neprihlásený Piatok, 11. októbra 2024, dnes má meniny Valentína
Nové Ryzeny 3000 sú viac ako konkurencieschopné, majú lepšie IPC ako Intel

Značky: AMDZen / RyzenCPUdesktopy

DSL.sk, 12.7.2019


Nová tretia generácia mainstreamových desktopových procesorov Ryzen od spoločnosti AMD naplnila očakávania, výrazne zlepšila parametre oproti predchádzajúcej generácii a podľa typu použitia je buď veľkým vyzývateľom až výrazne poráža existujúce desktopové CPU od Intelu.

AMD novú generáciu oznámila na konci mája, informácie spolu s predstavením jednotlivých modelov a informácie o úrovni zvýšenia výkonu pochádzajúce od AMD sme priniesli v tomto článku.

Procesory sa začali predávať v nedeľu 7. júla a zároveň sa v tento deň objavili recenzie hardvérových serverov, ktorým AMD poskytla na testy modely Ryzen 7 3700X s 8 jadrami a Ryzen 9 3900X s 12 jadrami. Krátko na to boli ale zistené problémy s výsledkami v súčasnosti jedného z najrešpektovanejších hardvérových serverov Anandtech.

Ten si totiž všimol výraznú zmenu a ďalšie zlepšenie výkonu CPU s novou verziou BIOS-u pre ním použitú X570 dosku MSI, ktorá bola vydaná v deň uvedenia. Podľa jeho zistení až s týmto novým BIOS-om fungoval manažment taktu Precision Boost 2 ako má fungovať v novej generácii s rýchlou reakciou na záťaž, keď s predchádzajúcim BIOS-om pri záťaži jedného jadra sa takt posunul na maximálny až po 500 ms záťaže.

Zmena tak mala výrazný vplyv na skóre v záťažiach, ktoré efektívne využívali jedno vlákno a vo viacerých takýchto testoch sa výkon 3900X zvýšil o 4% až 9%. Výsledky testov iných hardvérových serverov neboli nutne ovplyvnené, keď Anandtech využíval iný model dosky ako AMD zaslala na recenzie kvôli poškodeniu zaslaného kusu. Anandtech následne až v uplynulých dňoch postupne zapracoval do svojej recenzie výsledky 3900X a následne 3700X s novým BIOS-om.

AMD u nových CPU s jadrami Zen 2 avizovala zvýšenie IPC výkonu na takt o 15% oproti Zen jadrám. Anandtech v benchmarkoch SPEC 2017 vo výpočtoch s celými číslami aj číslami v pohyblivej rádovej čiarke potvrdil toto zvýšenie a 3900X má IPC výkon v týchto testoch dokonca o niečo vyšší ako Intel i9-9900K.

Ryzeny 3000 ešte ďalej posilnili svoju pozíciu vo výkone efektívne využívajúcom všetky jadrá a vlákna, keď okrem iného Ryzeny majú viac jadier respektíve viac vlákien ako Intel CPU rovnakej cenovej hladiny. 3900X následne vo viacerých takýchto záťažiach poráža nielen mainstreamové Intel CPU na čele s i9-9900K ale aj HEDT model Intelu s 12 jadrami Core i9-7920X a tiež 12-jadrový Ryzen Threadripper 2920X.

Napríklad pri transkódovaní 1080p videa do HEVC pomocou Handbrake 1.1.0 na úrovni Fast je 3900X o 9% rýchlejší ako i9-9900K, pri kompresii a dekompresii pomocou 7-Zip až o 60%, pri renderovaní v Cinebench R15 je rýchlejší o 53%.

V jednovláknovom výkone napriek vyššiemu IPC a 7-nm výrobnému procesu oproti 14-nm majú Intel CPU vyššie maximálne takty a vo viacerých záťažiach aj o niečo vyšší výkon. Napríklad vo viacerých testoch výkonu prehliadačov vedie Core i7-9700K, ale len tesne. V Google Octane 2.0 je o 3.3% pred 3900X, v Speedometer 2 o 2.8%.

V produktívnej práci, ktorá je kombináciou takýchto záťaží ale čoraz s väčším využitím viac jadier, je tak celkovo z mainstreamových CPU v súčasnosti vedúcim procesorom Ryzen 3900X. Podľa The Tech Report je jeho celkový výkon v testoch takejto povahy, teda bez hier, podľa grafu vyšší ako 150% oproti Ryzenu 1800X, výkon i9-9900K dosahuje len niečo viac ako 125% a Ryzen 3700X sa naň doťahuje s viac ako 120%.

V hrách si najvyššie modely mainstreamových Intel CPU väčšinou ešte držia prvenstvo, na vyšších rozlíšeniach je ale náskok pomerne tesný ako pred Ryzenom 3900X tak 3700X.

Spotreba nových Ryzenov sa napriek výraznému zvýšeniu výkonu pri záťaži rovnakého počtu vlákien oproti druhej generácii znížila. Ryzen 3700X s TDP 65 W má pri záťaži ľubovoľného počtu vlákien nižšiu reálnu spotrebu ako Ryzen 2700X ale s TDP 105 W, pri plnej záťaži má celkovú spotrebu 90 W oproti 117 W. 3900X má nižšiu spotrebu ako 2700X pri záťaži do desať vlákien, pri plnej záťaži má celkovú spotrebu 142 W. Spotreba i9-9900K pri plnej záťaži dosahuje 168 W.

Hoci nové modely sú odomknuté pre pretaktovávanie, potenciál na pretaktovanie napriek 7-nm procesu a nižším maximálnym taktom ako u Intelu nie je podľa prvých skúseností aspoň u testovaných kusov zrejme vysoký a pretaktovanie 3900X aj keď iba s dodávaným chladičom umožnilo zvýšiť výkon len o 6% až 8%.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydané novú Ubuntu 24.10
O2 mierne zlepšilo pokrytie 5G
Predaje PC poklesli, najmä Macov
Skladateľné smartfóny ovládli čínski výrobcovia, vedie Huawei
Aj Nobelova cena za chémiu udelená za umelú inteligenciu, na predpovedanie tvaru bielkovín
Slovensko.sk bude mať od večera odstávku, bude sa zväčšovať kapacita diskov
Samsung spustil výrobu SSD, ktorý je podľa neho najvýkonnejším SSD pre PC
Starlink satelity začali umožňovať posielať SMS z bežných smartfónov, na Floride
Dvom verziám Windows 11 dnes končí podpora
Nobelova cena za fyziku udelená pionierom počítačových neurónových sietí


Diskusia:
                               
 

Pietro a Amd-man už žhavia klávesnice...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Nemaju moc preco...
Ja plne suhlasim so zaverom tu tu a tu

https://tinyurl.com/y2gojb6b
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

sorry blby link
https://bit.ly/2Li8L8L
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Takých žvástov je vždy všade dosť.
Skúsenosť typu 1 človek je dosť málo...
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Rovnako ako tvojich žvástov. A hlavne že podľa tvojej skúsenosti (jeden človek) kupuješ len Intel aj keď je to dosť málo...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Hmmm... Nás je asi zo 15-16 čo takto konáme. Robíme vo firmách, súkromne a mnohí majú PC firmy a obchody. Tak som si dovolil to trochu zjednodušiť. Ďalej sa mi dostávajú do uší informácie z českých veľkoobchodov, kde napríklad nakupujú aj tie mnohé slovenské firmy... Je toho proste viac.
Už cca 27 rokov sme najmä pri značke INTEL.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

naco vsetko opakovat
nacem bukvy, vsjo jasno
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Preco je tam skore v pocitacovych hrach ? Toto nie je forum pre deti. Ktory profesional si tu kupuje PC aby sa "hral" ?
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Testeri hier?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

to nie je realne povolanie
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

https://bit.ly/2XPzQSl Iba žeby hej.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Pretoze skutocny profesional si PC, aby sa "hral", priekazne zasadne sklada.
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

Lebo vacsina loadu je single thread.
A to sa odzrkadli najma na hrach.


TL/DR - ak neplanujes encode videa, nemas 1337 Photoshop skills, a 24/7 virtualizace Tj nic nehovori, tak neni o com. Beries max takt pri max IPC, a to vsetko pri optimalnom pocte jadier (co su aktualne 4). Ak si chces honit ego, tak 8.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

preco by som mal mat 1337 Photoshop skillov? nestaci mi 1 abo 2 skill (whatever that is) a 1 fotoshop? :)
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

ty neni si hax0r ale obycajni vechet!
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

pre mna viac jadier viac adidas (PC na pracu nie hry) aj ked maju o nieco nizsie IPC cize Ryzen je pre mna spasa po rokoch (uz od 1st gen). Ked aj niekto nema rad AMD a nechce Ryzen tak aspon AMD prinutilo Intel pohnut tou línou prdeli
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

lenivým zadkom?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

...vytáhla ho prdelí! (Kto spoznal, odkiaľ to je?:)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Knoflíkáři
Odpovedať Hodnotiť:
 

čierna mačka biely kocúr :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

:) Mám tě rád ale nesmíš mě srát ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tvoja práca spočíva v kompresii/dekompresii 100TB porna.
Lebo mimo výpočtov, kde každé jadro robí to isté na svojom chunku. To je viacmenej jediný IRL prípad, kde sa utilizuje xx jadier. V každej ostatnej aplikácii sa taká paralelizácia neoplatí programovať.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Už si skúšal programovať a zistil si, že sa to neoplatí, však?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ono možno chce niekto tých aplikácií spustiť xx, predsalen už nie sme v roku 1970.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hovadina. Mnohé simulácie sa dajú (samozrejme až na konštantný overhead na začiatku) paralelizovať prakticky dokonale, každé jadro robí svoje veci a na konci sa výsledky sčítajú.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ak kupim dosku s chipsetom B450 a buchnem tam 3700X pojde to out-of-box? Nechcem vyhodit viac ako 200eur za dosku s X570, ktoru nevyuzijem (PCIe4 nepotrebujem).
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ved chod na stranku dosky pozri s akym biosom je dodavana, pripadne im napis, pozri aky tam maju v podpore na stiahnutie najnovsi, pri nom bude popis vylepseni, zmien oproti predoslemu. Hlavne sa nespoliehaj na roznych radcov kade-tade. Zisti si to pri zdroji, nie cez tretiu ruku. Alebo opacne, na stranke ryzenu sa opytaj na podpore, ci pojde s danou doskou a s akym biosom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ja si myslim ze to pojde. Alebo aj nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja si myslim ze to je eventualne skor uplne naopak, cim to meni priekazne celu situaciu.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Zrovna som toto riesil vcera rano. Skladam komp pre jednu znamu s Ryzenom 5 3600 a B450 doskou. Staci si pozriet, ktore modely maju USB FLASH BIOSu, a mozes upgradovat BIOS bezproblemov aj bez zapojeneho CPU.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nieco o tom pisu tu. I ked s inou doskou. https://dopice.sk/ncU
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://bit.ly/2XIyusz Takto som to myslel. Napriklad u tejto konkretnej uz v maji vysiel bios na kompabilitu. Rozklikni si predosle bios. No a teraz musis pri kupe zistit (bud otazkou cez net u predajcu, alebo na krabici v specifikaciach), aky bios ma dana doska. Na strankach ostatnych vyrobcov dosiek je to podobne, nenapisal si od akeho vyrobcu ma byt ta doska.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu som to nasiel pomerne cerstve: https://bit.ly/2xDONfF Preklikni sa na B450 a mas tam aj cislo biosu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak tam dáš bios podporujúci tento procesor, tak to pôjde
Odpovedať Hodnotiť:
 

Amd posiela postou kompatibilny cpu ak mas bios na nizsej revizii ako potrebujes pre svoj novy cpu
https://www.amd.com/en/support/kb/faq/pa-100
Short Term Processor Loan Boot Ki
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kup od Martana a vrat, ked nepojde.

Alebo vrat tak, ci tak a kup od Po-zem-stanky.


Odpovedať Hodnotiť:
 

U vacsiny musis aktualizovat bios a rozbehne sa ti to. Niektore dosky maju aj funkciu flashnutia dosky bez cpu (napriklad MSI), ostatne musis flashnut standartne cez SETUP ale musis mat nejaky starsi ryzen.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak budes kupovat napr na alze, tak za 3,50 € ci tak nejak ti aktualizuju bios na posledny. Nemusis riesit nic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Msi dosky sa daju flashut aj bez cpu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Od MSI na 100% pojde, ale pockal by som si na tohtotyzdnovy update biosu.

Problem bol, ze je uz malo miesta na chipe tak osekavali funkcie aby sa im tam ten ryzen 3000 bios zmestil.


Ale ano, pojde to na tom a x570 je skoda penazi (aspon momentalne co za tie dosky pytaju).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Microstar sa u nás ešte predáva? Som myslel že ho už dávno vytlačil ASUS a GIGABYTE...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ma vyjst tento tyzden? ja som to uz upgradol s tym poslednym, ale napriklad neviem nabootavat linux iso image z usbcka - normalne zacne bootovat, vyberiem si uz z boot menu ci chcem install, compatibility install, OEM, memory check atd ale dalej uz len cierna obrazovka. je to biosom lebo 5minut predtym som to skusal este na starej verzii a islo to
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm, tak to si ma nepotesil, chcem ist do MSI dosky (aby som to upgradol bez CPU), ale ak je problem s linuxom tak to potom radsej nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

este chcem vyskusat ine ISO a distribucie. mozno len ten linux mint je pol roka pozadu
Odpovedať Hodnotiť:
 

jednoducho krasne
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

je spat doba ked mal clovek na vyber z dvoch vyrobcov CPU
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

amd-man on a suicide watch
pjetro uz onanuje cely tyzden
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tento komentár zachytil Pjetro De Trebišovský toluén.
Vythumbdovnovaný jeho l33t H4x0r webproxy skillom.

Vyššie je obdobný komentár, ktorého sa chytí až keď vyprchá toluén.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

vyborna seria, urcite mam v plane na upgrade bez nutnosti vymeny dosky (intel halooo)

kazdy rozumny clovek ktory berie do uvahy pomer cena/vykon a nehladiac na znacku/nalepky by mal mat jasno
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Hlavne aby sa pomer cena/vykon konecne dostal priekazne i medzi nabozenske vyznania v harkoch pri scitani ludu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kolonky je nutne vyplnit takto: Pohlavie - s predkozkou, Nabozenstvo: nemali sme v skole ale zato obciansku vychovu. To ich zmatie a daju pokoj s celym scitanim. Nakoniec budu chciet pocet jadier procesora a to uz je skutocne cez ciaru!

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

rozumny clovek berie ako bernu mincu use case.
ak sa hram, neuvazujem o rezni, napr.

ak som posadnuty rezen fan, tak omielam mantru "Vela jadier, Vela vykon" a "Vela vykon, Vela pomer Cena/vykon, intel bad" slepo ignoruc use case.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ak ti to myslí ako píše, no zbohom!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Presne tak. Preto zalezi na tom, ci je spatna substitucia oportunizmu za vychcanost s povodnou substituciou vychcanosti za oportunizmus v dokumentacii uvadzana ako jeden use case, eventualne tvori priekazne nezavisly scenar.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ked sa hras kup is xbox
ja vyuzivam cpu na 100% a vykon mi treba a to za rozumnu cenu takze neni o com ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujimave. co takeho robis, ak to neni tajne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja editujem hlavne foto a ked prebiehas 1200 fotiek (60GB) roztocis troska procesor az len tak fucia vetraky ... pri exporte sa 8 jadier krasne hodi, stale to nieje ono a zopar hodin trva ponahadzovanie vsetkych efektov a export do troch roznych rozliseni naraz
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujimave, naposledy som pokukoval po 18 jadrakoch E7-8890v3. 600 stovak za 4...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skús si otvoriť 10 GB .jpg fotku a zistíš aké hovno PC máš doma. Ani s tým nepohneš, nie že plynule ju hýbať či upravovať.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

a to čím fotíš?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemáš v Internete gogol? Napr. fotky Zeme...
Victor má už dávno foťaky 200 Mpixelové...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Victor Hasselblad:

https://lnk.sk/nQ13 - 100 Mpix
https://lnk.sk/jkC5 - 50 Mpix
a ešte bol model
Hasselblad H5D-200c MS

Také hračky pre deti.
Victor bol aj na Mesiaci...


Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak, a pokiaľ ten use case nie je hranie hier na max FPS, tak momentálne nie je dôvod kupovať intel
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kancelarina detto. Tam staci aj igpu, ktoru rezen nema (vynimka su G). Co je extra cost a extra component, ktory moze zlyhat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vy tu zrejme viacerí niečo ťažké užívate. Ak niekto nie je naklonený pre AMD, môže sa to amd aj prekrojiť, proste si ho nekúpi!
Na Slovensku sme sa nikdy v ničom nepozerali na pomer cena/výkona, tak neviem prečo práve tu by to niekto robil. Na Slovensku sa nosia najmä značky a skúsenosti.
Proeste si kúpim INTEL.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Proste si BLBEC maniak
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

proste je to slovak ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mám svoj názor.
A aký máš s tým problém?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ja mam problem?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak konecne sa im to podarilo, dobra praca, dufam ze teraz aj Intel uz zacne makat, kedze konecne ma dovod.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

zalezi, kolko kokotov chytia cerveni na marketing "vela jadier == lepsi vykon pri multithread aplikaciach == rezen gut, intel bad, singlethread picovina, multithreas4lyf" podobne ako ked predavali bulldozer.
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

Intel Inside, Idiot Outside
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ano, suhlasim.
na to, aby si vstupil do prestizneho intel klubu potrebujes, priekazne, nadpriemerne iq. od toho aj ta hracka intel-inteligenti.

ti, co su mimo intel, su priekazne tazko jnteligencne handicapovani...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

presne tak! my, intel fanúšikovia, by sme najradšej naďalej platili 400€ každý rok za nové 4jádro! pretože use case a človek viacej aj tak nepotrebuje. sláva intelu!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ty musíš meniť CPU každý rok, ja nie.
Ja nikoho fanúšik mám desktop s i7-3770 a nemám dôvod meniť.
A už cca rok aj štvrť mám Notebook s i7-8750H 6/12 thread dimenzovaný na 45W zatiaľ čo strop AMD (v notebookoch s tou istou cenou) bolo posrané ULV 4-jadro 2700u s polovičným multithread výkonom.
A na procák v mojom NTB sa nechytá žiadny ešte len ohlásený mobilný Ryzen 3xxx zatiaľ čo Intel má mobilné 8-jadro.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Mam Trabant Limousine a nemam dovod menit.
Zvacsa startuje, dakedy ide a vobec nechapem na co by komu bola nova Fabia.

Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Trabant je z éry 8080 procesorov.
Takže si to viac ako prehnal...
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

No to ani ja nechápem na čo komu je fabia. Výkon trabanta za veľa love.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Zrob si casovu snimku vytazitelnosti cpu za posledny mesiac.
Budes velmi prekvapeny, ked zistis, ze Tvoj CPU nebezi 24/7 na max takte a vsetkych jadrach (aj nie si sucastou botnetu).
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ty moj zlaty co pouzivas aku single-thread apku ak sa smiem slusne spytat?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vsetky vyjma 7zipu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Boli obdobia,keď som AMD už odpisoval.Ale Konečne!Možno sa dejú zázraky a svet nie je až tak zlým miestom pre život :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj tak si ho nekúpim...
Prečo by som to robil. Intel mi vyhovuje, nikdy ma nesklamal...
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Nejde o to,že ťa nesklamal.Ide o pokrok.Nech sa navzájom predháňajú,nám,užívateľom to len prospieva :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Toto nie je pokrok.
A ide hlavne o tie skúsenosti s tým ktorým výrobcom, značkou.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

AMD ťa sklamalo?
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Ich výrobky...
Ale to je predsa jedno. Proste mi tá značka na poli procesorov nie je sympatická.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Tak si sa rozhodol správne.Intel je kráľ a ostatní len..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Je jasne, ze Intel ma najvacsi market share, najvyssie prijmy a vyraba si CPU sam, ale ma dobru konkurenciu, ktora rozpredala svoje FAB a vyraba CPU ci GPU zakazkovo, a spravili dobre. Inak by tu AMD uz nebolo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Byť by bolo. AMD nie sú len CPU...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Aha. Ale to je jedno. Keby bolo pre mňa zaujímavé IBM, tak by bolo IBM.
Od AMD mám iné súčiastky. Napríklad pamäte EPROM.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

AMD je Ferrari a Intel už len koník ťahajúci polku Dácie.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Hmmm, Také chudobné ferrari by som teda nechcel.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Lepší kôň naozaj ako značka na aute že? To stačí Intel atom, Lepšie lepšie procesory majú toľko chýb, že doženú aj atomy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preto volím INTEL
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celkovo su skusenosti, ze k AMD procesoru patri AMD grafika a k Intelu NVDIA. Je aj moznost krizenia, ale dojem je potom rozpacity. Zrejme to vychadza z historie, kedze Intel dlhodobo dominoval trhu a NVDIA sa prisposobila primarne tomu a AMD zase produkuje oba komponenty, takze su prirodzene kompatibilne. Mozno su aj nejake porovnania, ale niet na dlhodobe skusenosti.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

fun fact: amd grafiky bezia lepsie na inteloch ako na AMD.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Intel este nejako moc nepredava grafiky, co ziskali vzajomnym corknutim technologii s AMD. AMD Intel procesory, Intel AMD grafiky. Intel to asi chce viac mat vymakane. Ktovie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

dedikovane grafiky maju vlastne - na rok chcu pustit xe.
ale, co sa tyka gpu vseobecne - intel ma stale 65-70 podiel na trhu.

ak berieme suboj diskretnych grafik Nvidia vs AMD, AMD ostava porazene s final score 70:30.
fun je, ze aj tie amd rx bezia lepsie s intelom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Majú tam rapeľ. Povážte, bratia a sestry!
www.hardwarebbq.com/geforce-ryzen-3000-whea/
Odpovedať Hodnotiť:
 

No veť aňo! O tom som pisal vyssie, ovladace intelu a nvidie sa dobre znasaju, horsie je to krizom s AMD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Majú lepšie iPC, ale podstatne horší takt, podstatne. Fuj.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

na takt sa hladelo naposledy pri 486 bracho
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

pozor, pozor, slovo "podstatne" nadobuda odlisny vyznam

slovo podstatne odteraz znamena 10%
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

si si vedomy, ze tych cca 10% je rozdiel medzi druhym a tretim reznom, a nie medzi reznom a intelom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nizsi takt ale nativne pretaktovanie kliknutim v biose o +10% napriklad. ked si zozenies lepsi vetrak tak v biose potrebujes 5 klikov a das to aj o 20-30% vyssie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslis PBO?
skusal som na threadripperi.

nezabudaj, ze zapnutim pbo:
a, stracas zaruku, lebo je to agresivny oc
b, ziskas cca 5-6%, na cinebench som dal necelych 10% (z cca 3100 na 3350 pbo, manualne som isiel na 3400-3420).
c, spotreba masiny sla cca o 100(pbo)-200(manual) wattov hore.

totych 20-30% som nedal ani manualne, asi som prehral kremikovu loteriu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A zmysel tejto šaškárne je aký?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fúúú... tak na to treba od 42 odčítať celý zvyšok, takže to sa treba spýtať priekazne skôr absolventa buď práva alebo filozofie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ziskat extra vykon, ked potrebujes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aký extra výkon? Ak potrebuješ výkonnejší stroj, proste si kúp výkonnejší hardvér.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

rezervny, maniak.

to zelezo dokaze viac, ak sa s nim pohras.
cloveka musi rano obuvat blbec, aby neuvazoval o tom, ako svoju novu hracku nevyuzit na max.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prosím? Šiby-ryby...?
To čo tu píšeš za nezmysly!
Veď ona môže byť využitá na max. výkon, na ktorý je legitímne stavaná. Všetko ostatné sú bohapusté detské sprostosti, ktoré nemajú ani logiku, opodstatnenie, vlastne nič. Choré hlavy...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Spravne maniak - carovne spojenicko - na ktore bola stavana.

Priklad: suciastka je stavana na to, aby spolahlivo fungovala do 100oC, a vyrobca ju nastavi na iste podmienky (semetne stock chladenie).
Ty si tu suciastku mozes prestavit na podmienky, ale realne pouzivas.
Teda, ak mas lepsie chladenie, si schopny dodavat cistejsi a stabilnejsi prud, moze suciastka poskytovat vyssi vykon.

Samozrejme, na to, aby si to vedel spravit, potrebujes pochopit nielen MO, ale aj mat nejake technicke zazemie, co to vlastne tie volty a ampere su, a vediet, ze polovodic nie je sofer vw polo.
Inak to pre Teba budu len detske zvasty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aký maniak?
Čo tu furt trepeš nezmysly? Ešte chodíš do škôlky?
Ty si tie Volty a Ampére zjavne nepochopil vôbec.
A dokonca ani Hertze...
Odpovedať Hodnotiť:
 

maniak, maniak, maniak...

pusti si song "Herz an Herz".
rozdiel isto pochopis...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si nemáš čo prestavovať súčiastkám pracovný bod!
Nehrozí nič iné, ako ich poškodenie alebo rovno zničenie.
Aj auto si prestavuješ? Lebo výrobca je taký tupec, že na určitú prevodovku a rôzne diely, ložiská dal len 120 kW výkonu motora, však?
Slovač posraná, všetko musí dojebabrať a furt je vajce múdrejšie ako sliepka!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Maniak, maniak, maniak,

Ano, aj auto. Vola sa to tuning.

A, dokial sa pohybujes v ramci performance standardu na isty diel, tak to funguje bez problemov. A ak aj idem nad ramec, stale je tu engineering standard, kde je uvedena aj bezpecnostna konstanta.

Rovnako, ak si ty utahujes srauby na kolesach - mas nejaky moment, ktory znacne prekracujes (co vidis na natiahnutych sraubach, ked ich vytiahnes). Preco to robis? (Alebo si nechas robit v servise)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Držím AMD palce, pretože vidím ako Intel začal posledný rok/dva niečo robiť. Predtým sme tu 10 rokov žili v kóme, čo sa ani nedivím, keď Intel nemal konkurenciu.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Problemy v Inteli sposobil hlavne ten zmrd Brian Krzanich, ktory maximalizoval cenu akcii (na ukor vyvoja, nizsie naklady = vyssi zisk) a predal svoj nemaly podiel kratko predtym ako sa prevalili chyby meltdown a spectre.
Konecny verdikt - AMD ich predbehlo az na par % vykonu navyse vo viacerych hrach ktore ma stale Intel.
PS: pouzivam Ryzen uz takmer 2 roky
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:

Pridať komentár