Zakladateľ a šéf spoločnosti Amazon a podľa viacerých rebríčkov aktuálne výrazne najbohatší muž sveta Jeff Bezos v noci na dnes predstavil novú loď Blue Moon vyvíjanú jeho spoločnosťou Blue Origin, ktorá je určená pre lety na Mesiac. Loď evidentne pre jednosmerné lety bude k dispozícii v dvoch verziách, pričom vo výkonnejšej verzii dokáže na Mesiac odniesť 6.5 ton nákladu a odniesť tak aj ľudské misie.
Zakladateľ a šéf spoločnosti Amazon a podľa viacerých rebríčkov aktuálne výrazne najbohatší muž sveta Jeff Bezos v noci na dnes predstavil novú loď Blue Moon vyvíjanú jeho spoločnosťou Blue Origin.
Nová loď ako už napovedá jej názov je určená pre misie na Mesiac a spoločnosť ju vyvíja už tri roky.
Jej palivom je kvapalný vodík a poháňa ju nový motor BE-7 s ťahom 40 kN, ktorý by mala Blue Origin prvýkrát otestovať v lete. Vodík bol zvolený z viacerých dôvodov, keď okrem iného sa na Mesiaci nachádza ľad a vodík sa dá z neho extrahovať. Zároveň vodík slúži na chladenie kvapalného kyslíka v lodi a tiež na pohon vodíkových palivových článkov.
Tie Blue Moon používa aby bez problémov prežila nízke teploty mesačnej noci trvajúcej dva týždne, čo je problematické pri solárnych článkoch. Články budú podľa Bezosa dodávať lodi 2.5 kW elektrickej energie.
Blue Moon, kliknite pre zväčšenie (foto: Blue Origin)
Blue Origin zatiaľ lieta len suborbitálne lety s malou raketou New Shepard, s ktorou v tomto roku začne vynášať aj ľudí. Vyvíja ale aj výrazne výkonnejšiu raketu New Glenn, ktorá bude evidentne vynášať Blue Moon. New Glenn by prvýkrát mala letieť už v 2021.
Predstavenie Blue Moon (video: Blue Origin)
Blue Moon v predstavenej verzii dokáže na povrch Mesiaca odniesť 3.6 tony nákladu. Väčšia verzia s väčšou nádržou na palivo zvládne odniesť 6.5 ton. Loď bude minimálne zatiaľ evidentne jednosmerná, keď pri pristávaní bude mať podľa Bezosa minuté veľké množstvo paliva.
Bezos z vlastností lode okrem iného spomenul komunikačnú technológiu, keď bude disponovať aj rýchlou gigabitovou optickou laserovou komunikáciou so Zemou.
Video pristávania Blue Moon (video: Blue Origin)
Kedy by mala Blue Moon letieť prvýkrát Bezos neavizoval. Loď vo väčšej verzii bude ale podľa neho pripravená, aby v roku 2024 dokázala odniesť na Mesiac misiu s návratovým vozidlom pre prípadnú misiu s posádkou. Spoločnosť neoznámila žiadnu spoluprácu s NASA, podľa oznámenia bude ale pripravená naplniť cieľ návratu na Mesiac v roku 2024 stanovený nedávno americkou administratívou pre NASA.
Re: tutilok
Od: :Pjetro de
|
Pridané:
10.5.2019 21:01
to je sice mozne (podla slovnika v prenesenom vyzname), ale kedze na fotkach je vsetko c0c0tsky namodro podsvietene aj loga a vsetko je modre, asi tazko bolo slovo blue myslene v tomto prenesenom vyzname
Re: smutny mesiac
Od: LytaRyta v nesnazich,zivorici
|
Pridané:
12.5.2019 13:45
..smuuti pre vsetkych nestastnych ...polootro ..ehm zamestnancov Amazonu, kt.pracovne podmienky, prijmy, a spol. - socio -ekonom. status je limitne konvergujuci v dnesnej konjunkture uz jen so severokorejsk.robotnikmi..
Wikipedia:
A blue moon is an additional full moon that appears in a subdivision of a year: either the third of four full moons in a season, or a second full moon in a month of the common calendar.
Ach jaj tieto rendery by mali zakazat ako patenty, ktore su iba na vykresoch. Takychto animacii nasere kazdy student 3D dizajnu do rana plny kybel.
Najlepsie ako v tej animacii ten modul spomali (orbitalna rychlost Mesiaca je cca 820m/s) na nulovu horizontalnu rychlost asi za 5s. To musi byt riadny motor, ktory to 6t monstrum takto spomali.
No co, je to lahke. A pre predstavu ludi co chcu urobit lepsie ako xy stranovy opis.
Inak bezos je zatial na tom biedne, vyvoj im ide dost pomaly, turistov na suborbit mali vozit uz neviem kolko rokov dozadu.
Takze toto tiez nevidim na nejaku blizku buducnost.
Kazdopadne sa mi pacia tieto preteky sukromnikov vo vesmire.
Dost rozhybali celkom zaspaty vesmirny program(mimo vedeckych sond).
Re: do rana kliudne na a3 vykres,
Od: Sporinko
|
Pridané:
13.5.2019 8:47
Akurat ze ty myslis asi ten render co je za nim :) Zial to nie je render ale mockup (teda maketa), tak ak taku maketu spravis, nemusis ani tienovat. A render, ktory bol predpokladam predmetom debaty je cela animacia, tak som zvedavy ako ju na A3 dodas tuskou tusem peram a vytienovanu :D Rovno to odstreamuj na youtube, vsetci dame palec hore.
Nesedi mi velkost.
Od: Modrajedobra
|
Pridané:
10.5.2019 18:53
Ta gulocka je priblizne rovnako vysoka ako ten pan. Z toho sa da usudit, ze sa v nej bude dat iba sediet. Vyzera, ze sa do nej zmestia najviac dvaja moononauti, plece pri pleci. Viac sa zatial neda konstatovat, len to, ze na dlhe vzdialenosti je to znacne nepohodlne. Uz aj vo vlaku sa dnes daju ponatahovat udy, zajst na wc alebo do restauracneho vozna.
Re: Nesedi mi velkost.
Od: Pochybovac
|
Pridané:
11.5.2019 11:12
Áno,je to možné. Vidím vľavo nejaké riadiace panely, kozmonaut bude zrejme stáť pri nich. Asi je to lepšie riešenie, čas z orbitu mesiaca do pristátia nebude dlhý a zdá sa, že je to aj bezpečnejšie, lebo ak by sa niečo pokazilo, bude z mašiny môcť jednoducho vyskočiť.
Pochybujem, ze by take nieco dovolilo stredisko letovej prevadzky. Ludi stihaju za cinske baterky ked svietia v blizkosti letisk a tu by bol dlhodobo komunikacny luc na mesiac. Okrem toho, pri nepriazni pocasia by bol telefon hluchy, vzhladom na odraz luca alebo jeho odklon. Oni by volali na Mesiac a mraky by odklonili hovor k nejakej babke na lazy do Oregonu.
V otázkach fyziky odporúčajúc vysokoškolské skriptá vyplývajúce z experimentovania náhodilých pokusov priekazne vyhráva skúsenosť nad polemikou filzofických úvah.
Ten tekuty vodik, okrem spominanych detailov, bol zvoleny aj preto, lebo vsetky motory od 2. stupna vyssie pouzivaju tekuty vodik uz od Apollo misii (ak neratam satelity s ionovym motorom). Dovod je specificky impulz a cistota horenia.