neprihlásený Piatok, 28. februára 2020, dnes má meniny Zlatica   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Japonci zverejnili efektné video odoberania vzorky z asteroidu

Značky: vesmírasteroidyJaponsko

DSL.sk, 7.3.2019


Japonská vesmírna agentúra JAXA tento týždeň zverejnila efektné video z odoberania vzorky z povrchu asteroidu 162173 Ryugu jej sondou Hayabusa2.

Sonda zostúpila k povrchu a uskutočnila odoberanie vzorky 21. februára. Telemetria a informácie zo sondy potvrdili, že sonda iniciovala príkaz pre vystrelenie projektilu pre uvoľnenie a vyvrhnutie materiálu a neskôr zavrela komoru pre prvú vzorku. Zároveň na aktuálne zverejnenom videu je vidieť úspešné rozbitie pevného povrchu a vyvrhnutie vzorky.

JAXA ale zrejme ani aktuálne pri zverejnení informácií o priebehu operácie neinformovala o množstve odobratej vzorky. Nie je jasné, či ho sonda nevie zistiť alebo z nejakých dôvodov sa nedá zistiť v tomto prípade.

Presnosť navigácie sondy pri odoberaní vzorky bola v každom prípade vysoká a stred sondy sa nachádzal iba cca 1 meter od stanoveného stredu zóny pre odber s polomerom 3 metre.

Sonda pri odoberaní zostúpila až tesne k povrchu a vzorku odoberala metrovým ramenom, sonda na povrchu telom nepristáva. Pri odoberaní vystreľuje do povrchu projektil vysokej rýchlosti, ktorý má uvoľniť materiál pre odoberanie. Konkrétne ide o projektil s hmotnosťou 5 gramov z tantalu, ktorý je vystrelený rýchlosťou 300 metrov za sekundu.


Video z odoberania vzorky sondou Hayabusa2 (video: JAXA)Ryugu má priemer približne 900 m, ide o asteroid zo skupiny Apollo obiehajúci Slnko na podobnej trajektórii ako Zem. Cieľom sondy je odobrať z asteroidu vzorku a dopraviť ju na Zem za účelom analýzy materiálu so zámerom získať viac informácií o vývoji slnečnej sústavy.


Projektil, ktorý Hayabusa2 používa, kliknite pre zväčšenie (foto: JAXA)Sonda by mala zostúpiť k povrchu a odobrať vzorku až trikrát, pričom pri poslednom odoberaní sa pokúsi získať aj materiál pod povrchom vystaveným vplyvu vesmíru a Slnka. Za tým účelom do povrchu nechá naraziť až 2.5-kg projektil odpálený do povrchu z výšky cca 500 metrov pomocou explozívneho paliva. Projektil by mal vytvoriť minimálne dvojmetrový kráter, z ktorého sonda odoberie materiál po cca dvoch týždňoch po ústupe vyvrhnutého materiálu.

Od asteroidu odletí v decembri 2019 a vzorky by mala priniesť na Zem v decembri 2020.

Z asteroidov zatiaľ priniesla vzorku len sonda Hayabusa, predchodca aktuálnej misie. Vzorku priniesla z asteroidu Itokawa v roku 2010, pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Energetická efektívnosť dátových centier sa násobne zlepšila
Let's Encrypt vydala miliardu SSL / TLS certifikátov
Detekovali sme doteraz najväčšiu vesmírnu explóziu po Veľkom tresku
Google požiadal o licenciu dodávať Huawei napriek sankciám
Telekom dá v mobilnej sieti v marci 1 TB dát zdarma
Číňania zradarovali Mesiac 40 metrov do hĺbky
Tvorcovia znížili cenu Raspberry Pi 4
Zraniteľnosť v mnohých zariadeniach umožňuje dešifrovať WiFi, objavil ju omylom Eset
V Telekome v 2019 dominovali Samsungy, prvý bol ale Huawei
V marci masívne prelaďovanie DVB-T


Diskusia:
                               
 

super, mohlo by mi to pokopat aj zahradu. To by bol vacsi osoh.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

4k telku mozem zahodit.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Mne to video nejako seka. :)
Ale zase sa mi paci, ze kym na SK ludia podporuju maximalne tak televizne hlasovania, Japonci sa vedia vyzbierat na fotak na vesmirnu sondu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Japonci.. obraz seka a zabudli na zvukovu stopu...

:-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...aj ten vyvrhnutý materiál vyzerá priekazne skôr ako po bežnom jektile....
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No ked sa tak blizsie pozriem na ten vyvrhnuty material, tak ma napada taka vec, ze keby Zem ohrozovalo podobne monstrum z kamenia, tak staci na neho dopravit dve veci.
Jeden riadny katapult na sutre a takeho lepsieho robota z Boston Dynamics. Teda skor viacerych, aby stihali plnit katapult, ktory by sutre strielal na urcity smer vo vesmire a fyzika by sa uz postarala o to aby bolo monstrum z kamenia usmernene na inu obeznu drahu.
Takze ked vedci z NASA budu zase spekulovat ako zachranit Zem, staci ked si precitaju moj komentar na DSL.sk Dobra rada nad zlato.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

...kam až môžu siahať vízie expertov pri otázke "Biť či nebiť?",keď už z obyčajnej "Kam s ním?" pri dolovaní šušňuv z nosa priekazne vzniká návod na záchranu planéty...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Myslíš 22.2 zvuk?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Japonci opat sklamali...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár