dispozícií
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Aplikácia na pozadí sa v novej verzii sama nemôže priamo zobraziť ako aktívna, môže k prepnutiu užívateľa len vyzvať."
Takže semafory BA končia?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V najhorsom mame predpripraveny overlay.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja už neznam, co sebe mam o tych androidoch myšlic. Do mojho stareho Mi4s som narucel android 8.1 (Lineage), aľe, nedobre to išlo, pomale, šekalo še to, dakedy nevibroval. Ta po mešacu som še vracel nazad na 7.1 (Ressurection) Idze šicko jak ma, rychle, nič ňešeka.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Já sa ťiech noviňek nemůžu nabažiť
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

o co sa snazis? snazis sa dojebat cestinu alebo slovencinu?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Priekazne obidve
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako itckar poviem len jedine, neznasam hnusne kompjutre, os a vsetko s tym spojene, decka su z toho vymlete, neustale sa to kjurvy, stoji to tazke prachy a o rok dva to konci v krabici s ostatnym brajglom, fak dat šit
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Konecne zacali aj v xiaomi distribuovat Android 10 ale najlespsie na tom je, ze aj nadstavbiu MIUI 11 (https://vosveteit.sk/xiaomi), ktora prinasa viacero noviniek.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár