neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Ubuntu zrejme chystá podporu ZFS pre root partíciu

Značky: Ubuntusúborové systémy

DSL.sk, 13.2.2019


Tvorcovia linuxovej distribúcie Ubuntu zrejme pripravujú podporu pre využívanie pokročilého súborového systému ZFS na hlavnom root súborovom systéme vrátane podpory takejto inštalácie cez nový inštalátor.

Avizuje to linuxový Phoronix na základe aktuálnych informácií vývojárov o vývoji v oblasti desktopu.

Hneď dvaja vývojári v rámci informovania o pokroku vo vývoji nového inštalátora Curtin totiž avizujú experimentovanie so ZFS na root partícii na desktope.

Oficiálne potvrdenie či a na kedy je takáto funkčnosť plánovaná a kedy by mala prísť zatiaľ k dispozícii nie je. Zároveň podpora ZFS na root partícii samozrejme nemusí znamenať a v tomto prípade zrejme ani neznamená, že ZFS bude štandardnou voľbou pre root partíciu.

ZFS je pokročilým copy-on-write súborovým systémom s podporou pre snapshoty, kontrolné sumy zabezpečujúce integritu dát, kompresiu, deduplikáciu, synchronizáciu a ďalšie pokročilé funkcie vrátane integrovaných funkcií správcu zväzkov s podporou redundancie a využívanie viacerých diskov v podobe rozličných RAID režimov.

ZFS bol vyvinutý Sunom pre jeho operačný systém Solaris. Už viacero rokov je k dispozícii aj natívny port v podobe modulu jadra pre Linux v rámci projektu ZFS On Linux, tento má ale licenciu CDDL a nie GPL a nie je súčasťou oficiálneho linuxového jadra.

ZFS On Linux je štandardne zahrnutý a podporovaný v Ubuntu od verzie 16.04.

Pre Linux je k dispozícii aj súborový systém Btrfs, ktorý má ambíciu poskytovať rovnakú funkčnosť ako ZFS. Btrfs sa ale minimálne zatiaľ univerzálne nepresadil a významný linuxový hráč Red Hat naopak jeho podporu vyraďuje zo svojej distribúcie RHEL.

Podobné funkčnosti ako ZFS a Btrfs má aj nový Apple APFS, pre Linux sú zatiaľ dostupné iba limitované implementácie určené najmä na sprístupnenie existujúcich súborových systémov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej


Diskusia:
                               
 

install arch
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

Install Arch on btrfs
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

konecne..
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

antergos (Arch s grafickym instalatorom) ma ZFS uz davno. Btrfs sa nepresadil lebo aj ked je lepsi na papieri a ma niektore vyhody oproti ZFS na profi nasadenie sa nehodi je to nedorobok. A RHEL ho oznacil ako deprecated v dalsich verziach ho planuje uplne vyhodit... A Red Hat urcuje trendy vo svete linuxu.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Redhat ho vyhodil, pretoze RHEL7 pouziva staroveke jadro 3.10 a backportovat do neho aktualny btrfs su vyhodene prachy. Navyse Redhat zamestnava presne 0 ludi, ktori btrfs rozumeju, kedze Redhat zamestnal ludi co stali pri vzniku xfs. Presne toho xfs, ktory je default v RHEL.

Btrfs sa nadalej venuju ludia z Oracle, SuSE, Facebooku, Fujitsu, atd. Najvacsi pouzivatel je asi Facebook, ktory to pouziva vo svojom datacentre na ukladanie kontajnerov, takze im nejaky RAID5 tiez zily netrha.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

mna by skor zaujimalo porovnanie rychlosti ext4 vs zfs/btrfs.

ano ma nove featury ako snapshoty deduplikaciu atd ale to aj znizi jeho rychlost
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ext4/xfs su rychlejsie ako zfs/btrfs. Na rotujucej hrdzi mozu byt dokonca vyrazne rychlejsie, pretoze CoW sposobuje fragmentaciu z principu fungovania.

Na druhu stranu, zfs/btrfs robia checksum datovych blokov a vedia automaticky opravit poskodene, pokial je nejaka redunancia, co ti ext4 alebo xfs nespravi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ze CoW sposobuje fragmentaciu z principu fungovania je ale potencialne nevyhodne priekazne len v ramci monolitickeho jadra.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Tak tento nezmysel ti vazne nevysiel. Niekedy je lepsie trosku porozmyslat predtym, nez zapnes svoj random generator nezmyslov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chalani nejaky clanok kdesi viem toto nastudovat - suborove systemy v linuxe - porovnania - vyhody/nevyhody? díky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár