neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
NASA vybrala miesta na asteroide pre odber vzorky

Značky: asteroidyvesmírNASA

DSL.sk, 13.8.2019


Americká vesmírna agentúra NASA vybrala štyroch kandidátov na lokalitu na asteroide Bennu pre odber vzorky jej sondou OSIRIS-REx.

OSIRIS-REx je pri asteroide od začiatku decembra, na jeho orbitu vstúpila prvýkrát na začiatku roka. Vtedy obiehala asteroid po orbite 1.75 km od jeho stredu.

V prvej polovici júna sa posunula na výrazne nižšiu kruhovú orbitu 680 metrov nad povrchom asteroidu a neskôr začala detailne mapovať jeho povrch pre výber lokality pre odobratie vzorky.

Podľa aktuálneho oznámenia je ale povrch asteroidu výrazne skalnatejší ako vedci pôvodne očakávali, pričom väčšie skaly predstavujú riziko pri zostupe lode a zároveň je potrebné nájsť lokalitu s vhodným materiálom pre odber s časticami menšími v priemere ako 2.5 cm.

Vzhľadom na charakter povrchu tak vedci výrazne zmenili požiadavky na lokalitu pre odber vzorky. Pôvodne plánovali zvoliť lokality s polomerom aspoň 25 metrov bez väčších skál, takéto lokality ale na asteroide nie sú. Identifikované boli vhodné lokality s polomerom iba 5 až 10 metrov.


Kandidáti na lokality pre odber vzorky (video: NASA)



Tím kvôli tomu tiež musel zvýšiť presnosť navigácie lode pri zostupe a vyvinul novú techniku, ktorá bude používať snímky povrchu asteroidu na navigáciu s vysokou presnosťou až k povrchu.

Kvôli zmenám sa predĺžila fáza výberu lokality. Kým v súčasnosti už mali byť vybraté dve finálne lokality, primárna a záložná, zatiaľ sú vybrané len štyri kandidátske lokality. Harmonogram misie ale mal rezervu 300 dní.

Lokality sa budú na jeseň detailnejšie analyzovať a sonda nad nimi preletí vo výške 1.29 km. V decembri vyberie dve finálne lokality a na začiatku 2020 sonda uskutoční prelety v nižšej výške. Pri preletoch bude sonda vytvárať snímky pre použitie pri navigácii pri zostupe.

K odobratiu vzorky z vybranej lokality potom má prísť v druhom polroku 2020, odobrať pomocou ramena by sonda mala 60 až 2000 gramov vzorky.

Bennu o priemere 492 metrov obieha Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka a hlavnou misiou sondy je priniesť z neho vzorku späť na Zem. Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.

Misia je prvou misiou NASA, ktorá prinesie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo nejde, keď japonská sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Zároveň je už pri jej cieli, asteroide Ryugu, a už aj dvakrát odobrala vzorku ďalšia japonská sonda Hayabusa2, ktorá má vzorku priniesť na Zem ešte v roku 2020.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch


Diskusia:
                               
 

no ja som tam videl na videu asi 10 dalsich miest na pristatie a odoberanie vzoriek.. ale chlapci z NASA asi hladaju ropu...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Realne skor zlato
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Skor len Free WiFi Hotspot, lebo na tlaceni cez X- a Ka-Band pri usili ziskat uznanie odbornej verejnosti pohorela uz priekazne nejedna vedecka misia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mal by si im napísať - možno len potrebujú poradiť a nemajú dosť dobrú optiku. :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vypada to jak chrbát ropuchy :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár