neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Prototyp Starship úspešne vyletel do takmer 150 metrov, video

Značky: SpaceX

DSL.sk, 28.8.2019


Spoločnosť SpaceX nakoniec uskutočnila po viacerých odkladoch svoj ďalší test prototypu lode Starship s označením Starhopper v noci na dnes, pričom test bol úspešný.

Starhopper má len jeden motor Raptor. Prototyp už v júli uskutočnil svoj prvý úspešný let respektíve skok bez pripútania k povrchu. Nie je jasné do akej výšky presne vystúpil, podľa plánu malo ísť ale o 20 metrov.

V druhom teste mal letieť pôvodne do 200 metrov, následne bol cieľ zmenený na 150 metrov. V noci na dnes prototyp v Texase úspešne vzlietol podľa dostupných informácií takmer do 150 metrov, následne sa posunul aj v horizontálnom smere a pristál presne na určenej pristávacej plošine.

Starhopper už nebude realizovať ďalšie testy a vo vývoji Starship bude teraz nasledovať už prototyp pre orbitálne lety. Kým Starhopper mal jeden motor a finálna loď má mať šesť motorov Raptor, prototypy pre orbitálne lety majú mať podľa niektorých zdrojov tri alebo viac motorov.


Nočný test SpaceX Starhopper (video: SpaceX)



Starship vyvíja SpaceX spolu s raketou Super Heavy ako svoju ďalšiu generáciu lode a rakety po Dragon, Falcon 9 a Falcon Heavy. Nová raketa a loď majú byť výrazne výkonnejšie a väčšie a určené sú aj pre medziplanetárne lety.

SpaceX už v minulosti predstavila plánované parametre Starship a Super Heavy, pôvodne označovaných BFR, po prvotných informáciách ich následne ale ešte zmenila. Musk by mal teraz po úspešnom teste Starhopper zverejniť aktuálne plánované detailnejšie parametre pre Starship.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Je pravda ze vsetko vzdy meska mesiace ci roky ale zatial splnil vsetko co slubil.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Co sa tyka tohto prototypu tak praveze terminy dodrzali. Dokonca co sa tyka vyvoja SS tak su v predstihu. To sa stava malo ale ono je to o tom, ze ked sa nieco vyvija tak je velmi tazke odhadnut ake rozne problemy bude treba vyriesit.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

OK.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ale aspon otestovali "maketu" s 10x mensimi rozmermi ako je v plane, 100x mensim povrchom a 1000x mensim objemom/hmotnostou

najme to posledne je velmi zaujimave (objem/hmotnsot), ponivac robit test s 1 tonovym prdom a 1000 tomnovym kolosom je troska rozdiel
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Koľko rokov tu niekto tipoval kým toto doletí na MARS??
Asi je to pre nás stále príliš ťažké, až nemožné.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

eleonór muška snival tusim ako o prvom termine 2020 ked by mali k marsu zacat kazde 2 roky startovat zasobovacie rakety, aj v 2022/24(mozno aj 26) ... a clovek az potom, tusim prvy krat tam mal ist v 2028 (ci mozno uz 2026)

ale myslim, ze si pomylil dekadu, kedze tam treba 10 rokov pripocitat
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Myslel som tu v diskusií... On tam trepol hafo číslo. Ale ak teraz dosiahli s nejakým prdítkom ledva 150 m, tak aj ja tipujem ešte zo tisíc rokov...
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

tak zase tolko nie .... aj ked na konci 20. rokov zacnu k marsu nejakym velkym zazrakom lietat tie muskove automatizovane zasobovacie rakety co tam vylozia tony a tony a tony a tony a tony nakladu a zasob a materialu, clovek tam myslim poleti najskor v 30. rokoch
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

myslim clovek na rakete od space-x, lebo napr. cina si uz dost dlho melie o mesiaci svoje a tusim maju aj nejake plany s marsom
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

zato na Mesiac to bola hracka... pred 50 rokmi... zvlastne
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

myslim ze okrem intel-idiotov by mala byt dalsia diagnoza: konspiracny idiot

ako sorry bez urazky

let na mesiac bol v ramci pogramu apollo a aj to az v misiach 11 az 17 (znama 13tka mala stastie v nestasti)
programu apollo predchazdzal program gemini
programu gemini predchazdzal program mercury

v kazdom bol aj viac ako dvoj-ciferny pocet letov, na YT je plna rit nepodarenych startov a vybuchov
to boli prosim pekne vesmirne programy, ktore sa prelinali s leteckymi programami (prudove, ultra-sonicke, utra-vyskove ...)
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Aj samotny Saturn 5 sa testoval vela krat, tri rakety boli vyrobene len na pozemne testy, to je v dnesnej dobe nemyslitelne, hold ale bola taka doba, proste sa testovalo a testovalo ale vysledkom toho bola 100% spolahlivost nosica pri ludskych startoch.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

holt :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Testovalo, podľa dnešných štandardov by na SauturnV pomaly nemohli naložiť náklad nieto ľudí. Aj dnes sa testuje a ešte viac ako v tedy no nie letmi ale v simulátoroch na rôznych testovacích prípravkoch a zariadeniach veď len centrálny stupeň prvej rakety SLS strávi mesiace na testovacom stolci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

bezny clovek pochopil, ze hnacou silou vesmirneho programu od 60. do 80. bola studena vojna - nie paradoxne, ale logicky
velmi odlisne nazory statov a ich extremne nezdrave superenie, ktore sa uz usi nazvat vojnou s privlastkom "studena" totiz vedecko-technicky rozvoj AKCELERUJE .... zrejme nemas predstavu co vsetko na poli vedy a techniky akcekcelerovala 2. sv. vojna ... bohuzial ludsvo je uz take

neslo o ziadnu efektivitu, rozumny vydaj zdrojov .... islo v prvom rade o prestiz a byt prvy a mat to ... keby sa malo s vesmirom zacinat dnes a to od nuly ako vtedy, stalo by to dokopy biliony $ (v dlhej nemonklarute nazvoslovia velkych cisel, nie pridrbany emericky bilion, ale ten nas, co je tisic miliard a teda 1000x vacsi jak pridrbany emericky bilion)

a co mas este? chemtrails? plocha zem?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Studená vojna bola hnacou silou mnohých programov. Každý v nejakej podobe prežil do súčasnosti. Jedine lety na Mesiac zhasli a koniec. NASA už nie je schopná postaviť Saturn V. Oficiálne stanovisko je, že sa stratili výrobné dokumentácie a znalosti s odchodom starej generácie konštruktérov. Je toto normálne?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ano je to uplne normalne. zrejme si nerobila nikdy na nejakom projekte a teda nevies ake tazke je zdokumentovat nieco. keby zoberies vsetkych ludi z projektu nahradis niekym inym. napriek akej takej dokumentacii by mali velke problemy dosiahnut podobne vysledky pretoze vela krat sa nie vsetko know how zdokumentuje.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

A to čo je v hlavách najlepších a skúsených konštruktérov, to zostane naveky tabu...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

A čo konkrétne by si potreboval? Technologie, postupy a poučenia z chýb sa zachovali. Jedine, čo nemajú sú presne nákresy do bodky, aby experiment zopakovali, ale to ani nie je potrebné, keďže išlo o let s extrémnym rizikom a v tejto dobe ho nemá zmysel opakovať.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Hmmm... asi nerobíš formy pre vstrekolisy... Ten človek pozrie a vidí, kde s a v čom je chyba. To má on v hlave, to nikto nedá na papier...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

1969 dostali sme cloveka na Mesiac 6x za sebou
2019 nemame technologie a uz ich ani nikdy mat nebudeme aby sa to dalo aspon raz zopakovat
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Hmotnosť bola 100-150 ton kompletná raketa bude vážiť okolo 1500 t teda iba 15-10 krát ťažšie ako prototyp. Falcon 9 keď ptistáva váži okolo 20t takže pre pristácanie tam pokrok je asi zjavný či nie? Inak hopper je primárne určený na testovanie samotného motora do konca roka sa dočkáš plnoroznerného prototypu ktorý je už teraz a nie jeden v pokročilej fáze montáže.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To fakt? Vsak to tu bolo uz v 70-tych rokoch minuleho storocia v kazdom sci-fi filme... na snurkach to vyselo a veselo to natacali... He-he, na ce-cer-iny idu peniaze...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Starship letel 150m a nie 200m cize je dufam kazdemu jasne ze Musk prave vymyslel nove meranie vzdialenosti A.K.A 200=150 , cize odteraz bude kazdych 200m uz len 150m , tj. na celom svete sme si uz vdaka tomuto objavu navzajom blizsie a to vsetko len a len vdaka Muskovi ! Minimalne by si mal kazdy kupit akciu tesly zato ;))
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Takže mali by letieť podstatne ďalej, aby im to doletelo aspoň po Mars. A keď nie po MARS tak skočia po MARSky.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

200m bol povodny plan. udajne ho zmenili na 150m kvoli FAA
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Čiže vzhľadom k objektívne podloženému zníženiu rizika je už jasné nielen kto v skutočnosti stojí za FAA, ale priekazne i približná výška firmamentu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len Teba treba naucit citat. Vsade to bolo pisane, SpaceX poziadala o povolenie pre let do 200m. FAA, ktora dohliada na bezpecnost a povoluje lety, povedala,ze 150 musi stacit. Nevzdelany jebo este aj z toho dokaze vyrobit senzaciu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

takže ten plánovaný let na mars bude v skutočnosti na mesiac?
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D vsade bolo 200m , asi 4 clanky co odkladali start 4x lebo mali problemy s tym vedrom. Preco ten vsemirny program nerobi NASA financovana statom ale sukromna SPACEX financovana statom ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Áno bolo lebo to plánovali a žiadali o to FFA no je ťažké pochopiť že úrad im povolil nakoniec iba 150?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo NASA nikdy nevyrábala rakety sama ale viedla a organizovala súkromníkov ako Boeing, Lockheed Martin, Mc Donnell Douglas, Northroop Grumman a kopec ďalších z čoho vznikol obrovský bordel birokracie živenej štátom. Príkladom je SLS a loď orion ktorú "vyrába" NASA teda komkrétne len mašinéria štátom živených molochov čo som spomínal vyššie ktoré od NASA dostanú plány pokyny a prachy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

SpaceX je o tom že áno dostala od NASA nejaké peniaze no nemalá časť musí ísť z ich súkrombého kapitálu, NASA si určí čo po nich chce a oni majú voľnú ruku ako to spraviť potom NASA kúpi hotovú službu a nemusí sa o nič starať firma prosperuje zamestnáva ľudí, zarába.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Peniaze sa štátu vracajú keďže od SpaceX si kupujú služby teda vynesenie nákladu na požadovanú dráhu súkromné firmy a vlády z iných zemí.V podstate to je PPP a keď vyrába niečo kvázi priamo NASA je to ako stavba naších dialnic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo je na tom ťažké pochpiť netuším. PPP SpaceX-NASA je výhodné pre obe strany. Výroba SLS (rakety priamo NASA) je ako stavba dialnic tu teda výhodnè pre súkrombíka ale fest drahé pre štát... teda klasicky pomenované tunel s tým rozdielom že v USA to má ako tak kultúru netrpia subdodávatelia navýšenia ceny a sklzy harmonogramu sú identické.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Môžes namietať že Crew Dragon sa oneskoruje no rozpočet sa nezvyšuje, oneskorenie je dané náročnosťou a vysoko nastavenými požiadavkami NASA.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ospravedlňujem sa za dlhú odpoveď v niekoľkých komentároch ako pre idiota ak to nepochopíš tak prepáč asi si menšej rozumovej úrovni ako idiot.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nielenze vobec nerozumies co USA a NASA s SpaceX na cele s Muskom naozaj robia (to ze fantasmagor ako Musk je na cele, je maximalne nevyhnutne aby im kolecko fungovalo a taki ako ty im to pozrali s navijakom),
ale si aj K.O.R.U.N.O.V.A.N.Y. K.O.K.O.T. ,
ospravedlnujem sa za bodky v texte, treba ich odstranit aby sa odkryla cela pointa prispevku, ale ak to nepochopis tak prepac, asi si na mensej rozumovej urovni ako K.O.R.U.N.O.V.A.N.Y. K.O.K.O.T. :)...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

da sa aj bez bodiek a pouzit najpr. aj ine privlastny, ako napr.:
jedinecny, cistokrvny, vyslachteny, ultimatny, promovany .... c0c0t
Odpovedať Hodnotiť:
 

Predtym ako budes pi*ovat si nastuduj o co islo. Letecky urad nepovolil let do 200m, pretoze by muselo byt nacerpaneho viac paliva. Islo o testovaci let na hrane parametrov, pravdepodobnost vybuchu bolo velmi vysoka. Blizko lezi dedina, a keby to buchlo mohlo ist o supu, ktora by zdemolovala najblizsie domy. Takze pivolili nizsi let s menej palivom. Ludia z dediny mali aj tak odporucane opustit pocas testu domy.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tak preco boli 4 clanky o 200m a nie o 150m ? :D :D :D henten kybel gitu s jednym vyprdom ohna nedoleti ani k ISS, nieto na Mars... ak niekto na Mars pride v horizonte 60 rokov tak urcite nie pracka SpaceX a FOMO Starship kybel ;). uz si aspon pochopil preco to nerobi NASA, ale sukromna firma financovana statom z dani ? :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

...ale ked sa na to pozriem s odstupom, z pohladu mimozemstavana, tak je to strasna traposina. Nemotorna bedna na vybusne palivo, co daleko nedoleti a pravdepodobne sa niekedy pokazi. Ale inac, respect...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ty kokso,paráda!

Lietajúci kýbel!

V tom pošlem kvety pre J.Hospodárovú do vedľajšieho kanclu....
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

myslim ze to vsetci budu chapat ako teroristicky utok...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zrovna o chapani mam u vsetkych znacne pochybnosti, ale aspon si mozu vsetci kolektivne priekazne schuti zaminuskovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Americania nas uz totalne predbehli. Ako vidno, uz dokazu urobit nocny test vo dne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nechapem co je na tom zaujimave...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To nic, musia aj nechapavi zit medzi nami.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

cakal som primitivny komentar, ale na tej ich mini raketke nie je nic prevratne
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár