neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Satelit otestoval chytanie vesmírneho odpadu harpúnou, video

Značky: vesmírnové technológie

DSL.sk, 16.2.2019


Testovací satelit RemoveDEBRIS aktuálne otestoval ďalšiu technológiu na chytanie a odstraňovanie vesmírneho odpadu, harpúnu.

Informuje o tom britská Univerzita v Surrey, ktorá projekt zastrešuje. Harpúnu dodal Airbus.

Satelit vystrelenou harpúnou prederavil, zachytil a pritiahol kus vlastného panelu, ktorý bol predtým umiestnený na koniec 1.5-metrového ramena. Rýchlosť harpúny dosahovala 20 metrov za sekundu, ďalšie bližšie technické informácie v oznámení tím ale neuvádza.

100-kilogramový RemoveDEBRIS bol vypustený minulý rok z ISS a celkovo zrealizuje štyri experimenty určené pre otestovanie technológií na zachytávanie vesmírneho odpadu. V minulom roku otestoval už použitie siete na zachytenie odpadu a použitie vizuálneho a radarového LIDAR systéme na identifikáciu vesmírneho odpadu, bližšie technické informácie neboli zverejnené.


Otestovanie vesmírnej harpúny (video: Univerzita v Surrey)



Posledným experimentom bude spomalenie pomocou rozvinutia plachty, vďaka ktorému zostúpi do atmosféry a zhorí.

Všetky tri doterajšie experimenty používali simulovaný vesmírny odpad vypustený zo satelitu. Na aké percento vesmírneho odpadu sa dajú efektívne použiť otestované technológie v aktuálnom stave nie je jasné. Totiž hoci štandardná obehová rýchlosť v danej výške je rovnaká pre všetky objekty, vzhľadom na rozličné smery obehu vzájomná rýchlosť s veľkou časťou odpadu nebude nulová a môže dosahovať aj na nízkej orbite aj viac ako 10 km/s pri obehu v úplne opačnom smere.


Otestovanie siete na zachytenie odpadu (video: Univerzita v Surrey / Surrey Nanosats SSC Mission Delivery Team)



Vesmírny odpad z predchádzajúcich misií začína byť v každom prípade veľkým problémom, keď na orbite sú podľa odhadov desaťtisíce kusov väčšieho odpadu, stotisíce menšieho odpadu do 10 cm a mnoho miliónov kusov odpadu do centimetra.

Navyše tempo vypúšťania nových satelitov sa zvyšuje s príchodom väčších konštelácií, špeciálne viaceré projekty pre poskytovanie satelitného pripojenia k Internetu z nízko letiacich satelitov počítajú so stovkami až tisíckami satelitov. Napríklad SpaceX pre svoj Starlink počíta až s takmer 12 tisícmi satelitov. U nízko letiacich satelitov sa ale zároveň počíta s ich následnou likvidáciou zhorením v atmosfére.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát


Diskusia:
                               
 

Ze vesmirny odpad je velky problem lebo je tam niekolko milionov kusov nad 1 cm. Vsak to nie je nic! Co je to za LIDAR aby sme odpad vobec nasli?

Ak pridame objem po geostacionarnu drahu, tak mame 3.13e14 km^3, teda jeden z 10 milionov objektov na 31 milionov kilometrov kubickych, co je gula s polomerom 195 km. To je ako najst 1cm objekt niekde nad Slovenskom ak by sme zo Slovenska spravili nafukovaciu halu. Kto si trufa? A aj ked taku vec odchytime, ako rychlo dokazeme hladat nieco podobne nad Moravou, Cechami atd?
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Myslím, že v týchto testoch ich hlavne o zistenie, aké sú možnosti.
Je nepravdepodobné, že v reálnych podmienkach by sa išiel odstraňovať jeden konkrétny kúsok odpadu. Harpúna má zmysel, ak by bola nainštalovaná napr. na ISS a chránila ju pred väčšími kusmi, o ktorých sa vie, že sú na kolíznom kurze s ISS. Na celkové riešenie problému s vesmírnym odpadom by skôr prišlo do úvahy nainštalovať "flotilu" záchytných plachiet, kam by sa odpad po istú dobu sám zachytával ako do smetiaka. Po určenej dobe sa plachty zatvoria a aj s odpadom by sa potom nasmerovali do atmosféry alebo do Slnka.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Máš teda pekné predstavy, tak na úrovni Kapitana Bomby.
Problémom sú telesá, ktoré majú veľkú stretávaciu rýchlosť. Tam žiadna harpúna na ISS nepomôže. Flotila tiež nie, ten pozametaný priestor by bol smiešne malý. Veľké kusy sa hypoteticky dajú pozbierať selektívne (ale za strašné peniaze) a malé iba na diaľku.

Navyše s dnešnými technológiami je nasmerovať čokoľvek do Slnka úplne nereálne. Parker Solar Probe ide stále relatívne ďaleko, a už aj na to treba komplikovaný viacnásobný gravitačný prak. Keď už, úplne by stačila na bordel heliocentrická orbita, tam je miesta dosť.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Veď smerovať ani netreba. Bez 3. kozmickej rýchlosti je času do alelúja a s ňou, naopak, priekazne tiež.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

trapne
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Milý Error.Je dôležité začať , je potrebné vytrvať a nenechať sa odradiť, ale je nutné vedieť,kedy treba skončiť!
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

V prípade nesúhlasu s rozhodovaním Ministerstva školstva, ako registračného orgánu materskej organizácie Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, sa je vo veci zákazu používania pojmov evolúcia a rekapitulácia možné priekazne obrátiť na Ústavný súd SR, eventuálne na prach.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Áno ja ťa chápem že dneska je v móde robiť zo seba debila vo forme talentových a iných reality šou, keď každý robí čo môže,aby zarobil, ale myslím si ,že na tomto fóre až na pár jedincov takéto kultúrne vyžitie nikto neuznáva, ani ti zato nik nezaplatí. Oostava ti už len tvoje vnútorné uspokojenie.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Čo sa týka uznávania, sú z hľadiska garancie náboženských slobôd práva pár jedincov v porovnaní so všetkými zvyšnými dokopy priekazne presne rovnaké.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

trapne priekazne
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Veď ani sám sebe nerozumieš, tak načo? Povedz mi načo?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

V sulade s miestnymi folklornymi tradiciami priekazne na n-tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

kokot
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

trapne priekazne
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

nasmerovať do Slnka sa dá hocičo, len to musí mať pri ňom malú rýchlosť, spomaliť a Slnko si to pritiahne
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je asi ako povedať "tank sa dá prestreliť aj puškou, len náboj musí byť dosť veľký a mať dostatočnú rýchlosť". No akože technicky áno, je to pravda, ale zrealizovať to je brutálny problém.

Ak nepoužiješ gravitačný prak, potrebuješ objekt urýchliť o minimálne 30 km/s. Pri dnešnej technike by na to bolo treba raketu vyše 1000× ťažšiu, ako ten objekt.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aku energiu potrebujes na spomalenie vo vesmire ? Sa zamysli omg...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vlastne, keby to bol jediny problem tek hypotezy.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Otazka znie, ci sa povazuje za vesmirny odpad aj 13000 rokov stary satelit Black Knight. Bojim sa aby sme niekoho nenasrali, ak by sme do toho strelili harpunou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pocitat objem po geostacionarnu drahu je blbost, lebo vsetky satelity su v prstenci nad rovnikom. vacsina odpadu je na NEO, to mas vysku medzi cca 200km a 1000km. a aj ked je sanca na kolizii 1:1000000, dosledky su fatalne. to nie je ako ked ti kamienok z auta pred tebou rozbije celne sklo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je ako ked ti celnym sklom preleti kolajnica...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je asi dosť nepravdepodobné, že spod vlaku odfrkne koľajnica, aj keď na Slovensku po tých horiacich vlakoch a odtrhnutých vagónoch by to asi nikoho neprekvapilo.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

horiaca kolajnica? Ano, na Slovensku celkom realne :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

už aj to sa stalo, pomerne nedávno. Vlak nabral koľaj, ktorá prerazila podlahu uprostred kupé s pasažiermi. Len centimetre chýbali, aby niekoho zachytila. Kamera v kupé to zachytila, vyzeralo to hrôzostrašne. Z ničoho nič, zrazu koľaj pred ksichtom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri rychlosti 10km/s, staci aby si nasiel taky kusok len raz.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslim ze Indiana Jones by vsetok ten skaredy odpad chytal dlhym bicom.. Harpuna sa mi zda byt prudko jednorazova zalezitost.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak to priekazne zavisi od toho, ci maju k nej aj navijak.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To uz je jednoduchsie pouzit priekazne rovno bumerang.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

ale iba nad australiou..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

trapne priekazne
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

spojenie "rovno bumerang" je trochu oxymoron, nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som hrdý, že aj Slovensko už prispelo do hromadenia vesmírneho odpadu.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Posielam kocku a 400.000€ zo štátneho rozpočtu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Za tak smiešne peniaze Fico ani z postele nevstane.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Fľaša whisky toľko nestojí a kvôli nej vstane.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To su vsetko riesenia na dlhe lakte. Jednoducho sa zisti, kedy sa +- skonci prevadzkova doba satelitov a vesmirnych stanic, suchne sa tam poriadna termonuklearna hlavica, ktora precisti cely priestor v pozadovanom vyskovom rozpati na celom orbite a moze sa zacat vypustat nanovo. Ucinne, jednoduche, lacne, pri dobrych vypoctoch parametrov aj bezpecne.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Načo lapať odpad vo vesmíre. Začnime radšej tu na Zemi!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Mierne OT, ale už dlhšie mi vŕta myšlienka vyvážania odpadu zo zeme do vesmíru (jadrový odpad napr). Ta nova Muskova raketa ma odhadovanu hmotnosť nákladu 100ton. Keby sme rátali s tým, že sa raketa vráti v poriadku na Zem, tak mi nepríde až taky zlý nápad naložiť to najtoxickejsie co tu máme a proste to poslať kdesi na Venušu. Nejaké rozumne argumenty prečo by to nešlo?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

a) nechceme riskovať, že sa ten odpad rozptýli vo veľkej výške pri havárii počas štartu
b) nosnosť 100 ton je to na nízku orbitu. Keď chceš s tým odpadom mať pokoj, musíš ho dostať mimo gravitačného poľa Zeme a najlepšie na trajektóriu, ktorá sa už s dráhou Zeme nepretína. Nechceme, aby nám to tu pršalo o pár desaťročí, všakže.

Skrátka nie je to také jednoduché.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

a) pre vyššiu konzistenciu by sa premiešal so sekundovým lepidlom
b) pre zníženie hmotnosti by sa navŕtali dierky

Skrátka to také jednoduché ale priekazne byť môže.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

trapne priekazne samozrejme v dobrom
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

deväď
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hlavne kvôli riziku havárie. Dal by sa spraviť nejaký odolný kontajner, ale ten bude mať tiež riadnu hmotnosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neprejde to z rovnakého dôvodu prečo nepoužívame termonukleárne motory (ktoré majú mimochodom takmer dvojnásobný špecifický impulz ako chemické rakety). Keby nám to prdne v atmosfére tak nám to tu prší pekne dlho.

Naviac, uskladnenie jadrového odpadu nie je až taký problém. Objemovo je tento odpad pomerne malý a nie je až taký problém to zakopať na nevyužívané a geologicky stabilné miesta, napr. niekam do púšte. Jedná sa o najmä o zbytky z reaktorov, nie vyhorené palivo (to je objemovo takmer zanedbateľné a je možné ho obohatiť takže by sme vedeli väčšinu z neho znovu použiť)

S jadrovou energiou a jadrovým odpadom/jeho skladovaním strašia hlavne Ekoteroristi ktorí vo väčšine prípadov absolútne netušia o čom hovoria a ak áno tak cielene zavádzajú
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To uz mozu rovno postavit satelit ktory sa zaparkuje za ten odpad, zapali motor, bspomali ho a odpad zhori pri zostupe( aj ked uplne neviem ci by to funhovalo vo vakuu, asi by musel prist velmi blizko). neviem kolko ma falcon heavy nosnost ale na nizku obeznu drahu by vedel vyniest lahky satelit s velmi vela palivom aby mohol hladat a cistit ten odpad.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To bolo velmi trefne video.

Kratke a vystizne.

Ani mi vela megabajtov z mesacneho pausalu neubralo.

Bodaj by takych bolo na DSL.sk viac.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár