neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Flash čipy majú mať až 800 vrstiev

Značky: flash pamäť

DSL.sk, 14.8.2019


Čipy flashovej pamäte by mali mať v budúcnosti viacero stoviek vrstiev, keď podľa jedného z najväčších výrobcov flash pamäte Hynixu je do vzdialenejšej budúcnosti cieľom až 800 vrstiev.

Hynix to avizoval na Flash Memory Summit, upozornil heise.de.

Flashové čipy s viac vrstvami umožňujú zvýšiť kapacitu čipov, hustotu pamäte na plochu čipu a zlepšovať pomer kapacity a ceny. Komerčne sa viacvrstvové flash čipy začali používať pred niečo viac ako piatimi rokmi.

V súčasnosti maximálny počet vrstiev vyrábaných čipov prekročil stovku a čipy s viac ako sto vrstvami vyrábajú Hynix aj Samsung. Čipy Hynixu majú konkrétne 128 vrstiev, Samsung konkrétny počet vrstiev neudáva, v oznámení o spustení výroby ale spomínal 136 vrstiev použitých pri výrobe. Čipy Hynixu typu TLC majú kapacitu 128 GB, Samsungu zatiaľ len 32 GB.

Hynix zároveň pri oznámení spustenia masovej výroby 128-vrstvových čipov v júni avizoval aj vývoj čipov so 176 vrstvami, Samsung avizoval že v budúcnosti mu nová vyvinutá technológia umožní vyrábať čipy až s 300 vrstvami. Kedy by sa tak mohlo stať ale nie je jasné.

Ďalšie výraznejšie zvýšenie počtu vrstiev bude zrejme trvať viacero rokov, keď podľa Hynixu dostať sa na 800 vrstiev môže trvať až do roku 2030.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Nevadí. Kľudne priekazne i dlhšie počkám.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

800 vrstiev v 2030? to je este dekadu v buducnosti ...

ale rovnako uz pred dekadou sme zacali byt bombardovani informaciami o HAMR a disky furt nikde, vraj tento rok ci na prelome 2019/2020 uz maju prve hamre prist ...


Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Podobne ako spravy z 26.07.2000: "intel is predicting that its microprocessors will hit 10ghz by the year 2011"
https://dopice.sk/nk5

Krasne, ako si zamiena auto pocet tranzistorov za frekvenciu. Podla predpokladu to malo byt az "mid 2011: 128 ghz".
Teraz zobrat do ruk nejaky IT casopis a pozriet sa na ceny komponentov alebo LCD monitorov v roku 2000 :D.

Samozrejme, vrstvy a flash, to sa este uvidi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak trocha to aj dosiahli, v minulosti. Procesory P4 mali ALU jednotky taktovane dvojnasobnym kmitoctom nez zbytok procesora. Najlespie kusky P4 isli pretaktovat na vyse 5ghz, cize ALU jednotky slapali na >10ghz
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

HDD is v dnesnej dobe kupi len poloopica, samozrejme v dobrom, nic proti retardom.
Odpovedať Známka: -7.7 Hodnotiť:
 

Odpoj si svoje supermegakvalitne TLC SSD na 2 roky od napajania a potom ked sa budes modlit pri zachrane mozno len par trosiek dat, tak urcite zrevidujes svoj terajsi vyrok :)
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

2 roky je bežná záruka na HDD. Kupovať ho na odpojenie nemá valný zmysel.
Ale on je evidentne mentálne zaostalý, nevyznajúci sa v problematike. Ak by som mu napísal, že som si nedávno kúpil 3x 8TB HDD a následné disky budú možno 14, ak sa bude dať, tak 20TB, ten mentál nepochopí dôvod. Ale má na to právo byť blbý ako tágo.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

preboha ty este nemas toto?

https://bit.ly/2Z3l4fH

ironia vypnuta

samozrejme vieme o co ide, chalan ale bohuzial nevie co su vyhody HDD a do usi sa mu dostalo akurat to, ze HDD su pomalsie ako SSD a to je asi tak vsetko co o tom vie
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

netusi o problemoch so zachovanim dat po dlhodobom odpojeni, netusi ze ked skapina SSD, tak skape nadobro a nepomoze ani copperfield skrizeny s harry potterom za asistencie houdiniho (lebo ked skapina HDD, dava o tom dopredu vediet a aj ked skape, pri prislusnych financiach v radoch tisocok € stale existuje sanca ze to v specializovanom servise zachrania, pri SSD mu povedia, sorry vole ale tvoje stratene data prispeli k zvyseniu entropie vesmiru)
netusi o pomere cena/kapacita, ktory uz nie je desiatky-nasobne lepsi pre HDD, ale stale su to nasobky
netusi o primarnych vyhodach HDD a vhodnom ucele, on len vie, ze ked niekde nema 100 GB Ccko na Wokna a zvysne 400 ci 900 GB Dcko na vsetok soft, dokumenty, pracu, hry ... ze ked neni toho 1/2 ci 1 TB SSDckovych, tak to je proste retard
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

ja sa len tak toj pripojim lebo nemam co na robote takto z rana lepsejsieho, okrem pitia kavy, ja pouzivam 1TB SSDcka ... ale mám to na robotu, potom mám aj 4TB HDDcka v Raide .... to mam tiez na robotu keby tie SSDcka pošli do kremikoveho neba .... jedine co ma ale trapi je ze to mam v jednej bedni a raz cakam ze nedajboze pleskne blesk a prejde prepatovkou a nasledne aj UPSkou a nepomoze mi uz ani voda svatena ....
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ked tam mas dolezite data preco neinvestujes do externeho disku na ktory zazalohujes raz za tyzden a odpojis? Najlepsie este aj premiestnit na ine miesto.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ked si to uz nacal, nestalo sa to uz niekomu s tym bleskom? Ake bolo poskodenie? Je realne, ze by nejake prepatie, ktore by ho mohlo poskodit, slo do disku datovym kablom? Lebo zalohovaci disk odpajam od napajania vypinacom a zapinam ho len pocas zalohovania, ci to ma zmysel, alebo len placebo...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mne praskol blesk do strechy, po sietovom kabli (prijimac WAN WiFi bol na streche) presiel dole do routeru (lacna $20 cina s OpenWRT), nasledne odstranil vsetko, co bolo na switchi za tym routerom - domaci server (bananaPi) a 2 notebooky, ktore boli na LAN cez Ethernet.
Kable zhorene, izolacia na uhol, a to som mal, samozrejme, ochranu na tom vstupnom kabli zo strechy.
Banana sice isla, ale disk k nej pripojeny to rozdychal a fical este dalsi rok.
Susedovi (spolocna strecha) to nerozchodila telka, rura a este par domacich spotrebicov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Si hlúpy Matelko!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akú ochranu chceš mať proti priamemu zásahu bleskom??? V prvom rade, ak aj neviem ako korektne ti firma vykoná montáž bleskozvodov, tak aj tak sa všetka energia blesku neodvedie do zeme, ale asi max. ak polovica. To ostatné spôsobuje veľkú šarapatu. A keď je blesk hodne rozkonárený, tak to ani nehovorím. Bleskoistky v hlavnom rozvádzači by museli byť stavané na cca 350 kA, následne ďalší stupeň minimálne na 40-80 kA a ešte jeden stupeň, kým to dôjde k UPS či čomu, kde je už iba ak štvrtý stupeň - nejaký malý prepäťový prvok, napríklad varistor napríklad S20K275(to aby si si niečo vedel dohľadať) čo akým somarinám... No a to nepíšem, že ja si osobne ani len netrúfam správne vyhotoviť taký rozvádzač, aby teda aspoň čiastočne plnil svoju úlohu. Blesk je totiž v prvom rade statický výboj a ten sa šíri aj po povrchu izolantov. A napríklad na plechovú autobusovú zastávku pôsobí ako krompáč. Tá musí mať železný plech aspoň 6 mm hrubý, aby ochránila ľudí pod ňou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoze nic proti nazoru, ale ked na mna niekto utoci cez wifi ci lte, yebnem ho na oplatku vzdy priekazne radsej poriadnym mamrdiskom.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

HDD si kúpi väčšina zákazníkov, ty retard!
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ano, kúpi, Ty retard!
Odpovedať Hodnotiť:
 

retard nadáva iným do retardov... skvelé...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzdy lepsie 800 vrstiev, ako tridsaď metrov!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:

Pridať komentár