neprihlásený Pondelok, 6. decembra 2021, dnes má meniny Mikuláš
Mozilla vyvíja a sprístupnila systém pre WiFi routery

Značky: MozillaWi-Firoutery

DSL.sk, 26.7.2019


Organizácia Mozilla stojaca za populárnym webovým prehliadačom Firefox ako svoj nový produkt vyvíja softvérovú distribúciu pre bežné WiFi routery.

Systém nesie označenie WebThings Gateway a jeho podstatnou funkčnosťou má byť poskytovanie brány pre pripojenie rozličných zariadení tzv. Internetu vecí, IoT, na Internet.

Zároveň ale umožní router plne konfigurovať a to zrejme s pomerne zjednodušeným rozhraním vhodným pre bežných užívateľov. Aká bude jeho finálna podoba, či ho budú užívatelia využívať aj bez využitia na IoT a masovejšie sa rozšíri nie je zatiaľ jasné.

Aktuálne organizácia začala experimentálne zostavenia systému sprístupňovať pre prvý router, známy český router Turris Omnia. Sprístupnená bola konkrétne verzia 0.9.

WebThings Gateway pre routery je postavený na známom open source operačnom systéme OpenWrt. Podľa Mozilly aktuálna verzia obsahuje iba základnú konfiguráciu routera a zatiaľ nie je pripravená nahradiť bežné routery. Mozilla chce ale vytvoriť plnohodnotnú distribúciu pre bezdrôtové routery a pridať podporu pre rozličné routery a vývojové dosky s funkčnosťou routera.

Vývojové verzie sprístupňuje aj pre minipočítače Raspberry Pi, tieto sú zase založené na operačnom systéme Raspbian. Pre Raspberry Pi už boli vývojové verzie k dispozícii a aktuálna 0.9 pridáva podporu nového Raspberry Pi 4. Čo sa týka funkčných noviniek, vo verzii 0.9 pribudla podporu rozšírení pre zasielanie notifikácií.

Stav s firmvérom domácich WiFi routerov nie je ideálny a minimálne donedávna bola táto oblasť softvéru výrazne zanedbávaná. To sa mení vo viacerých nových routeroch najmä vyššej triedy a napríklad niektorých routeroch pre WiFi mesh siete, problémom najmä pre bežných užívateľov ale stále často zostáva prílišná komplikovanosť nastavení a napríklad aj výrazná odlišnosť rozhrania na routeroch rozličných výrobcov.

Viaceré problémy firmvérov pre WiFi routery rieši linuxový open source firmvér OpenWrt podporovaný na množstve modelov a hoci má jednotné webové rozhranie pre všetky modely, pre množstvo bežných užívateľov je zrejme príliš komplikovaný. Pre bežných užívateľov by tak potenciálne mohol byť vhodným riešením systém ako WebThings Gateway s výrazne zjednodušeným rozhraním.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

UPC vo vianočnej akcii sprístupňuje viac ako dvadsať TV staníc
Predstavené výkonnejšie RISC-V jadro
Európa po dlhšom čase vypustila ďalšie Galileo satelity
Windows 11 má mať už podiel viac ako 8%
TSMC odštartovala pilotnú výrobu 3-nm čipov
Helikoptéra na Marse uskutoční ďalší let
Tvorcovia Raspberry Pi pripravujú 64-bitový OS, sprístupnili verziu postavenú na staršom Debiane
Seagate uviedol 20 TB disky, aj pre NAS-y
USA chcú zastaviť akvizíciu ARM-u Nvidiou
Telekom spustil 5G roaming


Diskusia:
                               
 

www.asuswrt-merlin.net
Welcome to the official website for the Asuswrt-Merlin firmware project, a third party alternative firmware for Asus routers, with a special emphasis on tweaks and fixes rather than radical changes or collecting as many features as possible.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Je to super vec ale chcelo by to 2 veci.
1.Viacej developerov, lebo sam to nestiha a tym padom podora routrov je obmedzena.
2.Zlepsit pristup od Asusu.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Veru, aj mne by sa siklo zaradit tam aj starsi router. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ukáž čmaš?.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

off topic:
dopice.sk/ng2

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Za dosiahnutím úrovne telemetrie kvočky na vajciach priekazne vpred!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Keby radsej podporili openwrt projekt nech ma podporu viac routerov a nie nejake nadstavby riesili
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

best pfsense, alebo opnsense. Keby tam este doriesili podporu nejakej Wifi AC karticky pre 5G, bolo by to super.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kup si Mikrotik a nemusis riesit podcenovany soft. mas tam krasny router OS a cely plne pod kontrolou
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

ihned letel do koša!, sa mi tu budú tí islamo..-negri roztahovat, a POSKODZOVAT! !!!!, ešte aj moj harddisk! !!
..ešte aj na nom sa budú roztahovat, a ešte aj kde do v čertoch by sa nenakotili.. :/( :(
sa mi divženie vbyte nenanosia, a ešte mi pokazia aj pc, - hardidsk spotia, zdrhnú..
nj, ..však je horko, priam kanikule, (však tých x sto veterníkov porozosra...ých pozdlž celej raso-zrádnej, islamistickej EUropy fúka ten saharský vzduch o106 priamo na EUropu, aby aj tu bolo čím skor jak v Afrike, pre tých ~~3 ~~5 miliaaard, miliááárd!!!, MILIAAARD tích negro-cernoškchov, aby sa sem mohli čím prv nasáčkovat, invázne..)

..a jak je hic, tak sa mi, - zvlášt pri filme (o kom inom dnes, v dnešní mizeerii, "šílenej dobe), o islamo negro-černochoch, moslimskích, - mi to ani ten SATA hardisk, malý, slabý, nezvládne, chudatko, nevydrží.. hoc, a ešte furt tá negro-islamská pro-muslimská, vítačská propaganda..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

´´´..hic

a btw., dobre im to tu napísal tento 1user, na csfd:
(alespon nemusím psát ja, v tomto výpeku, klíma,/rolety sa drahie, dost dane sa muselo poplatit, aby bolo za čo pozývat, a platit x stoviek milionov všech tých ..negro -cigánov..
(to sú všetjko beztak jen cigáni, všetko všetci, od cca (SLAVIANSKEHO!!! Belehradu kus poniže nižžšie.. )
..nj, vlastne ten zakát, som im musel poplatit, = dan za život, za život!!!!!! vyberaná od bielých, "kafírov, musulmanmi, vyberaná, islamistami!..

a tu je už slíbený koment:

>>>
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Tak to jsem se zase po dlouhé době pobavil. Kus nějakého vibratoria přiletí z vesmíru a spadne rovnou do Afriky, kde ještě dodnes skáčou černý ze stromu na strom a žijí v jeskyních. Ale v tomhle filmu je to vyspělá rasa, oplývající technologií, jakou svět neviděl. Létají si v kosmických lodích a podobně. Kurva, to by mě zajímalo, kdo jim to postavil, když každej druhej černej si libuje vyděláváním prodeje drog, natáčení pornografie, kde mimo jiné perverzně przní bílé blbky. Drtivá většina nesáhla na práci.. Už tohle mě strašně rozesmalo. A úplně top byl hlod jednoho negra: když k nám vpustíš uprchlíky, vpustíš sem i jejich problémy, ale kdyby si chtěl dobýt svět, tak to bych se přidal. To jako vážně? :-D: To trošku smrdí fanatismem. A hlavně rozhlédnu se po světě, kde všude černý jsou, tam jsou problémy a oni je přitáhli k nám bdo našich zemí. Ale k sobě by je nechtěli. Ale podrobit si ostatní, to ano :-D Tak to je moc. Věděl sem, že to bude rasist.film. Co by kdo čekal už jen z toho názvu, že. odpad!..
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

neviem či starnem, ale normálne mi už je ľúto aj trolla s IQ 20, za to že tu napísal litániu ktorú nikto čítať nebude... och

prosím vás napíšte mi niekto že ste to čítali lebo od smiechu nezaspím :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Mikrotik som mal 10 rokov dozadu a pacilo sa... Len odvtedy sa co to pomenilo neviem jak su na tom teraz
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vedel by si poradit medzi vykonom a cenou na take domace zuvanie? Uprednostnil by som len board bez puzdra
Odpovedať Hodnotiť:
 

hap ac2
Odpovedať Hodnotiť:
 

celkom OK, tiez som po dlhych rokoch kupil mikrotik a ten ich system je stale +- rovnaky. Len trocha zmenili sposob prace s bridge a vlan.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár