neprihlásený Utorok, 23. apríla 2024, dnes má meniny Vojtech
Google vypočítal Pi na rekordný počet 31.4 biliónov miest

Značky: zaujímavostiGoogle

DSL.sk, 17.3.2019


Iracionálne číslo Pi, konštanta objavujúca sa vo viacerých prírodných, fyzikálnych, matematických a ďalších zákonitostiach a vzorcoch, bola vypočítaná na nový rekordný počet desatinných miest, 31.4 biliónov respektíve tisícov miliárd desatinných miest v desiatkovej sústave.

Postarala sa o to spoločnosť Google, ktorá výpočet použila aj na propagáciu svojej cloudovej služby virtuálnych serverov Compute Engine. Rekord bol oznámený vo štvrtok 14. marca, na tzv. Pi deň.

Výpočet bol realizovaný pomocou softvéru y-cruncher od Alexandra J. Yeeho využívajúceho tzv. Chudnovskeho vzorec, začal v septembri a skončil v januári. Celkovo trval 121 dní, z ktorých sa 111.8 dní počítalo.

Ako výpočtový server bol využitý server s 96 virtuálnyim jadrami a 1.4 TB RAM, ako úložné 24 serverov so 16 jadrami, 60 GB pamäte a 10 TB SSD úložiska. Z celkových 240 TB SSD bolo využitých maximálne 170 TB, pri výpočtoch sa zapísalo celkom 7.95 PB dát a prečítalo 9.02 PB.

Číslo Pi bolo vypočítané konkrétne presne na 31 415 926 535 897 desatinných miest, počet odvodený od hodnoty čísla. Doterajším rekordom bolo 22.4 biliónov miest, ktoré dosiahol Peter Trueb pred dvomi rokmi.

Číslo Pi vypočítané s väčšou presnosťou ako na desiatky miest v súčasnosti nemá reálny prínos, ide najmä o demonštráciu nových rekordov jeho výpočtu. Podľa New Scientist napríklad NASA používa pri svojich kalkuláciách Pi len na 15 desatinných miest a pre dosiahnutie presnosti až na úroveň atómu pri rozmeroch celého vesmíru stačí využívať Pi na 40 desatinných miest.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia


Diskusia:
                               
 

Tak nech potom frajeria, keď to vypočítajú ručne na papieri.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

40 desatinných miest, dosť obmedzený pohľad na svet.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

pocitat nekonecno..to je teda naozaj uzasne straveny cas.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

úplná kktina to je...škoda elektriny a času
komu a čomu to je dobré???
Radšej mali na tých virtuálnych jadrách počítať folding@home...kkti!
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Choď tam, kde to má papagáj pepelegrini rád.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

presne tak, staci kazdu kalkulacku ci procesor vybavit kolieskom o priemere 1 ktore bude mat obvod s hodnotou pi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Schvalne, je tu niekto kto prispieva na projekt folding at home?
Koľko máte kreditu?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

*skore
Zde je moje
https://stats.foldingathome.org/donor/238011
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ja som setista

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kdyby to nechal jet o chvilku dél, tak by třeba zjistil, že od 31 415 926 535 898. desetinného místa to začíná byt periodické.
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

ak to bol pokus o vtip a sarkazmus, ja sa nesmejem ...
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

na starej kalkulacke to mozno zacne byt periodicke
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

vyvediem ta z omylu. tusim, ze sa to vola faynmanov bod alebo take nieco a v pi je za +- autobus 760 poziciou sest cisel 9 za sebou, takze tolko k tomu tvojmu "periodickemu" :D
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

jo https://sk.wikipedia.org/wiki/Feynmanov_bod
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

a pritom stacilo spocitat 22/7
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

K poslednemu odstavcu:

Mila redakcia, prosim odbremente sa od insitnosti uvazovania o fyzikalnej realite, pretoze matematika je ABSTRAKTNA, logicka, deduktivna, logicka a kauzalna veda. Ak by sme sa primitivne drzali pomeru velkosti atomu a velkosti vesmiru, nikdy by ziadny clovek v celych dejinach ludstva za vsetky tie tisicrocia nepotreboval uvazovat o cislach vacsich ako 10^27, pretoze tolko atomov sa zmesti na dlzku viditelneho vesmiru, pripadne 10^32 nukleonov (protonov/nautronov). A ten clanok NASA kolko des. miest PI je potrebnych na vypocitanie velkosti vesmiru s presnostou velkosti atomu je mieneny pre beznu populacnu laicku masu, ktora si mysli ze matematika uz skoncila pri spocitani sumy pri pokladni, pricom tam sa este ani len nezacala.
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

Staci teoria chaosu, nestabilny atraktor, vhodna iretacna funckcia ... s kazdou iteraciou to odskoci o 2-3 desatinne miesta ... nie je problem taku iteracnu funkciu vymysliet ... takze po napr. 40 iteraciach ak nemame PI na 100 desattinnych miest, tak KONCIME a spadneme do oblasti chaosu !!! detto po 80 iteraciach ak od sameho zaciatku nepocitame s hodnotou PI na 200 desatinnych miest, vysledky zacnu po 80. iretacii chaoticky lietat ... atd atd atd.
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Kde v praxi treba 40 (ci dokonca viac) iteracii?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ak sa musis pytat, je zbytocne ti to vysvetlovat. ;-)
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Už som robil výpočty s desiatkami miliárd iterácií. A keby na to bol výkon, nepohrdol by som ani ďalšími dvomi-tromi rádmi :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A ked uz tak statisticka analyza, napr. sa skuma s akou pravdepodobnostou su v tom desatinnom rozvoji jednotlive cislice 0,1,2,3 ... 9 a ci je pravdepodobnost vyskytu kazdej cislice presne 10%, alebo uskupeni dvojich cislic 00,01,02 .. 99 ci je to 1%, a vsetkych trojic uskupeni cislic ... atd = inymi slovami ci je to cislo "normalne": https://bit.ly/2UICbOo, vsimneme si pasaz: It is widely believed that the (computable) numbers sqrt(2), pi, and e are normal, but a proof remains elusive !!!!!!! a razom sme (len pri tejto jednej veci) tam kde pri riemanovej hypoteze, biliony prikladov a vseobecny dokaz nikde ... a takych veci mozme skumat na desatinnom rozvoji mrte.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

stary pjetro bol lepsi, alebo vlastne mladsi?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Okrem toho je to idealna vec na skumanie algoritmov pre bezstratovu kompresiu, pretoze pri multimediach (JPG, MP3, MKV...) toho uz vela nenakomprimujeme, kedze uz to je zo svojej povahy stelesnena ukazka takmer dokonalej entropie, ale subor s desatinnym rozvojom PI sa nespakuje iba na 99,9% svojej podovnej velksoti, ale zrejme o nieco lepsie lespie ... pakovat ine zdroje ako textove zdrojaky v programovacom/ludskom jazyku XY zase do seba zanasa specifika toho-ktoreho jazyka, desatinny rozvoj PI nie.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

To je vsetko v poriadku, ale ci na to virtualnom pocitaci dobre pobezia najnovsie hry, o tom by sa malo diskutovat.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

jaaaaaaaj pardon to je na 1 svetelny rok, na cely vesmir krat 14 mld, teda radovo + 10 radov t.j. 10^37 atomov a 10^42 nukleonov ... z coho potom mame ze ak by bol cely viditelny vesmir vyplneny napr. protonmi, bolo by ich cca 10^125 ... radovo som to sekal a zaokruhloval, mozno 10^123 ... to je dost jedno
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Akoze jedno? Zasadna chyba vo vypoctoch moze vies k nespravnemu vysledku a anihilacii vesmiru ako ho pozname! A preco krat 14mld? Biblia tvrdi ine cisla.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

niekto si dosadi 14 miliard, niekto 6 tisic

podla gustava ziaden spenat, ako by povedal nas minuly prezident na navsteve balkonu hundrajuc na org. spojenych nadorov
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

aj ked rozmer viditelneho vesmiru je cca 46,5 miliard sv. rokov, mas svatu pravdu chlape ... takze ziadnych 14

samozrejme nemozno stotoznovat vek vesmiru v rokoch a jeho velkost vo sv. rokoch ... dufam ze aj v bilbii to maju patricne na pravej miere

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A netreba dosadit do rovnice rychlost rozpinania vesmiru? To by prakticky kazdym okamzikom, zrejme minimalne, ale predsa ovplyvnovalo vypocet v danej chvili. Cize by teoreticky muselo dochadzat k neustalemu prepocitavaniu 46,5 miliardy sv.rokov ako premennej a tym by sa menil aj vysledok. Zacina to byt zamotane.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ano mas svatu pravdu ako vzdy, bohovsky by to zavazilo

fcul 46,5 mld. sv.r.
za sekundu 46,5000001 mld. sv.r.
za 2 sekundy 46,5000002 mld. sv.r.
za 3 sekundy 46,5000003 mld. sv.r.
.....
.....
.....
za 1 miliardu rokov cca 50 mld. sv.r.

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ratal si s tym, ze rychlost rozpinania sa exponencialne zvacsuje? :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie, pretoze to nie je preukazane ze je to prave exponencialne a nikto nevie akou zavislostou sa rozpinanie zrychluje, tak daleko este nie sme

preukazane je, ze sa rychlost rozpinania zvacsuje (aj to len poslednych 8 miliard rokov, prvych 6 miliard rokov sa vesmir samozrejme tiez rozpinal, ale rychlost rozpinanie klesala)

a na hentych troch konkretnych hodnotach by si pri akejkolvek rozumnej zavisloti napasovanej na realny stav vesmiru, videl velkansky makovy trt, pretoze tie body su tak blizko pri sebe (odstup sekunda), ze cez ne mozes prelozit priamku, parabolu, exponencialnu krivku, sinusoidu, proste hocico s koncovymi bodmi -14 mld rokov a dajme tomu + 14 mld rokov v buducnosti (pripominam, krivku ktora by kopirovala realny stav vesmiru ako ho evidujeme)

dalsie otazky?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Koľko je hodín?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

uz dlho som necital tak poucnu diskusiu. :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pjetro... ukludni sa uz.. volby boli vcera a uz skoncili...
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

ja si myslim, ze to nema z volieb ale je to trvale.
ale ja mu fandim. :D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Skoro pol roka využíval naplno výpočtový výkon. Možno aj ťažil niečo 😀
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a potom, ze BTC je zbytocne palenie elektriny
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

a teraz nech vypočítajú presne, aký bol obvod pozorovateľného vesmíru k 14.3.2019 ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hura, a o koľko biliontin bude zajtra chlieb lacnejší?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja si skôr myslím, že lacnejší bude v negatívnych číslach, teda drahší.

Google totiž použil ohromné množstvo elektriny na realizáciu výpočtu. To spôsobilo zvýšené dodávky elektriny v miestach týchto serverov, to spôsobilo že niektoré elektrárňe mali menší či väčší problém s dodávkou, niektoré kvôli tomu kúpili elektrinu od konkurencie, aby neprestali s dodávkou, to znamená, že elektráreň ktorá minula peniaze na "cudziu" elektrinu nepatrne zdvihne cenu elektriny, aby tieto náklady vyrovnala, to sa prejaví aj na cenách konkurencie, a to spôsobí že pekárnička na okraji Orechovej Potône priplatí mierne na účte za elektrinu a to vyústi k zdraženiu chleba, aby vyrovnala tieto náklady.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Presňe o toľko ako keď používame tvrdé i! A pritom bi nám stačilo používať len mekké y
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Inak celkom by ma zaujimalo, ci tieto pocitania zacianju vzdy od zaciatku, alebo tam, kde skoncili posledni...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Chuck Norris ho dal uplne cele :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ja viem.. osobne som videl ako to v jednej restike pri stole vypocital dva krat za sebou...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a zacal od konca kkti
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V roku 2007 som to vvypocital na 33.7 biliona miest na asi 10 rokov starom notebooku...davam aj link na referenciu https://dopice.sk/mIy
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

poprosim o cely vypis tohto cisla
Dakujem
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

π
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

:(
Odpovedať Hodnotiť:
 

nasli v tom cisle konecne periodu?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Našli už dve.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Deň pí sa oslavuje od roku 1988 každý rok 14. marca. V tento ako aj v dni "približujúce sa k pí" si ho možno pripomenúť odriekaním jeho cifier. V roku 2015 spamäti a so zaviazanými očami povedal Ind Rajveer Meena jeho prvých 70 000 cifier, čo mu trvalo skoro 10 hodín.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

elektriky...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Google vypočítal Pí na Gúgol presne
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár