Spoločnosť Google evidentne pokračuje vo vývoji svojej technológie ovládania počítačových zariadení a potenciálne elektroniky pomocou gest ruky detekovaných radarovou technológiou, ktorú pôvodne avizovala v roku 2015.
Vyplýva to z rozhodnutia amerického telekomunikačného úradu FCC, na ktoré upozornila agentúra Reuters.
FCC v ňom povolil Google výnimku využívať frekvencie 57 až 64 GHz pri jeho technológii s o niečo vyšším výkonom ako je štandardne dovolené v USA a zároveň dovolil ich využívanie na palube lietadiel, ktoré je pravidlami zakázané.
Konkrétne pravidlá v USA dovoľujú na tejto frekvencii maximálny vyžiarený výkon EIRP 10 dBm, Google žiadal o zvýšenie na 13 dBm.
Technológia nesie označenie Projekt Soli. Pre svoje fungovanie využíva radar detekujúci objekty a pohyb zachytávaním vyslaných a odrazených elektromagnetických vĺn. Na rozdiel od napríklad kamier dokáže podľa Google detekovať aj tie najmenšie pohyby a ovládanie takýmto spôsobom môže byť veľmi precízne.
Predstavenie ovládania smart hodiniek pomocou Soli z roku 2016 (video: Google)
V 2016 Google demonštroval dve základné gestá pri takomto ovládaní. Ako ovládacie gesto môže byť využité približovanie a vzďaľovanie ruky od zariadenia, druhým gestom je otáčanie virtuálnej korunky ako na hodinkách medzi palcom a ukazovákom. Podľa Reuters ďalším gestom má byť stlačenie virtuálneho tlačidla medzi palcom a ukazovákom.
V 2016 Google hovoril o technológii ako vhodnej na integrovanie aj do smart hodiniek. Na obmedzenom displeji má byť výhodou eliminácia prvkov v užívateľskom rozhraní pre ovládanie dotykom a viac plochy na displeji môže byť využité užitočnejšie na zobrazenie informácií. Zároveň ovládanie je možné potenciálne realizovať aj z väčšej diaľky.
V 2016 spoločnosť avizovala výrazné zlepšenie technológie oproti predchádzajúcemu roku, keď avizovala trojnásobné zmenšenie čipu, zníženie jeho spotreby z 1.2 W na 0.054 W a 256-násobné zníženie náročnosti softvérového spracovávania signálu, pričom technológia stále zvládala podľa spoločnosti spracovávať 18 tisíc radarových vstupov za sekundu.
Otáčanie korunky
Od: Meg Meššuge, mzvo.
|
Pridané:
3.1.2019 9:55
Joj, ale čo bežný občan, veď ten už teraz otáča korunky, aby čo do úst bolo, aké korunky ešte má otáčať? Len vymýšľajú a hútajú nové lopoty na pánov a ich trovy!
Tinfoil Hat
Od: NoKtoAsi
|
Pridané:
3.1.2019 10:18
Ak tomu správne chápem takýto "radar" mapuje svoje okolie a vytvára akýsi model. Prepokladám že by bolo pomerne jednoduché na takýto model natiahnuť textúry získané pomocou kamery ktorá by bola pravdepodobne tiež zabudovaná do zariadenia.
Neviem či by som si chcel dobrovolne doniesť podobné zariadenie domov...
Čo ten vlnití plech v pozaďí tej prezentácie?
Od: hmmmmmm
|
Pridané:
3.1.2019 10:54
Čo ten vlnití plech v pozaďí tej prezentácie?
To je na potlačeňie rušeňia?!
To buďe musieť mať každí doma? :)
Zaujímaví nástroj na mapovanie okolia... kamari bežia, mikrofóni nahrávajú.... určiťe sa to buďe dať implementovať do každého hardvéru.. ale samozrejme to budú mať "aktivované" len prémiové modeli :D
Ja som si myslel že v it mám prehľad.
Ale keď som zistil že vo photos mam všetky fotky z mobilu, a pri dnešnej bezpečnosti že to vidí kto chce som stratil vieru v ľudstvo
Re: Guglggl
Od: meno nepoviem
|
Pridané:
3.1.2019 21:23
Ja som všetky synchronizácie a automatické zálohy povypínal. Dá sa to.
Už majú o mne len tie informácie, ktoré dokážu získať bez môjho povolenia, nelegálne. Síce "Veľkého brata" nezastavím, no aspoň mu to sťažím.
Na ksicht možno nie. Ale keď si bežne operátor napr. Orange zoskenuje váš občiansky preukaz, tak je to vážne na zamyslenie. Im nestačí že si z neho všetko možné opíšu!
Osobné doklady nikdy nebolo povolené kopírovať, tak prečo sme ako ľudia tak blbí a toto dovolíme takýmto spoločnostiam?!
Gestá sú super vec
Od: hygienick
|
Pridané:
4.1.2019 8:09
Super, toto malo byť už dávno a nie len do hodiniek ale aj do smartfónov, neznášam keď ludia zasoplenými a zahovnenými rukami šuchajú po mastnom lesklom skle.