Prvá neštátna misia, ktorá sa má pokúsiť o pristátie na povrchu Mesiaca, izraelská loď Berešit, zaznamenala hneď pri prvom vážnom manévri problém a nezrealizovala ho.
Sonda mala v pondelok neskoro večer, okolo 23:00 nášho času, v mieste najväčšieho priblíženia k Zemi pomocou motoru zvýšiť svoju rýchlosť a tým zmeniť orbitu na viac eliptickú a viac sa priblížiť k Mesiacu.
Počítač sa pred manévrom ale zo zatiaľ neznámych dôvodov zresetoval a neuskutočnil ho, informuje na základe informácií tímu misie Space.com.
Berešit mala pri štarte 585 kg, veľkú väčšinu ale tvorí palivo potrebné na let k Mesiacu. Raketa Falcon 9 totiž loď nevyniesla na trajektóriu k Mesiacu, iba na výrazne eliptickú orbitu s najväčšou vzdialenosťou cca 60 tisíc km. Berešit sa pri jednotlivých obehoch v najbližšom bode orbity pri Zemi urýchli a postupne bude predlžovať orbitu, až pretne orbitu Mesiaca.
Aký dopad bude mať neuskutočnenie manévra na misiu nie je jasné. Manéver sa samozrejme dá zopakovať pri ďalšom obehu, misia mala ale pochopiteľne presne naplánované svoje obehy tak aby sa priblížila k orbite Mesiaca v správnom čase pre vstúpenie na jeho orbitu. K tomu malo pôvodne prísť 4. apríla.
Ilustrácia misie Berešit (video: SpaceIL)
Loď má navyše ďalší problém, korektne nefungujúci senzor pre orientovanie lode podľa polohy hviezd. Tento je príliš zaslepovaný Slnkom.
Za misiou Berešit, znamenajúcou v hebrejčine zrodenie, je izraelská nezisková spoločnosť SpaceIL, ktorá s projektom súťažila v Google Lunar Xprize o odmenu 20 miliónov dolárov za prvé súkromné pristátie na Mesiaci. Po zrušení súťaže pre nesplnenie ani predĺženého termínu žiadnym zo súťažiacich na projekte spolupracuje so štátom vlastnenou spoločnosťou Israel Aerospace Industries.
Na povrchu Mesiaca doteraz mäkko pristáli len lode štátnych vesmírnych agentúr a to len z troch krajín, USA, Sovietskeho zväzu a prvýkrát v 2013 aj Číny. Poslednú misiu zrealizovala Čína, ktorej ďalšia loď Chang'e-4 úspešne pristála v januári tohto roka.
Od kamosa zapozicana navigacia mala tuto vetu v oblube, ked mi to zahlasilo 3x pocas jazdy cez Bajkalsku, tak som ju vypol a s podakovanim som mu ju obratom vratil. :)
pokial nevieme co vsetko im pomahala robit , tak tvrdit ze je to aj ich shit je dost odvazne. Ked na auto vyrobim a namontujem antenu a autu odpadne pri prevadzke koleso , asi to moja (ani ciastocne) chyba nebude ...
Zase nekonzultovali odbornikov z dsl.sk?
Musk a aj nasa sa uz poucili.
Ale tak nikto mudry z neba nespadol tak aj zidia budu chodit sem na konzultacie.
Podľa mňa konzultovali, ale to treba robiť až keď sa veci udejú. Naši diskutéri to vedia, nie sú jasnovidci, ale vedecky erudovaní odborníci :-) Zásadne veci riešia až sa niečo poserie a nikdy nepredpovedajú. Správny a logický postoj, bohužiaľ úplne nepoužiteľný.
Titulok príspevku musí mať dĺžku aspoň 5 znakov.
Od: Vera Pohlova dochodkyna
|
Pridané:
27.2.2019 15:11
Ono by na zaciatok stacilo, vyhodit z nazvu slovo shit a mozno by to tu raketu nejako emocne presvedcilo..To je ako nazvat svoje dieta Priekazne alebo Kancel..
abo vlastne hocijaký, HOCIKTORY fajn, solídny, ajž luxus job, ( -== pracovní pozice inzerované zvačša napr. najma na jobs.cz, /a na linkedln),
v klíma kancli, s 2 - 3 monitromi, s barom, pohovkami, švédskými stolmi, neskou, čajkmi, hojdačkami, psíkmi, neskafé, bazénmi, ..aj babenkami, výhladmi z 69. ~~ 88. poschodía, v BA- developerských mrakodrapoch, a novostavieb..