neprihlásený Piatok, 3. apríla 2020, dnes má meniny Richard   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Seagate tento rok uvedie HDD s HAMR aj dvomi ramenami

Značky: HDDSeagate

DSL.sk, 8.2.2019


Spoločnosť Seagate nakoniec uvedie pevné disky s novou technológiou záznamu HAMR na trh v tomto roku a to dokonca v prvom polroku.

Na základe tohtotýždenných informácií predstaviteľov spoločnosti, zrejme pri ohlasovaní finančných výsledkov za predchádzajúci štvrťrok, o tom informuje Anandtech.

Nová technológia záznamu HAMR, Heat-Assisted Magnetic Recording, umožňuje využiť magneticky stabilnejší materiál, v ktorom je možné uložiť jeden bit informácie na menšiu plochu ako u súčasných materiálov a dosiahnuť teda väčšiu kapacitu. Aby sa dali dáta do tohto stabilnejšieho materiálu uložiť, technológia HAMR zahrieva aktuálne miesto ukladania dočasne laserom.

HDD s HAMR boli avizované už roky, termíny uvedenia sa ale posúvali. V decembri spoločnosť následne informovala o otestovaní preprodukčnej verzie disku Exos s HAMR a kapacitou 16 TB a práve HAMR HDD s takouto kapacitou má uviesť v tomto polroku aj reálne na trh. Následne v 2020 má kapacita jej HAMR diskov dosiahnuť 20 TB prípadne viac.

Ešte na konci minulého roka spoločnosť avizovala aj otestovanie hustoty uložených dát 2.381 terabitov na štvorcový palec, čo umožní platne 3.5" HDD s kapacitou 3 TB a napríklad pri použití ôsmich platní HDD s kapacitou 24 TB.

Spoločnosť tento rok uvedie aj ďalšiu skôr avizovanú novú technológiu, použitie dvoch nezávislých ramien s hlavičkami. To umožní zdvojnásobiť výkon klasických HDD, čo sa týka maximálnych sekvenčných rýchlostí aj výkonu prístupu na náhodné pozície. Podľa v minulosti spoločnosťou zverejnenej ilustrácie budú jednotlivé ramená nad sebou a budú tak obsluhovať každé inú polovicu platní.

Prvé HDD s touto technológiou majú mať kapacitu 14 TB a poskytovať maximálnu sekvenčnú rýchlosť 480 MB/s a výkon pri prístupe na náhodné pozície 160 IO/s. Prídu zrejme v druhom polroku, presný termín príchodu ale spoločnosť nepotvrdila.

Výkon HDD s nezmenenou základnou technológiou sa na rozdiel od SSD výrazne nezvyšuje, k postupnému miernemu zvyšovaniu sekvenčných rýchlostí prichádza len vďaka zvyšovaniu hustoty uložených dát. Keďže ale rastie kapacita HDD, klesá výkon HDD v IO/s na 1 TB uloženej kapacity. Tento parameter ale môže byť dôležitý pre viaceré nasadenia a použitie dvoch ramien opäť umožní jeho zvýšenie.

Obe nové technológie sú zatiaľ určené samozrejme pre vysokokapacitné 3.5" HDD, najmä pre enterprise nasadenia a dátové centrá. Kedy sa dostanú do masovejších modelov 3.5" HDD nie je zatiaľ známe.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

V SR sa napriek situácii uskutočnila informatická olympiáda, cez Internet
NASA roztvorila zrkadlo nástupcu Hubblovho teleskopu, na Zemi
Streamovacie služby kvalitu znižovať nemuseli, tvrdí český NIX
Uvedený 8-jadrový 5.3 GHz CPU pre notebooky
Intel sa vrátil na pozíciu najväčšieho výrobcu čipov
Folding@home spustil nové výpočty pri hľadaní lieku na koronavírus
Linux Mint 20 už bude len 64-bitový
Aj Microsoft odkladá vypnutie TLS 1.0 a 1.1
Žiaci majú dostať od mobilných operátorov viac dát
Začala aukcia frekvencií pre 5G siete


Diskusia:
                               
 

kto si kupi prvu verziu? :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prihlásiš sa ako tester a dostaneš za to ešte aj zaplatené. No nekúp to.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Samozrejme, pretože z povahy veci vyplýva, že to nemôže dostať bez_platne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

iba dve ramena? aj styri by sa tam zmestili a rychlost pristupu k datam by bola fenomenalna...
ale to si nechavaju az na dalsiu patrocnicu...
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

ale vždy sú ramienka ku každej platni, len nie sú nezávislé ;-)
vymyslím nezávislé ramienka ku každej platni a budem king :-)
akurát, že ten disk bude skôr kocka a cena asi tiež nebude najľudovejšia, no holt daň za pokrok v pravekej technológii.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pokial nahradzanie mamr diskov neovplyvnuje zemske magneticke poly, o vyhodach uvadzania priekazne netreba pochybovat.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Nazdar sused :) Famozny prispevok. Som uneseny tym, ako brilantne dokazes absolutnu absencu logiky pisaneho textu nahradit takmer dokonalou vetnou skladbou. Chyba tomu co i len stipka humoru, ale vzdy sa o to postara slovicko priekazne. Vcera som si v posteli predstavoval, ako tvoje jemnucke ITckarske prsteky znovu a znovu vyklepkavaju to slovicko, pricom jemne rezidua tvojich telesnych tekutin ulipnutych na papilarnych liniach pri spontannej ale pravidelnej autoerotike na tvojich vlastnych postoch, sposobuju evidentnu adheziu klaves. Ach...
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

tak ste sa konečne našli
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dame stenu prec?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Kataríne Brychtovej zvlhli (nielen) oči a hovorí veľké "ÁNO!"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ramien ako chobotnica
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Máš na mysli octopoda?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Octopussy - 2 arms and 8 times pussy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Netreba dve ramená, uplne by stačilo keby dokázali paralelne čítať/zapisovať všetky hlavy zo všetkých platní a nie vždy len jedna ako teraz.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale minimalne na uchovavanie vrcholovych sportovych podujati je to skvela technologia, nakolko moznost striedania ramien priekazne znizuje riziko tenisoveho lakta.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Brilantne. Uz dokazem senzoricky rozpoznat nepatrny naznak humoru. Pod este! Somnou poboku priekazne vykazes markantnejsi progres. Pretoze iba ty si zasluzis hyckanie a opateru.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

super, takze mame tu technologie pre velkokapacitne disky. Tak kedy uz konecne poklesne cena 3 az 6T diskov na uroven kam patri 10 rocna technologia platni....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujímavé... Ja som si myslel, že to majú HDD už dávno.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

dve hlavy boli pred vyse 25 rokmi ale sa to nechytilo... conner kedysi uviedol 500MB disky s dvoma hlavami a na danu dobu uzasnou pristupovou dobou 3ms
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len aby za par mesiacov neboli vhodne akurat na takyto orchester ... https://www.youtube.com/watch?v=PjLdXqBMJQE
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár