Americká vesmírna agentúra NASA aktuálne oznámila novú misiu, ktorej cieľom bude mesiac Saturnu Titán, populárny v mnohých sci-fi ako potenciálne obývateľný svet.
Misia s označením Dragonfly pre efektívny pohyb v piesočných dunách Titánu bude v podobe veľkého lietajúceho dronu s ôsmimi vrtuľami, ktorý efektívne využije o 50% hustejšiu atmosféru a nižšiu gravitáciu ako má Zem.
Počas naplánovanej 2.7-ročnej misie má preletieť spolu 175 km, výrazne viac ako dokázali za desiatky rokov prejsť spolu všetky robotické vozidlá na Marse. Jednotlivé presuny budú mať dĺžku najviac 8 km.
Titán sa podobá na Zem z éry pred vznikom života a boli tu sondami detekované organické zlúčeniny a voda. Základ atmosféry je podobne ako na Zemi postavený na dusíku, v atmosfére je ale aj metán. Odlišuje sa ale v podstatnom faktore, teplote. Keďže je 10-krát ďalej od Slnka ako Zem, je tu výrazne chladnejšie a teploty dosahujú cca -179 stupňov C.
Ukážka misie Dragonfly (video: NASA)
Cieľom misie bude hľadať komplexné organické látky, ktoré na Zemi predchádzali vzniku života, a zistiť ako ďaleko sa dostal tento chemický vývoj. Bude tiež hľadať dôkazy prípadného minulého alebo súčasného života.
Dragonfly odštartuje v roku 2026 a na Titáne pristane v roku 2034. Technické detaily dronu zatiaľ NASA neavizuje.
Je to podnetne.
Od: Čipér
|
Pridané:
28.6.2019 8:55
Je to urcite podnetne z vedeckeho hladiska ale neni tyzdna, neni tyzdna, ze sa neohlasi nova misia. Uz sa v tom citatel zacina stracat. Zaujimave by bolo porovnat kolko misii sa s pompou oznamilo, kolko sa nasledne v tichosti zrusilo, kolko sa z velkych planov minimalizovalo, na kolkych sa realne pracuje...
rano som sa zobudil a na kopci za mestom stali ruské tanky
Od reg.: rádioaktivita omladzuje ... spoločnosť
|
Pridané:
28.6.2019 14:14
Hlavne nech jej pribalia 4K kameru.
Pravdu má Čipér, veľa plánov na 10 rokov, mali by si brať príklad z Rusov, tí zbytočne nekecajú a rovno obsadia Krim, Gruzínsko, východnú Ukrajinu ...
Ked "sa v tom citatel zacina stracat", je pouzivanie formatovania na manazment friendly urovni jedinym komplikovanost situacie priekazne neeskalujucim riesenim.
Re: Nepozeral som som sice zdroj, ale velmi by som sa divil, ak by tam bolo uvedene nieco take.
Od: Rudolf Dovičín
|
Pridané:
28.6.2019 17:51
Tak si to pozrite, odkaz máte v článku hneď na začiatku:
“During its 2.7-year baseline mission, Dragonfly will explore diverse environments from organic dunes to the floor of an impact crater where liquid water and complex organic materials key to life once existed together for possibly tens of thousands of years.”
Re: Nepozeral som som sice zdroj, ale velmi by som sa divil, ak by tam bolo uvedene nieco take.
Od: Rudolf Dovičín
|
Pridané:
29.6.2019 15:19
Žlčové kamene tiež nie sú zo zemských hornín.
Tie slová sa používajú v 2 významoch.
1. jemnozrnná hmota zo zvetraných kremenitých hornín
2. niečo sypké, čo má veľkosť a tvar pieskových zŕn
Re: Nepozeral som som sice zdroj, ale velmi by som sa divil, ak by tam bolo uvedene nieco take.
Od: pirx
|
Pridané:
30.6.2019 0:05
Vy pisete o vyzname slov "pieskova duna".
Ja pisem o zlom preklade. Jednoucho je to zle prelozene a v kontexte podmienok na Titane to vyznieva o to horsie.
Pravopisný rozdiel podstatného mena detekcia a slovesa detegovať súvisí s tým, že nie sú utvorené z rovnakého odvodzovacieho základu. Podobne je to napríklad aj pri dvojiciach slov absorpcia – absorbovať, transkripcia – transkribovať, reakcia – reagovať, funkcia – fungovať.
Správne je detektovať alebo detegovať, nie detekovať (podobne ako nie funkovať, reakovať, absorpovať) .