neprihlásený Štvrtok, 20. februára 2020, dnes má meniny Lívia   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Satelit LightSail 2 úspešne zmenil orbitu solárnym pohonom

Značky: vesmírnové technológie

DSL.sk, 1.8.2019


Satelit LightSail 2 úspešne odskúšal pohon pomocou solárnej plachty a reálne pomocou neho zmenil svoju orbitu.

Avizuje to organizácia The Planetary Society stojaca za projektom.

LightSail 2 testuje princíp solárneho pohonu s relatívne veľkou plachtou, pri ktorom lodi dodáva hybnosť dopad a odraz fotónov slnečného žiarenia.

Podľa tímu za projektom ide len o druhú loď, ktorá úspešne pomocou takéhoto pohonu letela, po japonskej misii Ikaros. Ikaros bol ale výrazne väčším satelitom a LightSail 2 je prvou demonštráciou s väčšou plachtou u kategórie nanosatelitov veľkosti CubeSat. Pred rozložením antény a solárnych panelov mal veľkosť cca iba troch kociek CubeSat, 11.3 cm x 11.3 cm x 34 cm, a hmotnosť 5 kg.

Satelit rozložil svoju plachtu s rozmermi 5.6 m x 5.6 m a plochou 32 m2 minulý týždeň. Následne sa loď začala natáčať tak, aby efektívne využívala dopadajúce slnečné žiarenie na zmenu svojej orbity. Podľa skorších informácií má akcelerácia týmto pohonom dosahovať úroveň 0.058 mm / s2.

Satelit začal meniť svoju orbitu od 26. júla a úspešne ju zmenil na viac elipsovitú. Kým pôvodne sa najďalej pri svojom obehu dostával priemerne do vzdialenosti 725.64 km od povrchu Zeme, tento týždeň to už bolo 727.47 km. Podobne o cca 2 kilometre sa zase aj pre prispenie brzdenia riedkou atmosférou znížil najnižší bod orbity pôvodne dosahujúci tesne pod 710 km.

Loď bude bude testovať pohon ešte cca mesiac, následne projekt očakáva zníženie orbity v najnižšom bode do miery kedy brzdenie atmosférou bude silnejšie ako solárny pohon. Následne po približne roku satelit zostúpi do atmosféry a zhorí.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Samsung vystrašil užívateľov zvláštnou notifikáciou
Antik spúšťa zdieľanie externých batérií pre mobily - aktualizácia 1
Sprístupnená prvá verzia Androidu 11
Všetky Star Wars filmy v marci na 4K Blu-ray
Na cloude výrazne najviac zarábajú Amazon a Microsoft
Google má nový fyzický kľúč pre prístup do účtu, ponúka ho aj v Rakúsku
Streamované hry Google Stadia pridávajú podporu ďalších smartfónov
Antik zaradil veľké množstvo ruských TV staníc
Japonci spustili dodávky 2 TB MAMR platní pre HDD
SpaceX sľubuje turistický let do vesmíru o dva roky


Diskusia:
                               
 

ta kocka bola zalostne mala.. chcelo by to taku poriadnu kocku 2x2x2 celu z betonu.. a na tu aplikovat plachtu vacsiu ako stadion.. vtedy to zacne byt naozaj zaujimave..
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

oprava: 2m x 2m x 2m
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Prosim ta ako si priel k takym vypoctom, vies povedat? Nezabudaj ze ak chces urychlit nejake teleso, musis zaratat hmotnost, cize tvoja betonkocka so stadionovou plachtou by mala mozno mensie zrychlenie a navyse jej doprava na Low Earth Orbit by bola extremne draha pre testovaciu misiu. Cely pohon solarnej plachty bude mat zaujimavejsie parametre, ak budes permanetne urychlovat objekt vyrazne dalej od gravitacneho posobenia Zeme. Na testovaci ucel, ale projekt pravdeopodobne postacuje a za relativne malo penazi, vies vyratat ucinnost pohonu aj v inych podmienkach a aplikovat vysledky dajmetomu aj na tvoju stadionobetonkocku
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ziadne vypocty.. empiricky som si to odhadol ze vacsia ako stadion.. moze byt aj 20x taka velka aby mala riadnu plochu. ...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Z nuly na 100 za 13 hodin.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

skoro ako fabia :/
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ale maximalku ma o dost vyssiu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenze ta to dava priekazne i bez plachty!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:

Pridať komentár