Japonská vesmírna agentúra JAXA tento týždeň zverejnila efektné video z odoberania vzorky z povrchu asteroidu 162173 Ryugu jej sondou Hayabusa2.
Sonda zostúpila k povrchu a uskutočnila odoberanie vzorky 21. februára. Telemetria a informácie zo sondy potvrdili, že sonda iniciovala príkaz pre vystrelenie projektilu pre uvoľnenie a vyvrhnutie materiálu a neskôr zavrela komoru pre prvú vzorku. Zároveň na aktuálne zverejnenom videu je vidieť úspešné rozbitie pevného povrchu a vyvrhnutie vzorky.
JAXA ale zrejme ani aktuálne pri zverejnení informácií o priebehu operácie neinformovala o množstve odobratej vzorky. Nie je jasné, či ho sonda nevie zistiť alebo z nejakých dôvodov sa nedá zistiť v tomto prípade.
Presnosť navigácie sondy pri odoberaní vzorky bola v každom prípade vysoká a stred sondy sa nachádzal iba cca 1 meter od stanoveného stredu zóny pre odber s polomerom 3 metre.
Sonda pri odoberaní zostúpila až tesne k povrchu a vzorku odoberala metrovým ramenom, sonda na povrchu telom nepristáva. Pri odoberaní vystreľuje do povrchu projektil vysokej rýchlosti, ktorý má uvoľniť materiál pre odoberanie. Konkrétne ide o projektil s hmotnosťou 5 gramov z tantalu, ktorý je vystrelený rýchlosťou 300 metrov za sekundu.
Video z odoberania vzorky sondou Hayabusa2 (video: JAXA)
Ryugu má priemer približne 900 m, ide o asteroid zo skupiny Apollo obiehajúci Slnko na podobnej trajektórii ako Zem. Cieľom sondy je odobrať z asteroidu vzorku a dopraviť ju na Zem za účelom analýzy materiálu so zámerom získať viac informácií o vývoji slnečnej sústavy.
Projektil, ktorý Hayabusa2 používa, kliknite pre zväčšenie (foto: JAXA)
Sonda by mala zostúpiť k povrchu a odobrať vzorku až trikrát, pričom pri poslednom odoberaní sa pokúsi získať aj materiál pod povrchom vystaveným vplyvu vesmíru a Slnka. Za tým účelom do povrchu nechá naraziť až 2.5-kg projektil odpálený do povrchu z výšky cca 500 metrov pomocou explozívneho paliva. Projektil by mal vytvoriť minimálne dvojmetrový kráter, z ktorého sonda odoberie materiál po cca dvoch týždňoch po ústupe vyvrhnutého materiálu.
Od asteroidu odletí v decembri 2019 a vzorky by mala priniesť na Zem v decembri 2020.
Z asteroidov zatiaľ priniesla vzorku len sonda Hayabusa, predchodca aktuálnej misie. Vzorku priniesla z asteroidu Itokawa v roku 2010, pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek.
Oscara za efekty!
Od: slecna.l
|
Pridané:
7.3.2019 10:30
Mne to video nejako seka. :)
Ale zase sa mi paci, ze kym na SK ludia podporuju maximalne tak televizne hlasovania, Japonci sa vedia vyzbierat na fotak na vesmirnu sondu.
No ked sa tak blizsie pozriem na ten vyvrhnuty material, tak ma napada taka vec, ze keby Zem ohrozovalo podobne monstrum z kamenia, tak staci na neho dopravit dve veci.
Jeden riadny katapult na sutre a takeho lepsieho robota z Boston Dynamics. Teda skor viacerych, aby stihali plnit katapult, ktory by sutre strielal na urcity smer vo vesmire a fyzika by sa uz postarala o to aby bolo monstrum z kamenia usmernene na inu obeznu drahu.
Takze ked vedci z NASA budu zase spekulovat ako zachranit Zem, staci ked si precitaju moj komentar na DSL.sk Dobra rada nad zlato.
ničivý praktik S005E00117
Od: syntaxterrorXX. X
|
Pridané:
7.3.2019 16:20
...kam až môžu siahať vízie expertov pri otázke "Biť či nebiť?",keď už z obyčajnej "Kam s ním?" pri dolovaní šušňuv z nosa priekazne vzniká návod na záchranu planéty...