neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Navrhnutý vesmírny pohon využíva čierne diery

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 14.3.2019


Astronóm David Kipping navrhol nový teoretický pohon vesmírnych lodí, ktorý potenciálne môže umožniť dosiahnuť vysoké rýchlosti už s prejavujúcimi sa relativistickými efektami a ktorý k tomu využíva energiu čiernych dier.

Pohon, ktorý pomenoval Halo Drive, čiastočne využíva a spája dva známe spôsoby pohonu a v jednom prípade aj bežne používaný spôsob pri súčasných vesmírnych lodiach.

Súčasné lode s reaktívnymi chemickými motormi sú limitované potrebou niesť si palivo so sebou a tým je aj obmedzená rýchlosť, akú sú schopné dosiahnuť. Iným spôsobom, ktorý sa používa na ich urýchlenie a ktorý využíva aj Halo Drive, je urýchlenie lode gravitačnou asistenciou veľkých objektov, v doterajších prípadoch najmä planétami alebo Slnkom.

Halo Drive chce podobne využiť silnú gravitačnú asistenciu čiernych dier. Keďže blízky prelet okolo čiernej diery nemusí byť bezpečný alebo možný, gravitačnú asistenciu využíva nepriamo. Loď pošle do blízkosti čiernej diery pod vhodným uhlom fotóny respektíve lasery, pričom silná gravitácia čiernej diery ich ohne až do takej miery, že obletia čiernu dieru a vrátia sa späť do lode. Ak sa čierna diera pritom pohybuje smerom k lodi, zvýši sa energia fotónov v podobe skrátenia ich vlnovej dĺžky.

Tento proces môže loď s rovnakými fotónmi opakovať a takto získať z čiernej diery na diaľku veľké množstvo energie. Získavanú energiu môže využiť na urýchlenie priamo dodaním hybnosti fotónmi podobne ako navrhovaný aj testovaný spôsob pohonu lodí s plachtou, ktoré sú urýchľované slnečným žiarením alebo umelo vyslanými laserami.

Podľa výpočtov astronóma môže loď ľubovoľnej hmotnosti v blízkosti čiernej diery týmto spôsobom dosiahnuť rýchlosť rovnajúcu sa 1.33-násobku rýchlosti čiernej diery. Ak sú využité binárne čierne diery, dvojice rýchlo sa obiehajúcich blízkych čiernych dier, môže ísť o vysoké rýchlosti a zároveň loď má vždy k dispozícii čiernu dieru pohybujúcu sa smerom k nej.

Takýchto binárnych čiernych dier má byť podľa odhadu v našej galaxii rádovo desať miliónov a mohli by tak umožniť pohybovať sa po galaxii, keď rovnako ako zrýchliť umožnia aj spomaliť.

V tejto chvíli je samozrejme navrhovaný pohon zatiaľ len teoretickou konštrukciou a je vôbec otázne, ako môže byť praktický. Okrem iného aby sa totiž dal využiť luďmi, musela by sa loď najskôr iným pohonom dostať k najbližšej binárnej čiernej diere a aj bez neho by musela byť schopná medzihviezdneho presunu, aspoň k jednej konkrétnej ak teda nevznikne nejaká v blízkosti Zeme.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

s nim sa bude startovat na vychode :O
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

A v LHC nevieme spravit ciernu dieru? :) Viem, ze take obavy kedysi boli. Ci je to nerealne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tam pracuju experti co sa do toho vyznaju, uz toho maju namapovane dost, je relativne mala sanca ze by sa nejako pomylili
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niekde o tom bol clanok s vedcom z CERNu. V skratke - pravdepodobnost vytvorenia ciernej diery v LHC je miziva. A v pripade, ze by sa ju aj podarilo vytvorit, tak by nebola dostatocne hmotna na to, aby zacala rast, takze by v zlomku sekundy prirodzene zanikla
Odpovedať Hodnotiť:
 

To mi vysvetli ako by tu ciernu dieru vytvorili, ako tam vytvoria taku silnu gravitaciu hm ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

V pripade, ze by teoria superstrun bola spravna, tak je mozne, ze pri tych zrazkach obcas mikro cierna diera vznikne. Jej velkost by bola ale tak mala, ze by prepadla do stredu zeme bez kontaktu s jedinou casticou a v priebehu velmi kratkej chvilky by sa vyparila.

Ak by teoria superstrun nebola spravna, tak by nemala byt pri tychto energiach realna sanca vzniku ciernej diery. Ak by ale nejakym sposobom predsalen vznikla, tak by sa tak rychlo nevyparila. Stale by ale bola taka mala, ze by prepadla do stredu zeme bez interakcie s inymi casticami, kde by veeeeelmi pomaly rastla a v priebehu niekolko milionov rokov (ak by sa dovtedy predsalen nevyparila) by mala hmotnost hrusky (a velkost stale mensiu nez jadro atomu). Pravdepodobne by nebola nebezpecna skor, nez slnko aj tak zem znici.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dokonale nereálne. Do atmosféry narážajú častice s energiami o mnoho dekadických rádov väčšími (stovky EeV verzus 14 TeV) a žiadna čierna diera nás zatiaľ nezožrala.
Odpovedať Hodnotiť:
 

všetky zrážky ktoré sa udejú v LHC sa už udiali v našej atmosfére e energiami rádovo vyššími .. akurát okolo urýchlovača je postavených zopár snímačov

https://dopice.sk/mI5
Odpovedať Hodnotiť:
 

Osobne dosť dobre nerozumiem projekt CERN. Že akože čo tam za tie nehorázne miliardy skúmajú...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Strasne chytri ludia hraju s takymi malymi gulickami biliard a pri tom hladaju nove male gulicky, ktore su pre Vas pochopitelne prakticky neuzitocne... Prakticky pokracuju v tom co zacal napr Rontgen, tam uz prakticke vyuzitie mame, zacas.

A na zaver ako v kazdej ciernej diere na peniaze prichadza prakticke zhodnotenie nepriamo z tych o nieco menej chytrych hlav, co vymyslaju jako to postavit. Take CTcka, MMRicka a ine neuzitocne masiny su len vysledkom hadzania penazi to tychto ciernych dier.

Takze prakticky neprakticke projekty, maju casom vcelku prakticky prinos.

POZNAMKA: Prosim nemylit ciernu dieru na peniaze s cerviou dierou na peniaze, vid Tunel Visnove. Tam sa zda, ze sa hodene peniaze akosi stracaju a netvoria ani primarny ani sekundarny efekt, bo sa akosi objavuju na druhej strane cervej diery. Kde sa tento koniec nachadza je predmetom skumania tzv. dutych hlav.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nevadi, hlavne ze jojka a markiza bezia, to je hlavne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujímavé je sledovať ako niektorí vedci dokážu vygenerovať WOW efekt. Ak som čítal majú tam taký magický prívlastok "teoretický". V podstate aj sa teoreticky dokážem dostať do práce okamžite. Zapnem internet a pošlem svoj profil šéfovi a on mi cvakne dochádzku = teoreticky som v práci.

Dobre som sa pobavil na článku.
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

Ked taky teoreticky napad dolozis aj rovnicami relativity a bude to cele teoreticky fungovat, tak ver tomu, ze aj o teba sa zacnu zaujimat.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Kvantová mechanika, vďaka ktorej efektom si bol schopný napísať henten arogantný komentár a odoslať ho na Internet, bola ešte pred pár dekádami len vo forme teoretických rovníc na papieri.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

no fajn, tak uveď príklad, ty arogantná odpoved!
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

- atomy a molekuly boli pred 120 rokmi iba "teoreticke" a nie vseobecne prijimane

- princip prace dnesnych pocitacov existoval pred 120 rokmi tiez len "teoreticky" (boolova algebra), alebo dokonca iba ciastocne

- dnesna filozofia webu bola pred 130 rokmi z rise snov nikoho a iba pred 3 dekadami to bola iba nepouzitelna "teoria" prave prenasana do prvych pokusov o prax

........
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

a predstav si clovece ze vdaka pozorovaniam a znosky gravitacnych zakonov vieme napr. odovodit hmotnost Mesiaca ci Marsu ci inych biliardovych guliciek

oni tie svine Zem ani Mesiac ani Mars neboli na ziadnych rovnoramennych vahach a nikto ich priamo nevazil, vieme ich polomer/priemer a hned na zaklade tej znosky gravitacnych zakonov si vieme vypocitat aka bude gravitacia na povrchu tych telies ... aj Venusa, Merkura .... hocico

a teraz si predstav pride to carovne slovicko, bolo to urobene "TE-O-RE-TIC-KY" (vyslabikoval som to pre doraznost ako jeden prezidentsky kandidat), pretoze pred 1969 na Mesiaci nikto nebol aby mohol potrdit ze gravitacia je tam ozaj iba 16% v porovnani so zemskou a na Marse 38% ...
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Tu máš príkladov dosť: https://dopice.sk/mI1
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejde o jeho arogantný komentár, ale o tie trochu vtipné teórie, keď ani poriadne nevedia čo tá čierna diera je a nikto pri nej nebol ;) A už vymýšľaju pohon pomocou nej... Podobný teoretickí exerti dali ten vibrátor na sondu na Marse a chceli sa tak navŕtať do 5 metrov a skončili na 30 cm
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

A pritom sa stacilo spytat teba a dali by tam poriadne nadimenzovanu vrtnu vezu.
Pockat ... nedali lebo mali limit radovo k kilogramoch a nie tonach.
Tak sa ta mohli spytat opat a doporucil by si im vasci padak a silnejsi system motorickeho prostredia.
Pockat ... asi nosna raketa nemala dost vykonu na urychlenie takej vahy ku Marsu.
Avsak stale moaju moznost sa ta spytat, takze by si im odporucil silnejsiu nosnu raketu.
Pockat ...
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Áno, jasné, lebo je lepšie šetriť a teraz im je tam tá zaseknutá sranda na dve veci...som zvedavý čo s tým budú robiť ďalej
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

..a co tak uplne iny, revolucny, novy, o x radov vykonnejsii, / efektivnejsi typ pohonu..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Najlepšie sa mudruje a kritizuje spoza klávesnice. Tak šup, choď zaklopať do NASA a vysvetli im, ako to robiť lepšie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nechce sa mi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

HOMEOFFICE WOLE !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Homofist!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bol taký jeden Alebert, čo si čmáral po papieri, cítil silnú intuíciu, experimenty robil iba vo svojej hlave - čistý teoretik, ktorý v závere každej práce napísal čosi v zmysle: ak sa budete niekto nudiť, tak skúste takýto experiment... A ono sa to v praxi nakoniec všetko začalo potvrdzovať. Niekedy aj po 100 rokoch odvtedy ako na to prišiel. Ja by som silu teoretickej vedy rozhodne nepodceňoval.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Len Alebrt sa myli a gravitacia tak ako ju vysvetluje nieje.

Verim Teslovi a jeho opisu gravitacie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tesla bol génius na úrovni svojej doby, 19. storočia. Možno sa niekedy podarí vyrobiť antigravitáciu aj na princípe teórie relativity....
Odpovedať Hodnotiť:
 

To čomu veríš Ty je úplne irelevantné. Vďaka rovniciam všeobecnej, aj špeciálnej teórie relativity nám fungujú navigačné systémy (GPS, Glonass, atď..).
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a darilo sa mu ked mal milenu a pracoval na patentaku /kde mu cez ruky preslo asi dost patentov aj z fyziky :-)/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto ked si precitaj Musk, tak posunie expediciu na mars zas o nieco skor.
Super. Hura do vesmiru.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Gravitácia posobí rýchlosťou svetla, napriek tomu sa na ňu v prípade čiernej hviezdy, nevzťahuje to čo na svetlo, a jej prejav sa rovná práve v momente, jej hmotnosti, že ak jej hmota narastá tak gravitačná sila je okamžite tomu priamo úmerna a nevzťahuje sa tým pádom na ňu rýchlosť výmeny informácie ako pri svetle. Ako je to možné ?
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

priekazne ¯\_(ツ)_/¯
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Ak chceš diskutovať o fyzike, najprv sa nauč sformulovať zmysluplnú vetu...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zeby tak ako svetlo aj gravitacia nie je spojita a tak ako v pripade vyziarenia fotonu z atomu sa ani ten nerozpadne? a teda svetlo je len nepatrna cast tej istej energie a kto skor moze ten skor zdrhne?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Zmena v istej vzdialenosti nemoze byt okamzita. Ak by z nejakeho dovodu narazovo narastla hmota nejakeho objektu, zvysi sa gravitacne posobenie toho objektu, a tato zmena sa bude rychlostou svetla vo vakuu sirit dalej. Prikadom su gravitacne vlny, ktore boli uz viacnasobne detegovane.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Myslíš detekované...
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

detegovane....
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

zamygam diskusiu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Magián, si to ty?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak hlavne dokym nebude vymysleny nejaky energeticky ochranny stit pre vesmirne lode, tak sa nikam zo slnecnej sustavy nedostaneme. Kedze pri takych rychlostiach ako su spominane v clanku by jedine zrniecko medzihviezdneho prachu dokazalo rozcupovat celu lod na srot.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

To nie je celé. Mení sa vzájomná vlastnosť, dochádza k posunu elektromagnetických vĺn, čiže ak pri bežnej rýchlosti prejdeš okolo viditeľného svetla, pri rýchlostiach ktoré sú extrémne je pre teba toto svelo už posunuté, v tomto prípade rádioaktívne. Toto posúvanie je vzájomné. Aj preto je príčina vyšsej rádioaktivity pri hmotnejších objektoch. Gravitácia a rýchlosť sú podľa zatiaľ známych poznatkov v tomto zameniteľné.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

neviem skadial taketo nieco mas, ale svetlo uz z principu radioaktivne byt nemoze (kedze ziadne hmotne castice nema) ;)
EM ziarenie (a teda aj "svetlo") moze byt maximalne tak ionizujuce = sposobujuce rozpad biologickych buniek
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

ionizujuce? to moc nepotesi ze z bezneho svetla mam zrazu ionizujuce a v opacnom smere z lode mam zase zo svetla infracervene alebo mikrovlnne ziarenie ba mozno az radiove. To by som sa na svoju rodnu galaxiu nemohol ani pozriet ocami :C Btw aj to ionizujuce ziarenie sposobuje degradaciu kovov a inych materialov vid. problemy v tokamakoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rádioaktívne je síce zlý výraz, ale ide o to, že dokáže nielen trhať elektróny z atómov, ale aj rozbíjať jadrá. Chcelo by to nejaký rozumný názov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

taky ochranny stit sa uz urcite vyvija, kedze by pomohol pri vojne :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Curiosity na Marse má problémy s počítačmi a pamäťou, znovu sa resetlo == > Navrhnutý vesmírny pohon využíva čierne diery

Co keby amerycky ynzynyery a vedcy najprv navrhy spravne baterki pocytace a pamete?

Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

nemali cas, lebo mali kopec prace s opravou cubesatu a hladanim stratenej plachetnicky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pohon lodi ciernou dierou nie je az tak novy koncept, uz sa o tom debatuje prinajmensom niekolko rokov.

Je to zhrnute napriklad v tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=x32AkL6HPfc
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

uvital by som ak by sa tomu prestalo zavadzajuco hovorit diera. je to objekt ako kazdy iny, ziadna diera. objekt o ohmotnosti x ktora sa prejavuje gravitaciou y a jej sila neumoznuje unikovu rychlost elektromagnetickym vlnam.

no kuriozne umoznuje uniku gravitacie samotnej napriek tomu ze sa siri tiez rychlostou svetla. cize na gravitaciu neposobi gravitacia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

podla inej teorie to moze byt cierna diera na jednej strane a biela diera na strane druhej...

Odpovedať Hodnotiť:
 

No mozno to bude tym, ze gravitacia nemusi nikam unikat pretoze to co vnimame ako gravitaciu je zakrivenie casopriestoru.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Za vsetkym hľadaj dieru.

Inak to znamena, ze tym laserom sa extrahuje z ciernej diery jej hybnost.

Ale neviem si celkom dobre predstavit ako odrazit tak extremne fotony bez toho aby som prevzal cast ich hybnosti ak ich teda potrebujem opakovane zosilovat posielanim okolo diery.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Saaliiaa, chytaju fantas o cierno-dierovych pohonoch, o singularniich, ~~ ale aby sa poriadne pozreli, zfunkcnili ten Podkletnov supravodivy toroid.rotacny circle pohon ~antigrav. rotujici disk drive, (a uznali a priznali mu patenty, €$, a ceny, (aaj nobelov.)
/prip.odtajnili a priznali uz, spravili roll~out TR3B, - to ne,

..proste, keby ted zil Edison, co vyskusal x~tisic, sto1000 variant, verzii tej ziarovky, (abo hocijaky vynalezca jeho formatu a trpezlivosti vo vyzkume a vyvoji), tak by uz taky supravodivy, rotacny diskovy ..drive, pohon negujuci, /redukujuci tiaz, /gravitaciu (al.ich ucinky, prejavy), bol uz davno...


Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

..ale kdyz to aj trochu otestuju, ak im to neda zelane vysledky, ocakavany jav, ~ na 2., max. 3
ti pokus, tak to zabalia (doslova), a idu radsi robit neco.."vynosnejsie ~ kotit dalsiu, uz 10 tisiicu pro-negro'muslimsku neziskovku, sorosovsku,
abo web-adminovat, kotit uz x-stu webstranku typu romea.cz, romea.xx, (a najma cenzorovat vsetky pro~White komenty..), prip. si aj vypisovat ziadosti o granty na taketo, vyssie uvedene "projekty" a cinnosti
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ja som pohonil nad čiernou dierou
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Vudrngal som si na jeďňyčku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cize mozem aj ja teoreticky navrhnut nejaku somarinu a potom ju publikovat vo vedeckom magazine? Sak ked je to teoreticky..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

teoreticky mozes ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

priekazne tento clanok o pohone kozmickej lode pomocoou ciernej diery nie je to prave orechove, kedze sa nam tu o tom nerozpisal nas milovany syntaxterror..
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Daňo ešte vyspáva povolebnú opicu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ono skor ide o koncept detegovania SETI velkych gamma zableskov, ktore by mohli vznikat ako spillover ciernodierneho pohonu viz. https://dopice.sk/mHP a https://dopice.sk/mHQ

Odpovedať Hodnotiť:
 

pohon je to zaujímavý a teoreticky by to aj dávalo zmysel. Ale prakticke je najbližšia čierna diera ktorú poznáme 32 miliónov svetelných rokov ďaleko. Takže ak nechceme čakať 64 miliónov rokov na prvý nárast energie asi najprv budeme musieť prísť s niečim čo nás ku tej čiernej diere dovezie :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... sa mi zdá, že trošku preháňaš.
bit.ly/2Y0aHWn
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vsimli ste si ze syntax kokot uz neprispieva? Asi ho to prestalo bavit :)
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

>tvoja tvar ked ked syntax terror je bastrnak
mozg_rozjebany.gif
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Predstavme si prakticky priklad, zaparkujete svoj novy GOLF vesmirnej triedy s novym pohonom na cierne diery, 2 svetelne roky od ciernej diery. Po prijemne stravenom veceri vo dvojici, pri pozerani na ciernociernu tmu, potom ako padnu 2 flase vina z Marsu sa rozhodnete obligatne zvysok vecera poriesit doma.

Prakticka otazka, za aky cas sa Vam podari po nastartovani nove Golfu vesmirnej triedy dosiahnut rychlost 100 km/h?
Odpovedať Hodnotiť:
 

minimalne za 4 roky...
a skus porozmyslat preco...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto tu preberá moje koncepty ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

miesto fotonov by som pouzil take rybarske olovka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby si vedel strielat olovka rychlostou svetla uz by si nepotreboval takyto typ pohonu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Svetlo podľa našej fyziky je strááášne pomalé!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak sa da zvysit energia fotonov pouzitim gravitacie ciernej diery, ale ziadna nie je dost blizko.... dalo by sa pouzit rovnakym sposobom napr. nase Slnko?
Ak nie, preco?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teoreticky dalo, ale cierne diery maju 100i viacnasobne vacsie hmotnosti, z coho sa odvija aj ich vyssia "ucinnost" pri strelbe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak tomu dobre rozumiem, fotón sa má vrátiť, odkiaľ vyletel. To pri Slnku nedáš, ohne ho o pár uhlových sekúnd a viac nič.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uhlove sekundy treba pekne pozbierat a prihodit do kotla.
problem solved.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale už to vidím v praxi. Nemáte dakto zvyšnú čiernu dieru ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Strielať si do zadku zrýchlené lasery, to je také ľudské
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár