neprihlásený Piatok, 11. apríla 2025, dnes má meniny Július
Japonská sonda úspešne zostúpila k asteroidu pre odobratie vzorky

Značky: vesmírasteroidyJaponsko

DSL.sk, 22.2.2019


Sonda Hayabusa2 japonskej vesmírnej agentúry JAXA v noci na dnes úspešne zostúpila k povrchu asteroidu 162173 Ryugu za účelom prvého odobratia vzorky z asteroidu.

Ku krátkemu dotyku odoberacieho ramena s povrchom respektíve následnému štartu stúpania prišlo podľa analýzy Dopplerovho efektu signálu o 23:49 nášho času. Následná telemetria potvrdila, že sonda iniciovala príkaz pre vystrelenie projektilu pre uvoľnenie a vyvrhnutie materiálu. Či projektil vystrelil a koľko vzorky bolo odobranej zatiaľ nebolo potvrdené a avizované.

Sonda pri odoberaní zostúpila až tesne k povrchu a vzorku odoberala metrovým ramenom, sonda na povrchu telom nepristáva. Pri odoberaní vystreľuje do povrchu projektil vysokej rýchlosti, ktorý má uvoľniť materiál pre odoberanie. Konkrétne ide o projektil s hmotnosťou 5 gramov z tantalu, ktorý je vystrelený rýchlosťou 300 metrov za sekundu.

Vybranou oblasťou pre pristátie je oblasť označená L08-E1 blízko skôr zhodenej značky. Táto oblasť vymedzená veľkými kameňmi na svojich okrajoch, ktoré by mohli poškodiť loď pri zostupe, má šírku 6 metrov. Keďže odhadovaná presnosť navigácie je podľa agentúry 2.7 metrov, lodi stačí pomerne malá oblasť L08-E1 s polomerom tri metre.


Vybraná oblasť L08-E1 pre odobratie prvej vzorky, kliknite pre zväčšenie (obrázok: JAXA / University of Tokyo / Kochi University / Rikkyo University / Nagoya University / Chiba Institute of Technology / Meiji University / University of Aizu / AIST)



Sonda sa pri asteroide nachádza v bežnej výške 20 km. Zostupové operácie začala síce o päť hodín neskôr oproti plánu, zostupovala ale rýchlejšie a k finálnemu priblíženiu nakoniec prišlo o cca polhodinu skôr oproti plánu. Od výšky 45 metrov sonda otočila svoju hlavnú anténu od Zeme a prestala tak vysielať telemetriu, JAXA tak až do momentu obnovenia zasielania telemetrických údajov po vystúpení mohla zisťovať stav sondy len v podobe jej rýchlosti z merania Dopplerovho efektu signálu z menej výkonnej antény.

Ryugu má priemer približne 900 m, ide o asteroid zo skupiny Apollo obiehajúci Slnko na podobnej trajektórii ako Zem. Cieľom sondy je odobrať z asteroidu vzorku a dopraviť ju na Zem za účelom analýzy materiálu so zámerom získať viac informácií o vývoji slnečnej sústavy.


Projektil, ktorý Hayabusa2 používa, kliknite pre zväčšenie (foto: JAXA)



Sonda by mala zostúpiť k povrchu a odobrať vzorku až trikrát, pričom pri poslednom odoberaní sa pokúsi získať aj materiál pod povrchom vystaveným vplyvu vesmíru a Slnka. Za tým účelom do povrchu nechá naraziť až 2.5-kg projektil odpálený do povrchu z výšky cca 500 metrov pomocou explozívneho paliva. Projektil by mal vytvoriť minimálne dvojmetrový kráter, z ktorého sonda odoberie materiál po cca dvoch týždňoch po ústupe vyvrhnutého materiálu.

Od asteroidu odletí v decembri 2019 a vzorky by mala priniesť na Zem v decembri 2020.

Z asteroidov zatiaľ priniesla vzorku len sonda Hayabusa, predchodca aktuálnej misie. Vzorku priniesla z asteroidu Itokawa v roku 2010, pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Štát si objednal nový superpočítač za 19.4 milióna
Štát zjednodušil používanie elektronických schránok na Slovensko.sk
Predaje PC v prvom štvrťroku narástli
Sprístupnená nová séria sci-fi Black Mirror
Francúzi sprísnia zákaz smartfónov v školách, žiaci ho nedodržiavali
Apple bude mať ďalší sci-fi seriál, začne v máji
Vynesenie prvých satelitov pre službu satelitného pripojenia od Amazonu odložené
Seriál The Last of Us bude mať aj tretiu sériu
Vydaný OpenSSH 10.0, štandardne používa štandardizovaný postkvantový algoritmus
Telekom zdražil dáta na predplatených kartách, výrazne zvýšil ich objem


Diskusia:
                               
 

Na fotke je napísané L08-B1 a v článku L08-E1. Vie redakcia dsl. Sk nejaké internejšie informácie? ;)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Alebo hladaj chybu u seba.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je priekazne základný ťah obrannej taktiky "Na menežéra".
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

priekazne základný ťah trapne
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

este raz sa pozri na obrazok a hladaj vsetko co je zelene..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tantalovy projektil, tak to je huste.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

az teraz som si uvedomil, ze japonci sa vlastne zverejnenou fotkou priznavaju k pouzivaniu projektilu so zakazanym tvarom.. toto keby vo vesmire trafilo nejakeho kozmonauta, tak ho to roztrha na cucky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na cecky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár