Prelom rokov priniesol okrem blízkeho preletu New Horizons okolo objektu Ultima Thule v Kuiperovom pásme aj ďalšiu udalosť týkajúcu sa vesmírneho výskumu, keď sonda OSIRIS-REx americkej vesmírnej agentúry NASA 31. decembra 20:43 vstúpila na obežnú dráhu asteroidu Bennu. Ten sa tým stal najmenším objektom aký kedy obiehala loď vytvorená ľudstvom.
Sonda bola pri asteroide už od začiatku decembra, nebola ale na jeho obežnej dráhe a využívala vlastné motory.
Asteroid má priemer cca 492 metrov a len veľmi malú gravitáciu na úrovni piatich milióntin gravitácie Zeme. Sonda podľa NASA vstúpila na najstabilnejšiu možnú orbitu, aj na nej ale hrajú nezanedbateľnú úlohu vplyvy ako slnečná radiácia a teplotný tlak z povrchu, ktoré môžu sondu z orbity vychýliť. NASA tak očakáva mierne korekcie orbity.
Asteroid sonda obieha vo vzdialenosti 1.75 km od jeho stredu, doba jedného obehu je 62 hodín. Na takejto orbite bude do polovice februára
Táto fáza misie sondy má dve hlavné úlohy. Doteraz sonda zisťovala svoju polohu a navigovala sa pomocou polohy súhvezdí, po novom sa prepne na navigáciu založenú na mape a detekcii jednotlivých prvkov na povrchu asteroidu. Táto navigácia má byť presnejšia ako doterajšia.
Bennu odfotený z cca 80 km, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Goddard / University of Arizona)
Druhou úlohou je presnejšie zistiť hmotnosť a gravitáciu asteroidu, ktoré umožnia detailne naplánovať ďalšie fázy misie.
Bennu obieha Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka a hlavnou misiou sondy je priniesť z neho vzorku späť na Zem. K odobratiu vzorku by malo prísť v júli 2020, odobrať pomocou ramena by mala 60 až 2000 gramov vzorky.
Predstavenie misie OSIRIS-REx (video: NASA)
Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.
Misia je prvou misiou NASA, ktorá prinesie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo nejde, keď japonská sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Zároveň je už pri jej cieli, asteroide Ryugu, nasledovník Hayabusa2, ktorý má vzorku priniesť na Zem ešte v roku 2020.
ultraradikalny faktizmus
Od: syntaxterrorXX. X
|
Pridané:
2.1.2019 16:29
Nezaskodi ale upozornenie, ze niektore Belterske eshopy uvadzaju cenu vratane a ine bez dopravy, takze v pripade pochybnosti je priekazne vhodne zavolat alebo poradit sa s lekarom alebo lekarnikom.
Budu sa dat potom kupit vzorky? Zisli by sa mi do zbierky. Mam musle z Juhoslavie a toto by mi k tomu pasovalo do vitrinky, mam tam aj odznaky zdatnosti zo ZS a pioniersky preukaz. Chcel by som zbierku skompletizovat.