neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Japonci zrejme úspešne zhodili na asteroid značku pre odobratie vzorky

Značky: vesmírasteroidyJaponsko

DSL.sk, 30.5.2019


Sonda Hayabusa2 japonskej vesmírnej agentúry JAXA zrejme dnes úspešne zhodila na asteroid 162173 Ryugu značku, ktorá jej umožní odobrať vzorku materiálu spod povrchu asteroidu odhalenú pri vytvorení umelého krátera na asteroide.

Na začiatku apríla sonda pomocou dvojkilogramovho projektilu, ktorý mal po odpálení explozívneho paliva získať rýchlosť až 2 km/s, vytvorila jeho nárazom do asteroidu kráter. Cieľom bolo odhaliť materiál pod povrchom vystaveným vplyvu vesmíru a Slnka.

Následne po usadení vyvrhnutého materiálu sa v polovici mája pokúsila umiestniť blízko krátera orientačnú značku, ktorá jej neskôr umožní zostúpiť až úplne k povrchu a odobrať vzorku. Značku mala loď vypustiť z výšky 10 m, pri zostupe sa ale vo výške 50 m loď autonómne zastavila, operáciu prerušila a začala stúpať kvôli nekorektným výsledkom merania vzdialenosti LIDAR-om.

Zostup ale aspoň umožnil vytvoriť detailnejšie snímky kráteru a jeho okolia, ktoré sonda vytvorila z výšky 0.5 a 0.6 km. Kráter je možné vidieť v spodnej časti oblasti označenej C01.


Snímka okolia krátera nachádzajúceho sa v spodnej časti oblasti C01, kliknite pre zväčšenie (foto: JAXA, University of Tokyo, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, University of Aizu, AIST)



V noci na dnes operáciu sonda zopakovala a tentokrát úspešne zostúpila do cieľovej výšky 10 metrov, značka mala byť zhodená do oblasti C01. JAXA zatiaľ neinformovala o definitívnom potvrdení úspešného umiestnenia značky.

Cieľom sondy je odobrať z asteroidu vzorky a dopraviť ich na Zem za účelom analýzy materiálu so zámerom získať viac informácií o vývoji slnečnej sústavy. Celkom mala pôvodne naplánované tri odoberania vzorky, dvakrát z povrchu a raz z vytvoreného krátera. Z povrchu zatiaľ po posunutí plánov odobrala vzorku len raz, vo februári.

Od asteroidu sonda odletí v decembri 2019 a vzorky by mala priniesť na Zem v decembri 2020. Z asteroidov zatiaľ priniesla vzorku len sonda Hayabusa, predchodca aktuálnej misie. Vzorku priniesla z asteroidu Itokawa v roku 2010, pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Neskutočné čo tam dorábajú, niekto napáli plnou rýchlosťou do mesiaca/marsu, oni tancujú okolo asteroidu, pristávajú, strieľajú, zhadzujú, odoberajú. Rískept.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ved prave.. kazdy si tam niekde pride, narobi tam bordel co by si doma nikdy nedovolil a ide so slavou prec...
a upratovat tam po nich bude kto? nase deti to maju robit?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Hej deti gayov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Je úplne evidentné, že oni do mesiaca/marsu neplánujú napáliť priekazne nepripravení niečim malým.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

priekazne sú tieto "Hry o render" medzi plochozemcami úspešnejšie ako GoT a darí sa im to bez ceciek, drakov alebo ciatenia kintaktov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To je nejaka bezkintaktna technologia, ze to ide bez ciatenia kintaktov?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj, japonci su trochu ina liga ako nejaka NASA alebo nebodaj ESA...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"za účelom analýzy materiálu so zámerom získať viac informácií o vývoji slnečnej sústavy"
len aby uplnou nahodou nezistili ze asteroid je z nejakej platiny, iridia a pod. a oplati sa ho ist nejak vytazit v zaujme buduceho vyvoja slnecnej sustavy..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

len nech tam najdu nieco co ma nejakucenu. americania nas hned presvedcia ze tenasteroid potrebuje demokraciu, a uz budu na ceste :-D
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Z platiny síce nie je, ale je jej tam celkom dosť. Na niektorých iných asteroidoch je platiny podstatne viac, než sa kedy vyťažilo na Zemi.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár