neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Google sám prevezme nasadzovanie náhrady SMS v Androide

Značky: RCSAndroidSMS

DSL.sk, 18.6.2019


Spoločnosť Google začína v Androide sama podporovať štandard RCS, Rich Communications Services, pre posielanie textových a multimediálnych správ cez Internet, ktorý má nahradiť SMS a MMS.

Štandard RCS podporuje oproti týmto formám pokročilé možnosti a umožňuje podporovať správy posielané cez Internet priamo operátorom. Vytvorený bol mobilnými operátormi.

Google pripravil jeho podporu v Androide priamo v aplikácii Správy a nasadzovanie a poskytovanie nechal na operátorov, zatiaľ ho ale začal podporovať len limitovaný počet operátorov. Na Slovensku spustili dvaja najväčší operátori, Slovak Telekom a Orange, podporu RCS minulé leto.

Google teraz avizuje, že na trhoch a pre zákazníkov operátorov bez podpory RCS začne užívateľom Androidu zabezpečovať podporu RCS sám. Spoločnosť to zrejme nespravila v štandardnom oznámení, informácie o svojich krokoch poskytla The Verge.

Posielanie textových instantných správ cez Internet je možné zo smartfónov viac ako dekádu, až doteraz to ale vyžadovalo aby obe komunikujúce strany používali rovnakú aplikáciu respektíve službu. RCS je štandardizované riešenie a implementované môže byť formou rozličných aplikácií, pričom zároveň jeho prevádzka nie je centralizovaná.

Oproti moderným službám z posledných rokov má ale RCS aj nevýhody, napríklad nepodporuje end-to-end šifrovanú komunikáciu a prevádzkovateľ služby pre odosielateľa a prijímateľa má technicky prístup k obsahu správ.

Google začne RCS poskytovať najskôr vo Francúzsku a Veľkej Británii, neskôr v ďalších krajinách. Pre zákazníkov Orangu a Slovak Telekomu sa zrejme ale nič nezmení, keď v prípade operátorov už poskytujúcich RCS nebude službu ich zákazníkom ponúkať aj Google.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

po funuse... ešte tie okuliare s pixel telefónom na hlave pls
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Google: aj my chceme citat vase smsky
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To už vedia stačí že máš Google play.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

yalp store to isti :) a gms core treba zakazat :)
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

nechces zakazat ale nahradit pomocou microg
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja preferujem posielanie SMS cez optiku, odrazom svetla od vreckoveho zrkadielka. Opticky signal je sifrovany nahodnym chvenim ruky. Takze je to prakticky nehacknutelne. Moze tu prist aj apokalypsa, a stale to bude fungovat.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Bohužiaľ, toto už vymysleli indiáni. Volá sa to dymové signály. Došli operátori a vymysleli SMS a tarifu za SMS. Indiánom chýbala do dokonalosti práve tá tarifná sadzba za signál.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

nie nie, pleties si to. Dymove signaly boli este pred optikou. Je to open source / open hardware. Podobne ako Linux.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A? Veď to môžem aj ja. Ale priekazne nepoviem buď pred čím alebo za čo.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Preco by niekto chcel dobrovolne posielat spravy cez internetove pripojenie nesifrovane? 2g signal je takmer vsade a este dlho bude. Posielajme vsetci spravy nesifrovane a najlepsie, len cez jednu branu, nech utocnik nema tolko roboty...alebo v cc rovno pridat do kopie...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Operátor má Povinnosť odovzdať tvoju komunikáciu štátnym orgánom,keď o to požiadajú oficiálnym spôsobom..Vsio.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. 0ptimálnejšie by bolo písať správy rovno len na nejaký nezabezpečený webový portál, lebo inak by niekto niekoho mohol opomenut cc-cknut, co by mohlo vykazovat znamky priekazne diskriminacneho konania voci organom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Internet sám o sebe nie je anonymný.Ale áno,najlepšie by bolo posielať všetku komunikáciu rovno do centrály.Aby sa ani nemuseli namáha5,chudáci :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

teroristi vraj pouzivaju whatsapp kvoli end2end enkrypcii ale prednedavnom som cital niekde ze ten whatsapp az taky sifrovany zasa neni a dokonca sa v tom clanku odporucalo aktualizovat lebo je tam nejaky backdoor :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

on bol, kym ho nepredali facebooku. ten potom prerobil siet tak, ze komunikacia ide cez ich servery, kde nie je zasifrovana. predtym bolo sifrovanie priamo medzi klientami. takze facebook teraz realne moze citat spravy a predavat ich vlade. preto treba prejst na Signal, ktory je aktualne najbezpecnejsi komunikator. ma lepsie siforvanie nez whatsapp a je stale nezavisly. nema vsak webove rozhranie ako whatsapp(ktore bolo ale na ... kvoli nutnosti sparovania cez telefon) ale ma desktopovu apku robenu v electron-e(nic moc ale lepsie nez nic).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Práve preto uskutočňujem všetky telefonáty a "sms", ktoré chcem aby boli súkromné a šifrované cez telegram. Nebudem to robiť predsa cez operátora a telefovanie, keď už aj podpriemerne fungujúci štátny orgán sa k tomu vie dostať. Súkromie, je súkromie, treba si ho chrániť, nikdy nevieš, kedy informácie o tebe niekto zneužije.
Jasné, Jankovi čo zarába 500 € mesačne, sedí po večeroch v krčme a sleduje televíziu to môže byť jedno, ten sa diskredituje sám o sebe.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nemal telegram nahodou problem s ty mze pouziva nie uplne solidne sifrovanie?

Ked som hladal alternativu za whatsapp, Signal mi vysiel jednoznacne najlepsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Niektori ludia na to frflali, ale nikdy nebol najdeny nejaky problem. No co uz, na nestandardnu sifru nefunguju standardne exploity ;)

Signal ma pochybne financovanie a zakladatel je prudko proti federalizacii serverov. Je aj problem s kompilaciou, ked nechces pouzit ich binarku, smola. Preto nie je na f-droide.

Takze radsej Telegram, Durov je rozhadany s kazdym :). Akurat treba davat pozor, ze e2e sifrovanie je device specific, kvoli distribucii klucov (teda na desktope si e2e chat neprecitas).
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co Tox?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno sa mylim, ale pokial je mi zname operatori nemaju uchovanu ziadnu komunikaciu, iba metadata. Nebavime sa tu teraz samozrejme o sudnom rozhodnuti ak ide o cielene sledovanie konkretnych osob.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ani SMSky?Nechce sa mi veriť.To o metadátach viem,ale aj tie sú dosť informatívne.No a v dnešnom svete..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aké zaujímavé.Nešifrované.A to akože nebudú účtovať prachy za SMS?Pomaly sa zmenia na poskytovateľa internetu :)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Však už účtujú za dáta. Pošleš znak s diakritikou a nedoplatíš sa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Diakritika operatorov nieco stoji!!! Ich soft musi prepinat na unicode kodovanie a to zozere viac elektriky
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

No je sa teda s cim chvalit. Apple to poriesil uz velmi davno pred vyse 10 rokmi a funguje to perfektne.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

no to hej, lenze apple ma okolo seba v tychto veciach 5m plot a nieje ochotne to zdielat a komunikovat s androjdakmi
RCS je otvoreny system a mohol by byt nasadeny aj cross platform

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Najlepsie sifrovanie je to co si napises sam. Pozri si overene open source sifry a skombinuje ich medzi sebou podla nejakeho specifickeho kluca, ze pouzijes najprv ECDSA, potom AES, potom RSI a nakoniec este zbastli nieco vlastne. Plus vlastna klavesnica s nahodnym rozpolozenim. To bude tazsie prelomit ako ked pouzivate nejaky blackbox v mobile. Ako viete ze klavesnica, z ktorej pisete vstup nemoze nic odkladat, oporipade screenshoty??? Date za to zivot??? Staci na to software uodate a vsetky vase Telegramy a signaly mozu ist dopice.sk
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

To je uplne najhorsie sifrovanie. Pokial nevies ako mas hladat chybu v sifrovani, tak ju nikdy nenajdes. Vid znamy pripad, ako Debian oslabil generovanie ssh klucov.

Najsilnejsi je XOR s jednorazovym klucom, idealne tak dlhym, ako zasifrovana sprava. Akurat je problem s distribuciou klucov ;).

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A ked uz mas nakazeny fon? Cely FW si budes pisat sam?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kocnerov fon desifrovali ale Kotlebov nie a preco?
lebo nieje smart :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

teraz netusim ci myslis kotlebov foun, kotlebove iq... ale asi seba, ze ako si smart :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár