neprihlásený Utorok, 23. apríla 2019, dnes má meniny Vojtech   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Nanosatelity NASA za Marsom prestali komunikovať

Značky: NASAMarsvesmír

DSL.sk, 6.2.2019


Nanosatelity MarCO, ktoré uskutočnili v rámci misie NASA InSight blízky prelet pri Marse, približne mesiac po novembrovom prelete prestali komunikovať.

Aktuálne to oznámila NASA.

MarCO sú nanosatelitmi formátu CubeSat, konkrétne veľkosti cca 2 x 3 základných 10 cm x 10 cm kociek CubeSat. Ide o prvé CubeSat satelity poslané do hlbokého vesmíru.

Nanosatelity splnili svoju experimentálnu úlohu a pri pristávaní InSight na Marse úspešne zasielali dáta z lode na Zem už počas pristávania s niekoľkosekundovým oneskorením kvôli spracovaniu. Štandardné satelity Marsu prijímané dáta nedokázali posielať na Zem hneď počas pristávania a spravili tak až v nasledujúcich hodinách.

Nanosatelity sú typicky aj vzhľadom na systémy, ktoré sa zmestia do ich malých rozmerov, výrazne lacnejšie ako veľké lode. Daňou za to sú ale limity jednotlivých systémov a napríklad nedostatočný priestor na zdvojenie systémov. U jedného z nanosatelitov MarCO-B sa vyskytol už po necelom mesiaci po štarte v polovici minulého roka problém s tryskou, satelit ale pokračoval vo svojej misii aj keď s inou trajektóriou ako MarCO-A.


Jeden z inžinierov NASA pri jednom zo satelitov MarCO, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-CaltechMarCO sú po prelete okolo Marsu na orbite okolo Slnka, pričom v súčasnosti sa od Zeme vzďalujú.

Posledná komunikácia s MarCO-A bola uskutočnená 4. januára, s MarCO-B 29. decembra. MarCO-A je podľa NASA aktuálne cca 3.2 miliónov km za Marsom, MarCO-B 1.6 milióna km.

NASA nepozná príčinu, prečo lode prestali komunikovať, a v oznámení avizuje niekoľko možných príčin. Satelity sa musia pomerne presne natáčať, aby nasmerovali svoju anténu na Zem, pričom so zväčšujúcou sa vzdialenosťou je samozrejme potrebná väčšia presnosť.

V prípade MarCO-B môže byť príčinou problematická tryska a celkovo oba satelity môžu mať problémy s natáčaním. Potenciálnym ďalším problémom sú problémy so senzorom detekujúcim Slnko, ktorý je potrebný aby sa lode optimálne natáčali pre dobíjanie batérií zo solárnych článkov.

NASA sa pokúsi nadviazať komunikáciu s nanosatelitmi opäť v lete, kedy sa znovu začnú približovať k Slnku a Zemi.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Samsung ruší predstavenie Galaxy Fold vo viacerých krajinách
SpaceX mala vážne problémy pri teste lode pre ľudskú posádku
Identifikovaný prvý objekt nepochádzajúci z našej sústavy, ktorý narazil do Zeme
Pre .sk technicky spustená podpora bezpečného DNS, DNSSEC
Android ponúkne iné prehliadače a vyhľadávače, ako to bude vyzerať


inzerciaDiskusia:
                               
 

udeľujem obidvom satelitom "Bobríka mlčanlivosti"
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Za taky vykon je dokonca mozne priekazne rovno udelit i "Bobríka priekaznosti"!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

NASA opäť priekazne ukázala ako zaostáva za slovenskou SKCube :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Perfektne napísané, posielam kvety Kiskovi a SOZA
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Hlave mafiánskeho štátu len na hrob.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak, SKCube nepotrebovala letiet za Mars, aby prestala komunikovat :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

tak to bolo myslene :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

trapne
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Konkurenční Emzáci všetko pozemské, americké, kapitalistické, dobyvačné, krvilačné vytvorené vrahmi z vostrídu, ničia.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

nechapem naco tie satelity vyvijali a stavali, ved toho je plny internet, daju sa kupit za par tisic a postavaju vam to na kazdej druhej strednej skole. do tohoto urcite isli miliony a prd z toho. stredoskolaci mohli mat zaujimavu skusenost (predsa len leti to az k marsu) a za tu cenu ich mohli vypustit aj 20
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

I príde malá Broskinka za otcom a pýta sa: "Ocko a prečo sa ja volám Broskinka?" "Keď si bola maličká a viezli sme ťa kočíkom, padla do kočíka broskiňa."
I príde za otcom malá Čerešienka a pýta sa: "Ocko a prečo sa ja volám Čerešienka?" "Keď si bola maličká a viezli sme ťa kočíkom, padla do kočíka čerešňa."
I príde za otcom malá Tehlička a pýta sa: "Eh bläšuovloo vaá vlšahhaá hehíí..."

Ty budeš kámo ako tá Tehlička.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

dakujem vam velmi pekne
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nemáte za čo, pane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naco kupovat satelit za 10 000, ked mame Lubyovu a moze zadat vyrobit satelit firme blizkej SNS za milionik. Len taky satelit sa totiz moze volat Slovensky narodny satelit. Mas byt hrdy a samostatny a preto si mas okrem polky dokamcich potravin kupovat aj polku domacich satelitov, ajfonov, huavejov a inych laptopov.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

halo halo? bavime sa o amerike, nie o slovensku. preco by to NASA davala stavat slovenskej firme ked maju dost vlastnych strednych skol za milionik? na slovensku by sa mali stavat zasadne cisto slovenske satelity, nikdy nevies z akeho chovu pochadza ten nedomaci, ci po nociach nerecykluju kadejake chore polske satelity s ovisnutymi solarnymi panelmi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nic proti Slovenskej sonde, ale ukaz mi Slovensky tranzistor, diodu, alebo inu aktivnu suciastku? Solarny panel vyrabany z kremika, ktory je tazeny na slovensku a tu aj cisteny?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tu, tu a tu..
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

No tak by pouzil nejake z nedavnej minulosti, ved napriklad take tranzistory KF508 mali uzasne vlastnosti, na ktore sa uz aktualny burzoazny zapadny rezim ani nechyta.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano ano.
Tento vyrobok mal v sebe integrovany generator nahodnych cisel a ruzoveho sumu.
A to vsetko iba s troma nohami.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nebud taky namysleny. Tranzistor mal v sebe navyse IBA generator ruzoveho sumu, ktory si vsak mohol pouzit ako generator nahodnych cisel. To by ti 3 nohy nestacili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak je...ani tá smiešna maličká 2N2222 !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak potom ani 2SK170!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Senzor detegujuci pravopisne chyby detegoval nespranve napisne slovo "detkujuci" vo Vasom clanku. Opravte si to po sebe, prosim. Dakujem.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To je nešvár dnešnej doby, nanosatelity navzájom nekomunikujú, len čumia do mobilov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár