Ďalší, v poradí tretí, let výkonnej rakety Falcon Heavy od SpaceX je naplánovaný o dva týždne nad ránom 25. júna nášho času.
Primárnym cieľom misie je certifikačný proces amerického letectva pre túto novú raketu, ponesie ale aj množstvo sekundárneho nákladu a celkovo spolu 24 satelitov.
Tie vynesie postupne na tri rozdielne orbity a misia bude trvať celkovo šesť hodín.
Jedným zo satelitov bude test pre nové kompaktné atómové hodiny DSAC, Deep Space Atomic Clock, ktoré NASA avizovala pred rokom. Hodiny majú výrazne lepšiu presnosť ako doterajšie atómové hodiny vhodné pre vesmírne misie a výrazne zlepšia navigáciu v hlbokom vesmíre. Hodiny sú postavené na klasickej technológii tzv. pasce s ortuťovými iónmi.
Pracovníci NASA Jet Propulsion Laboratory pri hodinách DSAC integrovaných na satelite od Surrey, kliknite pre zväčšenie (foto: Surrey Satellite Technology)
Ďalším satelitom je CubeSat so solárnou plachtou LightSail 2, ktorej cieľom je otestovať princíp pohonu pomocou veľkej plachty a dodávaním hybnosti odrazom fotónov slnečného žiarenia. CubeSat bude vynesený v rámci satelitu Prox-1.
Prvý komerčný štart Falcon Heavy (video: SpaceX)
LightSail 2 bude vypustená na orbite cca 720 km. Plachta by mala mať plochu 32 metrov štvorcových a reálne umožniť modifikáciu orbity satelitu v podobe zvýšenia maximálnej vzdialenosti od Zeme.
Falcon Heavy zložená z troch prvých stupňov podobných ako u Falcon 9 má zatiaľ za sebou dva lety, minuloročný prvý testovací a aprílový prvý komerčný. V ňom raketa vynášala na vysokú geostacionárnu orbitu 35.8 tisíc km ťažký 6-tonový telekomunikačný satelit Arabsat-6A. SpaceX sa úspešne podarilo pristáť so všetkými tromi prvými stupňami, centrálny ale pristával na lodi v oceáne a neskôr sa kvôli vysokým vlnám prevrátil a padol do oceánu.
Ja viem,že vždy je čo zlepšovať,ale "presné" atómové hodiny:) O shit,už zasa sa mi rozladili moje céziovky.No nič,asi prejdem na ortuťovky.Ako by sa pán Newton cítil v dnešnej dobe?
Keď som bol mladší,tak som si myslel,že som sa narodil do zlej doby.Na zemi je už nuda a do vesmíru je ešte ďaleko.No v poslednej dobe sa to začína zlepšovať.Ktovie,možno sa dožijem..
a my sa len nechávame unášať jednou dimenziou vesmíru... v troch sa dokážeme pohybovať ktorým smerom chceme ale ten jeden rozmer nás unáša iba jedným smerom, niekoho rýchlejšie, niekoho pomalšie... a tie ďalšie rozmery ani len nevnímame
Ja si nemyslím, že časový rozmer a priestorové sú ekvivalentné. Analógia s pohybom v časovom rozmere na základe pohybu v priestorových rozmeroch je preto podľa mňa nesprávna.
Informácia o stave je stav sám.Aj naše spomienky a ostatné informácie sa raz stratia.Každý atóm raz zanikne a vznikne iný.Jediná stála vec je energia.I keď to nie je vec..
plachta vs sutre
Od: ktoosooom
|
Pridané:
12.6.2019 10:04
Som zvedavy ako chcu korigovat zmenu hybnosti aj vektora zrychlenia aj kopec dalsich parametrov (nebudem sa tu tolko rozpisovat) ked plachtu "prestreli" "vacsi foton" v podobe mikroskopieckeho alebo aj makroskopickeho sutra. Pripadne stratene smietko z orbitalneho smetiska.
Moj predpoklad je, ze v zavere tohto experimentu bude z plachty reseto, no vedci budu velmi spokojny s vysledkami, lebo orbita druzice sa zmeni.
Re: plachta vs sutre
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
13.6.2019 10:19
Makroskopický šuter je extrémne nepravdepodobný a nemá cenu sa tým zaoberať. Mikroskopický šuter (mikrometre až stovky mikrometrov) plachte významne neublíži, proste spraví maličkú dierku. A aj tých je pomerne málo.
a este....
Od: ktoosooom
|
Pridané:
12.6.2019 10:10
Pred kazdym letom Flacon Heavy napeto citam a sledujem, aka je posadka / naklad na palube lode. No zakazdym (ako aj teraz) som sklamany, ze to nieje Kapitan, Podplukovnik, Hranol, Bulhar, .... A potom si spomeniem ze su len v zalohe. Asi sa musi stat velmi velky intergalakticky pruser, aby ich povolali zo zalohy a nalozili na Flacona.