neprihlásený Piatok, 3. apríla 2020, dnes má meniny Richard   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Sonda vstúpila na orbitu asteroidu, začne používať novú navigáciu

Značky: asteroidyvesmírNASA

DSL.sk, 2.1.2019


Prelom rokov priniesol okrem blízkeho preletu New Horizons okolo objektu Ultima Thule v Kuiperovom pásme aj ďalšiu udalosť týkajúcu sa vesmírneho výskumu, keď sonda OSIRIS-REx americkej vesmírnej agentúry NASA 31. decembra 20:43 vstúpila na obežnú dráhu asteroidu Bennu. Ten sa tým stal najmenším objektom aký kedy obiehala loď vytvorená ľudstvom.

Sonda bola pri asteroide už od začiatku decembra, nebola ale na jeho obežnej dráhe a využívala vlastné motory.

Asteroid má priemer cca 492 metrov a len veľmi malú gravitáciu na úrovni piatich milióntin gravitácie Zeme. Sonda podľa NASA vstúpila na najstabilnejšiu možnú orbitu, aj na nej ale hrajú nezanedbateľnú úlohu vplyvy ako slnečná radiácia a teplotný tlak z povrchu, ktoré môžu sondu z orbity vychýliť. NASA tak očakáva mierne korekcie orbity.

Asteroid sonda obieha vo vzdialenosti 1.75 km od jeho stredu, doba jedného obehu je 62 hodín. Na takejto orbite bude do polovice februára

Táto fáza misie sondy má dve hlavné úlohy. Doteraz sonda zisťovala svoju polohu a navigovala sa pomocou polohy súhvezdí, po novom sa prepne na navigáciu založenú na mape a detekcii jednotlivých prvkov na povrchu asteroidu. Táto navigácia má byť presnejšia ako doterajšia.


Bennu odfotený z cca 80 km, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Goddard / University of Arizona)Druhou úlohou je presnejšie zistiť hmotnosť a gravitáciu asteroidu, ktoré umožnia detailne naplánovať ďalšie fázy misie.

Bennu obieha Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka a hlavnou misiou sondy je priniesť z neho vzorku späť na Zem. K odobratiu vzorku by malo prísť v júli 2020, odobrať pomocou ramena by mala 60 až 2000 gramov vzorky.


Predstavenie misie OSIRIS-REx (video: NASA)Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.

Misia je prvou misiou NASA, ktorá prinesie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo nejde, keď japonská sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Zároveň je už pri jej cieli, asteroide Ryugu, nasledovník Hayabusa2, ktorý má vzorku priniesť na Zem ešte v roku 2020.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

V SR sa napriek situácii uskutočnila informatická olympiáda, cez Internet
NASA roztvorila zrkadlo nástupcu Hubblovho teleskopu, na Zemi
Streamovacie služby kvalitu znižovať nemuseli, tvrdí český NIX
Uvedený 8-jadrový 5.3 GHz CPU pre notebooky
Intel sa vrátil na pozíciu najväčšieho výrobcu čipov
Folding@home spustil nové výpočty pri hľadaní lieku na koronavírus
Linux Mint 20 už bude len 64-bitový
Aj Microsoft odkladá vypnutie TLS 1.0 a 1.1
Žiaci majú dostať od mobilných operátorov viac dát
Začala aukcia frekvencií pre 5G siete


Diskusia:
                               
 

Neviete kde sa daju zohmat mapy obežnej dráhy asteroidu Bennu?
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Nezaskodi ale upozornenie, ze niektore Belterske eshopy uvadzaju cenu vratane a ine bez dopravy, takze v pripade pochybnosti je priekazne vhodne zavolat alebo poradit sa s lekarom alebo lekarnikom.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

na orbite 0.9 - 1.4 tazko najdes nejakych belterov, sasa ke?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. U tajnych agentov je to dokonca priekazne jedna zo zakladnych vlastnosti.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Elon ich ma v priecinku na ploche.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Co ale nie je nijak prekvapujuce, ked xdg-user-dirs-gtk namiesto XDG_MAPS_DIR listuju priekazne kdejake picoviny z pre-streaming ery.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nie celkom mapy ale ...

theplanetstoday.com/OSIRIS-REx_flight_path.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/mnP čo viac treba?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Budu sa dat potom kupit vzorky? Zisli by sa mi do zbierky. Mam musle z Juhoslavie a toto by mi k tomu pasovalo do vitrinky, mam tam aj odznaky zdatnosti zo ZS a pioniersky preukaz. Chcel by som zbierku skompletizovat.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

to stvorceve na dolnej pologuli bude asi plech z prednej kapoty hummera
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár