neprihlásený Sobota, 15. júna 2024, dnes má meniny Vít
Británia si uctí Turinga, dá ho na novú bankovku

Značky: informatikazaujímavosti

DSL.sk, 15.7.2019


Veľká Británia si uctí Alana Turinga, zakladateľa teoretickej informatiky, a jeho podobizeň a vyobrazenie viacerých jeho úspechov dá na novú 50-librovú bankovku.

Dnes to oznámila britská národná banka Bank of England.

Bankovka bude polymérová a do obehu príde až na konci roku 2021.

Komisia pre podobu novej bankovky za jej tému zvolila vedu, následne verejnosť poslala viac ako 227 tisíc nominácií na vyobrazenú osobnosť s celkom 989 legitímnymi kandidátmi. Komisia z nich vybrala dvanásť a víťaza vybral guvernér Bank of England.

Ostatnými finálovými kandidátmi boli Mary Anning, Paul Dirac, Rosalind Franklin, dvojica William Herschel a Caroline Herschel, Dorothy Hodgkin, Ada Lovelace a Charles Babbage, Stephen Hawking, James Clerk Maxwell, Srinivasa Ramanujan, Ernest Rutherford a Frederick Sanger.

Turing bol matematikom, kryptoanalytikom a zakladateľom teoretickej informatiky, vytvoril teoretický koncept prvých počítačov a počas druhej svetovej vojny bol podľa informácií zverejnených Veľkou Britániou kľúčovou postavou pri lámaní nemeckých šifier.


Grafický koncept novej bankovky, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Bank of England)Už v 30-tych rokoch minulého storočia vytvoril model tzv. Turingovho stroja, TS, ktorý je okrem dôležitej úlohy v teórii zložitosti možné považovať aj za teoretický koncept počítača s fixným algoritmom. Zároveň popísal tzv. univerzálny Turingov stroj, ktorý dokázal simulovať akýkoľvek Turingov stroj s fixným programom zadaným na jeho vstupe. Univerzálny TS je tak vlastne konceptom programovateľného počítača.

Teoretický model Turingovho stroja a jeho zjednodušenia sa používajú ešte aj v súčasnosti v teórii formálnych jazykov a pri súvisiacom štúdiu výpočtovej zložitosti.

Turingovo meno nesie aj ním navrhnutý známy tzv. Turingov test na testovanie inteligencie počítačov. Počítač prejde testom a je považovaný za inteligentný, ak rozhodca konverzujúci v prirodzenom ľudskom jazyku textovou formou s jedným človekom a počítačom nevie na základe konverzácie rozhodnúť, ktorý z dvojice je počítač.

V roku 1952 bol Turing po priznaní homosexuality, v tom čase vo Veľkej Británii nelegálnej, podľa platných zákonov obvinený. Namiesto väzenia si zvolil chemickú kastráciu a zároveň mu bola odobratá bezpečnostná previerka nevyhnutná pre jeho prácu v Government Communications Headquarters. Následne v roku 1954 vo veku necelých 42 rokov spáchal samovraždu.

V roku 2009 sa mu britská vláda ospravedlnila a v roku 2014 mu kráľovná udelila pardon.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch
Čoskoro majú prísť lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0, demonštrovaný prototyp


Diskusia:
                               
 

VB sa môže hanbiť, miesto aby ho poslali na psychiatriu a následne na psychologické sedenia na zmenu sexuálnej orientácie, dali mu na výber väzenie alebo chemickú kastráciu... :-/
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

Psychiatriu a následne na psychologické sedenia sa podarilo ušetriť pre homofóbov, čo u seba priekazne furt nebudú nosiť novú 50-librovú bankovku.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Psychologicke sedenia na zmenu sexualnej orientacie. To treba dat ihned patentovat! Ak deklarujes taketo ucinky psychologickych sedeni, tak by to malo fungovat obojsmerne. Predpokladajme, ze si hetero a chodis na sedenia na ktorych ta presviedcaju ze mas byt homo. Das sa presvedcit?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Este pred masivnou homo lobby, psychologovia boli (niektori aj su), ze homosexualita je nieco ako Oedipov alebo Elektrin syndrom... Cize, ano, sedenim by sa mohla zmenit sexualita jedinca (minimalne nezdraveho).
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tak tá pani mu udelila pardon. Nie ospravedlnenie, rehabilitovanie, ale pardon. Tým naznačuje, že urobil niečo zlé, ale bolo mu odpustené. Zaujímavé veci. Niekoho doženú k samovražde a potom mu udelia pardon, dobro došli.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

skutočne, Hlavné správy to vidia tak, že po postupnom prebratí Malej Pakistanie fašistickou pedofilnou ideológiou zvanou islam, na ktorom sa v súčasnosti usilovne pracuje - viď aktuálne justičná vražda desperáta a islamofóba Tommyho Robinsona - už nebudú mať buzeranti možnosť páchať samovraždy, pretože reálne žiadni nebudú, takže ani najvyšší imám (zastupujúci tzv "kráľovnú" pre zdecimovaných káfirov) sa nebude musieť milostivo vôbec čo i len zaoberať myšlienkou na nejaké ospravedlňovanie za toto drobné očistenie kalifátu od úchylných neveriacich.
Odpovedať Známka: -2.8 Hodnotiť:
 

Too long; didn’t read
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

TL;DR
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

LG;BT-I
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Nenaznačuje. Zrovna v ramci formalnych jazykov je ospravedlnenie, rehabilitovanie i pardon, rovnako ako rollback v slucke, z relativne rovnako orientovanej urovne autority ako obvinenie, bezcenne priekazne rovnako.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Her excellency regrets.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teoria vypocitatelnosti - dat manzelke kreditku a ...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Co bolo dnes v skole-nic...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Su prazdniny
Odpovedať Hodnotiť:
 

posielam nekonecne dlhu pasku
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

pre nekonecne dlho pracujuci turingov stroj

(pripadne pre turingov stroj o ktorom sa neda rozhodnut kedy/ci sa zastavi)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

...nekonecne kratko nepracujuci. Nekonecne dlho pracujuci zvlada deprokrastinacne* priekazne i konecna
*nezamienat s nie prokrastinacne
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

v clanku mi chyba informacia ze turingova cena je pre informatiku nieco ako nobelova cena pre ine vedy (a fieldsova medaila pre matiku)

v clanku mi chyba presnejsie formulovana informacia ze turing bol pre informatiku nieco ako godel pre matiku, turing nas sokoval konceptom nevypocitatelnosti, godel zasa konceptom neuplnosti ... rovnako ako matika uz nikdy nebola taka ako pred godelom (ktory defacto totalne zbural hilbertov plan), tak informatika uz nikdy nebola taka ako pred turingom

pocta geniovi
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

posl. odsek clanku je super .... to uz mu moze britska vlada kockovy cukor do zadku fukat
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Úprimne, nevedel som, že Turing bol homo, každopádne dúfam, že hoci žijeme v dobe, v akej žijeme, na tú bankovku sa dostal pre svoj vedecký prínos.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

samozrejme, takisto ako natočili filmy o Mercurym a Johnovi pre ich muzikantské kvality!
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Áno, aj...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si socializmus pamätam ako najtemnejsie obdobie v mojom zivote.
Ako skolak som musel zadarmo chodit pracovat na polia a zberat zemiaky, v sobotu sa chodilo do skoly, aj ked neskôr to zrusili, ..........zadubení ucitelia rustiny , ktorí ani nevedeli artikulovat , len nezrozumitelne huhnali , ......nedostatok rôzneho tovaru, nekvalitne potraviny, akutny nedostatok zeleniny a ovocia a kto nemal zahradku, tak umieral predcasne na rôzne nemoci z podvyzivy......... no tí dristaci a vychvalovaci socializmu, co tyrali a zabijali ludi za kriticke nazory......tak s nimi by sa malo nakladat tak, ako oni nakladali v tej dobe so svojimi oponentami.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

za pár rokov vo vašej EU
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

po prve v nasej :) pogrcaj sa kludne ak chces.
po druhe ako si na to prisiel? :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty si pamätáš socializmus akurát z fejsbúku ...
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

To je okopčené od nejakého chudáčika na topkách.
Asi mu veľmi ublížilo, že musel zbierať zemiaky, keď sa chcel v tej dobe najesť.
Somár...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ovocia a zeleniny typickych pre nase zemepisne sirky bolo prebytok, brigady neboli zadarmo, na konci sa rozdavali zemiaky, zelenina, ovocie na kila.

V sobotu do skoly sa chodilo pred prvou a kratko po druhej svetovej, bolo to tak aj na zapade, zrusilo sa to aj tu, aj tam, cize trepes, ziadne specifikum socializmu.

Populacia CSR sa za socializmu zvysila niekolko nasobne, cize podvyziva ani hladomor tu nebol.Boli druzstva, co sa tyka vyroby potravin a masovych vyrobkov, boli sme sebestacny a aj sme vyvazali do zahranicia. Dnes je cela tato vyroba pochovana a zachovali sa len lukrativne odvetvia na vyvoz do zahranicia, cize blud. Kvalitnejsie potraviny, no, telacie parky a klobasy za socializmu a dnes, sa neda porovnat. Dnes sama muka.

Vyskyt alergii u deti boli na ovela nizsej urovni, cize o kvalitne potravin by sa dalo diskutovat. Ono je zaujimave, ze 50. rokov socializmu a tazkeho priemyslu poznacilo generacie novorodencov menej ako 30. rokov demokracie a vraj kvalitnych potravin.

Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

*sebestacni

Cize trepat somariny od veci je trocha smiesne, ako chapem, to je dnesna doba, zanotis nieco na temu ludskych prav, prenasledovani aby si dodal legitimitu ostatnym somarinam. Nikto, kto zil v socializme v CSR, sa nebude stazovat na nedostatok potravin, zeleniny a ovocia. Okrem par hnidopichov argumentujucich manadarinkami a bananmi.

Ja som vtedy zil a zeleniny do mna strkali tolko, ze ju kvoli tomu dodnes nemam rad, ty zahradka.

Staci si pozriet statistiky spotreby zeleniny, ovocia, masa v CSR, cca podobne ako dnes voci SR, statistika spotreby masa, mliecnych vyrobkov niekolko nasobne vyssia v prospech CSR, lebo ich cena stupla niekolko nasobne. Ludia ich nahradili.

Cize statistika nepusti, prigadovat somariny chod niekde inde. Ale ja viem, to cela republika pestovala na kila v zahradke, v zime v sklennikoch :D
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Niekolko nasobne ? Ze ta hanba nefackuje za tie klamstva.

Maso 10% v prospeh CSR
Zelenina a zeleninove vyrobky 0.1% v prospech CSR
Mlieko a mliecne vyrobky 3% v prospech SR
Ryby 34% v prospech SR
Hydina 43% v prospech SR
Orechy 54% v prospech SR
Med 120% v prospech SR

Ono ked sa pozries lepsie na prilozenu tabulku tak zisits ze ludia zacali jest pestrejsie menej chlastaju cukor nahradili medom a chleba cestovinami a podobne.

https://tinyurl.com/y5gx2gpp


Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

navyse je to porovnanie s rokom 1993, nie s uplnym socikom. V 1975 by to vyzeralo este horsie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Horšie?
To málo, čo bolo vtedy v obchodoch bolo aj často kvalitnejšie ako tie čínske a poľské grcy dnes!
Mlieko sa normálne skyslo na srvátku a ohriatím si mal super domáci tvaroch. A dnes? Čudná smradľavá hmota ti zostane po "mlieku" v hrnci.

V tých rokoch malo ovocie a zelenina 4x vyššiu výživovú hodnotu ako tie dnešné, ktoré často nemôžete ani rozmnožiť, tak sú upravované.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A obaja sa budete HLUPO HADAT, namiesto toho aby ste prisli ku konsenzu, ze obaja mate s casti pravdu!

Mlieko bolo kvalitnejsie (ako kedy a kde ale v podstate suhlasim, ale pamata si niekto "radioaktivne" Chernobylske mlieko?) , maso ako kde, vtedy si hodne ludia chovali zvierata doma, dnes sa ludom uz s prasatami/kravami babrat nechce. Muku v masovych vyrobkoch by som nezakazoval - Salamunsky by som to zdanil zvysenou sadzbou...

Pri zelenine ovoci absolutne suhlasim, tie nerozmnozitelne je Geneticky exeriment, a my sme prvou pokusnou vzorkou... zakazat alebo EXTRA zdanit.

Oba systemy patria do 20 storocia, v 21 storoci potrebujeme nieco NOVE a LEPSIE!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapec od Bánoviec vozí do všakovakých mestečiek, aj nie celkom blízkych pomerne kvalitné mlieko. A tu sa on čuduje, či v jednom z tých malých mestečiek nikde nebolo nejaké poľnohospodárske družstvo, keď on tam z takej diaľky vozí mlieko. No bolo veľa družstiev a takmer všetky mali aj mliečnu výrobu. Neprežilo takmer žiadne, lebo posratá únia. "Pomohla" niektorých družstvám s tým, že nebudú mať mliečnu výrobu!
Celé zle!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som síce socializmus nezažil ale keď vidím tých ludí, čo v ňom vyrastali, ako nehorázne negatívny prístup ku všetkému majú, akú mizernú etiku a pracovnú morálku, ako sa snažia všetko ojebať a so všetkým vyjebať len aby mali niečo zadarmo, tak nech je ten systém najsebestačnejší, nechcel by som ho za nič.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

typický klon mileniála a libtarda, hlúpy bezmozog...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A ešte k tomu radi nadávajú svojim deťom.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Tak toto:
"...ako nehorázne negatívny prístup ku všetkému majú, akú mizernú etiku a pracovnú morálku, ako sa snažia všetko ojebať a so všetkým vyjebať len aby mali..."

je práve krédo dnešnej doby a mladých.

Bez slov.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ty si zažil socializmus asi tak ako ja feudalizmus. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak si zazil socializmus tak to bolo podobne ako feudalizmus.

V podstate vladla mensina.

Podobne ako v dobach feudalizmu kedy sa moc snazila centralizovat katolicka cirkev(za sociku centralna vlada)

Centrum vzdy neefektivne vyzere vsetko a okolie zivori, a v podstate vzdy podobny system zdochne na to ze sa brani SPATNEJ VAZBE (za feudalizmu si Luther a jemu podobny odskakali to ze vycitali cirkevnym funkcionarom ich nenazranost)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze kazdy pokrokovy clovek musi taku bankovku prijat bez rozpakov.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tak. A hlavne z nej nevydavat nejakou s heteracom, lebo to by bola priekazne diskriminacia.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Pre urcite, socialne vylucene, tamojsie komunity to bude velka vyzva. Co uprednostnit, vlastne vrecko alebo sariu? Bude zaujimave sledovat ci nezakolisu vo Viere.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja by som na ich mieste na tú bankovku dal Maxwella, príde mi že jeho prínos bol predsa len podstatnejší, tým samozrejme nespochybňujem prínos Turinga
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Za uvahu by to stalo. Ale, nakolko sa vzdy najde skupina oportunistov, mozno by bolo najvhodnejsie namiesto podobizne nechat unifikovane, volne okienko. Majitelia bankovky by si dokupovali podobizne svojich protezantov dodatocne a vkladali do ramiku v bankovke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poštová známka s adolfom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este popripade Isaaca Newtona.

Alebo potom zas haluze ako Sherlock Holmes ci Rowan Atkinson.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To uz tu bolo :)
http://mekweb.eu/files/Galeria-haluze/500,-kc.jpg
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár