Americká vesmírna agentúra NASA definitívne zrealizuje misiu sondy Psyche letiacej ku kovovému asteroidu, keď ju posunula do tzv. fázy C.
Táto fáza znamená, že tím dofinalizuje dizajn, pripraví detailný plán misie a tiež vyrobí a otestuje jednotlivé komponenty a loď.
Ďalšia fáza misie, fáza D s očakávaným začiatkom na začiatku roka 2021, už bude zahŕňať vlastný štart misie a predtým finálne zloženie sondy a jej testovanie.
NASA misiu pôvodne ohlásila pred viac ako dvomi rokmi spolu s ďalšou misiou Lucy, ktorá bude letieť k asteroidom obiehajúcim Slnko po rovnakej trajektórii ako Jupiter, kúsok pred ním a za ním. Oproti pôvodným plánom prišlo u Psyche k niekoľkým zmenám a sonda napríklad nemá odštartovať ku koncu 2023 ale už v auguste 2022.
Sonda poletí k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Asteroid má priemer asi 210 kilometrov a podľa NASA sa pravdepodobne skladá zo železa a niklu. Ostatné asteroidy sú buď z hornín alebo ľadu.
Umelecká ilustrácia dvoch misií NASA Discovery, Lucy (vľavo) a Psyche, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / SwRI / SSL / Peter Rubin)
Hypotézou je, že 16 Psyche by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty veľkosti približne Marsu zničenej kolíziami pred miliardami rokov. Misia tak môže pomôcť analyzovať jadrá planét a pochopiť zloženie a vývoj planét.
Predstavenie nových Discovery misií (video: NASA)
Na palube budú tri hlavné vedecké prístroje, magnetometer pre meranie magnetického poľa, multispektrálny snímkovač pre odlíšenie kovového materiálu od zvyšku a spektrometer používajúci gama žiarenie a neutróny pre detekovanie zloženia materiálu asteroidu. Prítomná bude tiež technológia laserovej komunikácie so Zemou, Deep Space Optical Communications.
Re: hmmmm
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
12.6.2019 14:42
Ako pre koho. Dopad dvestokilometrového kusu železa by zabil úplne všetko, možno okrem baktérií a podobných potvor žijúcich kilometre hlboko v zemskej kôre.
Re: hmmmm
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
13.6.2019 22:42
Pokiaľ pod časom nemyslíš pár minút, tak nie. Po takom náraze by sa atmosféra neskutočne vzdula, všade by lietali roztavené horniny a krehká ISS by pošla po strete s prvým šutrom.
Aké-také šance máš chvíľu v bani (aj tam by zrejme tlaková vlna, šíriaca sa vnútrom Zeme, okamžite zabíjala) alebo možno v nejakom armádnom bunkri uloženom hlboko pod zemou na pružinách čo najďalej od miesta impaktu.
spolahlivo by to vyhubilo takmer vsetko ak by to malo rychlost meteoritu. ak by si to vsak jemne spustil z obeznej drahy, tak by to take strasne nebolo:D
Kazdopadne som myslel k Zemi pritiahnut.
A to sa už zdalo, že popri tom zúfalom pokuse o vysvetlenie vyhladenia dinosaurov a pravidelné zdôvodňovanie rozpočtu NASA rýchlostný vektor na plné gule presne oproti popri katastrofickej kinematografii priekazne nenájde iné využitie.
Nie, nebolo by ho lepšie priniesť na Zem.
Na Zemi stojí kilo železa (v zberni) 5-15 centov. Vo vesmíre stojí kilo železa (podľa toho, kto a čím to vyniesol) 3000-17500 USD/kg.
Takže najlepšie by bolo vyniesť mašinky na spracovanie a 3D tlač a začať stavať moduly rovno na obežnej dráhe (Zeme, Mesiaca, Marsu ...)
1 verzia: vraj nikel a zelezo.. heh.. kopec zlata tam je.. mam taky dojem ze v tejto akcii nema prsty len NASA ale aj FED... treba podoplnat zasoby v trezoroch..
2 verzia: je to predsa hviezda smrti zo Star Wars.. sice uz nefunkcna ale pravdepodobne nabuchana technologiami...
3 verzia: naozaj je to suter z niklu a zeleza... aj tak to musi mat neskutocnu cenu... kto tam privari zrdku s vlajockou, je to jeho..