Spoločnosť Samsung spustila masovú výrobu lepšej trvanlivej pamäte technológie eMRAM vyrábanej 28-nm výrobným procesom FD-SOI.
Podľa formulácií v oznámení a dostupných informácií ide zrejme o prvú masovo vyrábanú eMRAM od Samsungu.
Hlavnou technológiou trvanlivej pamäte, ktorá po odpojení napájania naďalej uchováva dáta, používanou v posledných rokoch až desaťročiach je flash pamäť uchovávajúca informáciu v podobe uchovávania elektrického náboja v jednotlivých bunkách.
Už dlhšie sa samozrejme vyvíjajú nové lepšie technológie zvyčajne postavené na trvanlivej zmene odporu, ktoré majú oproti flash výhodu vo vyššej rýchlosti vďaka absencii potreby pred zápisom vymazať celý blok buniek a často lepšiu trvanlivosť. Tieto technológie ale majú typicky menšiu kapacitu respektíve výrazne horší pomer kapacity a ceny a typicky sa používajú len v malých kapacitách na špecifické účely. Menšou výnimkou je pamäť 3D Xpoint vyvinutá Intelom a Micronom, ktorú Intel už používa aj vo vysokokapacitných SSD.
eMRAM, embedded Magnetic Random Access Memory, Samsungu je tiež založená na zmene odporu a nevyžaduje pred zápisom mazanie. Informácia sa uchováva magnetizovaním dvoch vrstiev feromagnetického materiálu oddelených tenkou bariérou.
eMRAM je určená na integrovanie do CPU a ďalších podobných čipov.
Video vysvetľujúce technológiu eMRAM (video: Samsung)
Podľa Samsungu je pamäť pri zápise 1000-krát rýchlejšia ako flash určená na rovnaký účel, pri zápise má 400-krát menšiu spotrebu a má lepšiu trvanlivosť.
V akých kapacitách spúšťa Samsung výrobu spoločnosť neavizuje, až neskôr tento rok ale plánuje testovanie 128 MB čipov. Vyrábané čipy tak majú evidentne nižšiu kapacitu.
EPROM sa museli mazat UV svetlom, takze zial ano, prakticky vymreli. EEPROM maju proti FLASH podstatne mensi pocet zapisov (iked podstatne vacsiu trvanlivost a odolnost dat), preto tiez sa posunula vpred skor FLASH technologia, ktora sa masovo a jednoducho vyraba.
ultraradikalny empatizmus
Od: syntaxterrorXX. X
|
Pridané:
8.3.2019 11:10
Presne tak. CPU strvanlivou pamäťou je na vysvetlenie princípu dedičného hriechu v spojení s restartovaním pri update os dokonca priekazne optimalizované.