neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Nová veľká štatistika kazivosti veľkokapacitných HDD

Značky: HDDspoľahlivosť

DSL.sk, 17.5.2019


Spoločnosť Backblaze, poskytovateľ zálohovacej služby vo svojom cloude, zverejnila aktualizované nové vydanie svojej tradičnej rozsiahlej štatistiky spoľahlivosti jednotlivých modelov veľkokapacitných pevných diskov.

Aktuálna štatistika sumarizuje spoľahlivosť používaných diskov v prvom štvrťroku tohto roka a zároveň spoľahlivosť modelov, ktoré aktuálne používa, za celú dobu ich používania. Štatistiky za prvý štvrťrok vychádzajú až z viac ako 104 tisíc diskov.

U všetkých svojich štatistík Backblaze počíta tzv. ročnú mieru kazivosti, ktorú vypočítava z počtu pokazených diskov daného modelu a celkového počtu dní používania všetkých kusov daného modelu.

V minulosti spoločnosť nakupovala kvôli cene najmä desktopové modely, v poslednom čase ale nakupuje čoraz viac enterprise diskov vysokých kapacít. Stále ale využíva aj veľké množstvo modelov kupovaných bežnými individuálnymi užívateľmi.

Podľa štatistík spoločnosti sa v posledných rokoch dlhodobo spoľahlivosť diskov celkovo zlepšuje, k tomuto faktu ale samozrejme mohol prispieť postupný prechod na enterprise modely respektíve vplyv rozličných mier kazivosti v závislosti na veku diskov a obmieňaní používaných modelov.


Kazivosť diskov v Q1 2019, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Backblaze)



Backblaze v súčasnosti používa modely s kapacitou minimálne 4 TB a priemerné ročné kazivosti za celú životnosť sa pohybujú od 0.45% po 3.84%. Z jednotlivých značiek má najlepšiu mieru kazivosti HGST pohybujúcu sa u modelov s väčším počtom kusov od 0.45% do 0.84%. Najvyšší počet diskov používa od Seagate, u ktorých sa u väčšiny modelov pohybuje ročná miera kazivosti okolo 1% ale výrazne ju zhoršuje 4 TB model Seagate ST4000DM000 s 2.74%, z ktorého používa spoločnosť veľký počet kusov.

Od Toshiby a WDC používa spoločnosť len pomerne malý počet diskov. U Toshiby sa kazivosť pohybuje okolo 1%, u iba 89 diskov 6 TB WDC WD60EFRX dosahuje priemerná miera kazivosti až 3.84%.


Kazivosť aktuálne používaných diskov za celú dobu ich používania, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Backblaze)



Disky sú u Backblaze používané v náročnejších podmienkach ako napríklad u domácich NAS-ov. Sú totiž použité v permanentne bežiacich 4U serveroch, z ktorých každý obsahuje 60 a staršej verzii 45 diskov zaradených vo viacerých RAID poliach a disky sú tak vystavené väčším vibráciám. Zároveň disky neprechádzajú do režimov spánku a ich platne sa neustále točia. Na druhej strane sú kvalitne chladené. Backblaze používa RAID6 polia alebo vlastnú implementáciu redundancie.

Štatistiky Backblaze môžu v blízkej budúcnosti priniesť ešte zaujímavejšie informácie o spoľahlivosti diskov, keď sa blíži uvádzanie diskov s úplne novými technológiami HAMR a MAMR a pre užívateľov bude dôležité poznať reálnu spoľahlivosť takýchto modelov. Backblaze očakáva spustenie testovania HAMR diskov Seagate, MAMR diskov Western Digital a tiež 20 TB diskov nešpecifikovanej technológie v tomto roku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

neviem niekedy mi boli kompjutre sympatickejsie... z cias mirc ked modem vydaval tie prekrasne zvuky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

segra ti rozdrvila mjolnir?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja len tak, ze cela ta kazivost diskov sa odvija od toho, ci ma zakladna doska ktora je na tom disku z vnutornej strany pozlatene kontakty, alebo nie. Pretoze cez tie kontakty sa prenasaju data cez pozlatene piny do vnutra HDD. Pokial pozlatene nie su, a casom skoroduju, tak disk zacne vykazovat poskodene sektory a particie..
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=fQklj6o4OqQ
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To fáákt? No idem ja zhodiť plošáky zo starých diskov, očistiť kontakty kontakt-sprejom...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vola sa to ciatic kintaktov.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

hej, a ešte občas nezaškodí rozobrať disk a prejsť platne handrou s technickým benzínom, lepšie sa potom zapisujú dáta....
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Potriet platne maslom to zvysi otacky
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pekny pokus o trolling, akurat ze cloudovych uloziskach disky particie vobec nemaju, lebo distribuovane suborove systemy kvoli minimalizacii rizika odcudzenia udajov pri naruseni fyzickej bezpecnosti pristupuju priekazne priamo na raw.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Neviem ci je toto prihravka na smec, alebo 2 good 2 be true ale:
CIATIC KINTAKTOV!!!1
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Vo mojej zostave Quattro Formaggi = Green Green Green Red 3TB bezia Greeny WD30EZRX uz 46600 hodin. Mile rad by som nahradil pokazeny Red za Green, ale uz ho nedostat...ostalo purple a dufam ze nemusim kupovat kazdy rok novy

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Quatro formaggi z dvoch druhov?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z jedneho sa po inkrementalnom odstani da priekazne i viac nez Quatro.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Greeny vypadli koli tomu ze Blue sa im dost priblizil tak uz nebol dovod vyrabat green
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže tu na Slovensku a v susednom Rakúsku máme špecifický trh? V iT oblasti sa pohybujem 29 rokov, z toho profesionálne 17, avšak ešte ani raz som sa nestretol s mŕtvym HDD od WD, len s chybovým hlásením od výroby [s.m.a.r.t.]. Zato Samsungov, Hitachi, Toshíb a HGTS som mal v rukách tesne pred smrťou, alebo umretých požehnane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a kolko si ich mal dokopy ? 40-60 ? nanajvyš sto....v statistike ich maju aj 35000....tam je smerodajna ochylka trochu na inej urovni.....presne takto funguju spravy na hnojke a narkoze, ked kazdodenne ukazuju emotivne pribehy jednotlivcov, ktore absolutne nemusia odzrkadlovat objektivnu realitu milionov ludi !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Daj adresu, pošlem ti 2 mŕtve 1,5TB WD disky, nech si rozšíriš obzory.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

V lacákoch zvykla "odísť" elektronika. Tie s 5-ročnou zárukou ju mali lepšiu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Šmaril si ich o stenu, že ti nevydržali? Ale vlastne mozes ich mat 200ks a ked ti len 2 odisli za 5-8 rokov, tak je to fajn poruchovost. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D, pobavil si.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dávnejšie ani žiadne SMART nemali....
WD sa mi síce nejaké moc poruchové nezdali, ale chybné médium, resp. "zodraté" sa určite stávalo. Mám kúsky, ktoré majú aj 25 rokov, ale to sú skôr výnimky, ako pravidlá.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár