neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
32-bitová éra naozaj končí, s podporou končí aj nenáročná distribúcia

Značky: 64 bitovLinux

DSL.sk, 21.12.2018


Nadchádzajúci koniec 32-bitovej éry v osobných počítačoch aktuálne potvrdil ďalší krok, keď tentokrát ukončenie podpory avizuje linuxová distribúcia Lubuntu.

Krok je navyše významnejší tým, že Lubuntu je nenáročná distribúcia určená aj pre starší slabší hardvér, ktorý nie výnimočne môže byť ešte 32-bitový. Lubuntu, edícia známej distribúcie Ubuntu, má tieto vlastnosti okrem iného vďaka použitiu nenáročného desktopového prostredia pôvodne LXDE a aktuálne LXQt.

Oznámenie tvorcov Lubuntu nie je úplne detailné a explicitné, hovoria o nevydaní vydania 19.04 pre platformu i386, teda 32-bitovú x86 platformu. V oznámení explicitne neuvádzajú či nebudú už ani poskytovať 32-bitové balíčky pre túto platformu a 32-bitové Lubuntu 19.04 sa nebude dať používať ani po manuálnom upgrade alebo sieťovej inštalácii, oznámenie ale skôr budí dojem úplneho konca podpory od tejto verzie.

Podpora pre 32-bitovú platformu bude v každom prípade naďalej pokračovať pre LTS verziu 18.04 z jari tohto roka, u ktorej tvorcovia dodržia štandardný termín podpory až do apríla 2021.

Aj samotné Ubuntu postupne obmedzuje podporu 32-bitovej x86 platformy. Štandardné desktopové inštalačné i386 obrazy Ubuntu síce nie sú dostupné už od verzie 17.10 a aktuálne už nie je v prípade i386 oficiálne podporovaný upgrade na verziu 18.10 alebo budúce verzie. Stále je dostupný obraz pre sieťovú inštaláciu aj 32-bitové balíčky a distribúciu je naďalej možné využívať aj na 32-bitovej platforme v najnovšej verzii.

Už nejaký čas sú všetky x86 procesory v ponuke Intelu a AMD určené pre osobné počítače 64-bitové a vo veľkej väčšine prípadov sú na PC inštalované 64-bitové operačné systémy.

Čo sa týka operačných systémov, podporu ukončuje už dlhšie aj macOS. Výlučne 64-bitové sú nové verzie už od verzie 10.7 Lion z roku 2011, pričom Apple sa pripravuje na ukončenie podpory behu 32-bitového softvéru a od verzie 10.13 upozorňuje na spúšťanie 32-bitového softvéru.

Na 64-bitovú platformu intenzívne prechádzajú aj tvorcovia prehliadačov a napríklad obaja výrobcovia výkonných GPU, Nvidia aj AMD.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%


inzercia



Diskusia:
                               
 

Posielam 32 bitov
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Posli dva kusy, dakujem.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

tak predsa sa chceš dať na 64bit !! :-)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Free BTC: https://freebitco.in/?r=11403169
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Lol, ty budes bohatyyyyy, uz si hladaj byvanie na bahamach :))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dakujem, posli este 32, pomaly mi konci podpora.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Len tak pre zaujímavosť, má pre bežného nenáročného užívateľa 64-bit reálnu výhodu oproti 32-bit, ak nerátame 4+ GB RAM? Prečo 8-bitový počítač je úplne iný level oproti dnešku, ale 32-bit a 64-bit PC sú na prvý pohľad nerozoznateľné?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

To je úplne zlá otázka.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Mozno to nie je az tak odveci otazka, minimalne nie ta prva :-) Mnoho beznych pouzivatelov ani nevie o tom, ci maju 32 alebo 64 bitovy system. Skusim teda nejake vysvetlenie aj pre takychto ludi.

Z pohladu funcionality, pokial bezny pouzivatel nepotrebuje vyuzivat viac ako 4GB RAM, tak 64 bit system az take viditelne vylepsenie neprinesie (ine je to "pod kapotou", kde su na 64-bit systemoch robene niektore veci inak napr aj z dovodu, ze do samotneho 64-bitoveho cisla sa da ulozit viac informacie).

Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Cize z faktu, ze kazde cislo, nezavisle od velkosti, obsahuje presne rovnake mnozstvo informacie jasne vyplyva, ze vsetky nadvazujuce prispevky su sporom prevadzanym dokazom vedeckej hypotezy, ze pred pokusanim sa o nejake vysvetlenie, nemusi priekazne uskodit ani nejake pochopenie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kto ešte pri dnešných browseroch vystačí so 4 GB RAM...?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

v pripade 64but systemu mas napriklad dlhsiu adresu (bunky v RAM), takze pamatove adresne tabulky su vacsie (a binarka v 64bit systeme zozerie viac RAM ako to iste skomplilovane a beziace na 32bit systeme...
v pripade ze pamate je malo, moze sa oplatit prevadzkovat 32bitovy OS aj v pripade 64bit HW
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

64-bitový systém tiež prináša väčšie registre, viac registrov a niektoré nové inštrukcie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Gratulujem. Prvy clovek v diskusii, ktory vie o 64-bit instrukcnych sadach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nezabudajme vsak na 32bit + PAE, ktore umoznuje adresovat viac, ako 4GiB RAM v 32bit OS.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A jediny vedecky garantovany sposob, ako to nezabudnut, je priekazne si to nepamatat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

(pokracujem, lebo dlzka komentara je obmedzena)

ne je to uz z pohladu bezpecnosti. Mnoho ochran, ktore sa pouzivaju, su na 64-bitovych systemoch odolnejsie, resp. viac zneprijemnia pracu utocnikom. Napr take ASLR - znahodnenie adriesneho priestoru procesov - pre utocnika je ovela lahsie najst spravne zrnko strednozrnneho piesku na ploche velkosti hokejoveho ihriska nez na celej Sahare (priblizne tie pomery sedia). Alebo NX (oznacenie udajov v pamati, bud na data, ktore sa nemozu vykonavat, alebo kod programu, ktory sa vykonavat moze). Nehovoriac o tom, ze niektore techniky, ktore moze utocnik vyuzivat na 32-bitovom systeme, mu na 64-bitovom systeme nepomozu, pripadne sa nedaju pouzit vobec.

Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

ASMR mám rád, na youtube sú k tomu pekné videá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

NX funguje aj na i386, akurat treba PAE. Na to vsak staci zmenit kernel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ze bezni pouzivatelia si povedia, ze ich sa bezpecnost netyka, tak to nie je uplne pravda, zaujimavym cielom pre utocnikov je kazdy, ci uz kvoli peniazom (vykupne za ransomware, pristup do internet bankingu, zachytene cisla kreditnych kariet) alebo kvoli vypoctovemu vykonu a pocitacu samotnemu (tazba bitcoinov, vyuzivanie pri utokoch na dalsie zariadenia a pod).
Navyse, staci jedno navstivenie webstranky alebo kliknutie na odkaz (pripadne ani to nie) a uz moze byt ich pocitac napadnuty.

A ku tej druhej otazke, porovnanie 8-bitovych systemov a 32/64-bitovych.. No, zasadny rozdiel je vo velkosti. Vo Velkosti pamate, ktoru system dokazal vyuzit. Vo velkosti suborov. Vo velkosti cisel, s ktorymi pracoval, atd. Napr uplne inak bude vyzerat obrazok, ktory nakreslite pomocou zopar stoviek pixelov a 256 farieb, nez FullHD (alebo nieco vacsie) so 16 milionmi farieb. A to je len jeden priklad, tych rozdielov a obmedzeni je daleko viac.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Ďakujem za vysvetlenie. Presne ten skok od 16 farieb k 16M som mal na mysli. Vlastne graficky nám stačí aj 24-bitová farebná hĺbka a síce nič väčšie aj tak reálne neuvidíme, iba procesor :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To s tymi 24-bitovymi farbami nieje celkom pravda. Ludsky zrak dokaze rozlisit omnoho viac farieb ako dnesne monitory vobec dokazu zobrazit. Keby sme si predstavili hypoteticky scenar, ze by monitor dokazal zobrazit vsetky farby ktore ludske oko dokaze vidiet a zobrazoval by si ich s 24-bitovou presnostou, tak by si tam jednoznacen videl prechody medzi farbami. Inak povedane 256 odtienov zelenej/modrej/cervenej ti nestaci. Preto napriklad niektore moderne monitory podporuju 30bitove farby (10 bitov na farebny kanal = 1024 odtienov). Dalsia kapitola su graficke editory. Ked editujes obrazok v 24bit presnosti a chces dako zmenit farbu tak casto krat dochadza k tomu, ze by si musel zapisat odtien 50,2. Samozrejme, ze to musis zaokruhlit na 50 a potom ked nadalej editujes obrazok, tak sa ti tie zaokruhlenia spocitaju a vo vysledku si kvoli slabej presnosti dost stratil na kvalite. Preto vela grafickych editorov podporuje 48bit farby.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Plazmy majú farebnosť 4 miliardy. Ľudské oko vidí iba nejakých 444 odtieňov šedej, takže ani vo farbách to nebude nejak viac.
Z tých 3x8 bitov RGB je k nim ešte 8-btiov priehľadnosť, tzv. Alfa kanál. A furt sme len pri 32 bitoch. Dnešné CPU majú šírku dátovej zbernice 64 bitov, to by bola sakra iná farebnosť. Ale načo. Problém je vyrobiť aj tie výstupné zariadenia v dostatočnej kvalite, aby "videli" celá gamut.
Problém je miešať v jednom systéme 24-bitové obrázky z povedzme 30-bitovými...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

minimalne na linuxe nepotrebujes ani 64bit na 4+GB ram. staci PAE kernel.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A ešte aj to je v podstate nahovno, lebo vypočtovo náročné veci akurát spomaľuje procesorové L1-L3 kešovaním a na grafické je priekazne optimálnejšia grafika.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

dovolujem si upozornit, ze PAE kernel neumozni jednemu procesu vyuzit viac ako 3GiB RAM. 64-bit kernel umozni 32-bitovemu procesu vyuzit 4GiB RAM.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne osobne to je jedno. Ale ak mám kvôli nejakej jebnutej web stránke mať nový OS a kvôli nemu nový PC, je to celé vážne choré!!!
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Mozes si kupit aj stary pc.
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Mam system instalovany 15rokov nazad a priebezne upradovany. Nemam chut ani potrebu ho reinstalovat (je to Debian). Nemam ani chut ho za behu prekonvertovat na 64-bit (uz som to robil 2x a je to ostara).

nastastie mam debian, ten sa zatial na i386 architekturu vybodnut nechysta.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Lifehack dňa: nekupuj nič a ušetríš!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Sám si jebnutý
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Zareagoval dotknutý "webdeveloperko" bastliaci stránky vo wordpresse?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Zle postavena otazka a zle odpovede. V provm rade co ma spolocne velkost adresneho priestoru s sirkou datoveho slova? Intel vie od P2 adresovat fyzicky 36bit cize nejakych 64GB RAM, AMD od nejakych Athlonov. Dnes kazdy intel minimalne 36bit a amd 48bit, cize az nejakych 281TB fyzickej RAM. To ze niekedy nejaky MS povedal ze 4GB na IA32 staci, neznamena ze HW nedokaze viac. Tak isto dnes keby si niekto nejak osadil tych 281TB tak mu to bude pri Windowse na 2 veci, kedze W10Enterprise podporuje max 2TB RAM.Tak isto tvrdit ze 64 bit je nejak vyrazne bezpecnejsie ako 32bit je blbost. Skor prechod na 64bit umoznil pridat par funkcii aj koli bezpecnosti ale bez spoluprace s os je to na nic
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Čiže CPU by toľko pamäte zvládol, OS tiež, len potrebujem dosku kde- fyzicky- toľko pamäte osadím? Súčasný limit (beriem do úvahy bežné domáce nasadenie) 64GB/128GB je teda záležitosť architektúry dosky?Lebo mi to príde, že sa čaká na väčšie pamäťové moduly.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čaká??? A na kieho čerta. Sú dosť drahé a vcelku nepotrebné...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

presne. priekazne uz Bill Gates vedel, ze kazdemu musi stacit 630kb pamate. Naco je komu potom viac ako 4GB RAM?
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Neviem. Ale tak namakaní programátori ako sú dnes, tí by o tom vedeli rozprávať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nebolo to 630 ale 640.
Nebolo to kb ale kB.
A Bill Gates si to nikdy nemyslel a ani nepovedal.

Viac ako 4GB potrebujes, odkedy proces jedineho TABu v prehliadaci ma bezne 300-500 MB.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Zasa trochu omyl. Netreba si pliest adresny space CPU s velkostou pamete. Ta velkost je teoreticka kapacita pamete ktoru je schopne cpu adresovat, ale do toho treba zaratat aj externe karty, ktore ak obsahuju pamet, tak moze byt tiez priamo mapovana do priestoru cpu. Napriklad dnesne GPU mozu mat mapovanu pamet na karte do adresneho priestoru CPU. Takze staci mat 4 profi GPU karty ktore maju 16GB lokalnej pamete a razom mame 64GB pamete ktora sa bude mapovat do ramky a zacne nam byt aj tych adresovatelnych 64GB malo kedze este treba nejaku systemovu pamet.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Joj Ty humorista. Však iste, ale to bol problém v časoch 8080 procesorov...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

16GB vtedy ani nebolo vyrobenych dokopy :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Hmmm... ako pokus o trápny vtip to nie je vôbec vtipné.
Vyrobilo sa trošičku viac pamätí... Napríklad kým sa piešťanská TESLA doslova trápila s dynamickými RAM typu MHB4116(C), tak napr. pod značkou SONY boli 32KB CMOS SRAM už nejaký čas na trhu a následne samozrejme aj vyššie kapacity aj dynamických RAM. TESLA veľmi rýchlo zistila neúnosnosť situácie a že toto jednoducho je nad jej sily.
Odpovedať Hodnotiť:
 

(mimochodom pokial sa nieco nezmenilo tak x84 podporovali 4 urovne behu v protected mode - ring0 az ring 3, pricom 0 je kernel. Ale windows aj tak pouzival iba 2 urovne - ring0 pre kernel a ovladace a ring 3 pre user space koli portabilite windowsNT s Alphou na ktorej bezal a ktora ako RISC mala len 2 urovne) Tak isto 64bit zo sebou prniesli vecsi pocet registrov a ich sad ktore sa prepinaju, sirsie datove slovo (logicky 64bit) a dalsie veci. Neda sa na to pozerat oddelne.
Ta realna vyhoda je rychlost a hlavne moznost priniest nove instrukcie-postupy ktore umoznili nove optimalizacie. Aj na 8bit CPU sa da naemulovat 64bit vypocty, len to bude fest pomalsie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Aj na 8-bitové CPU s 16-bitovým adresným priestorom boli finesy ako obsluhovať povedzme 256 KB RAM.
Prečo tento blbec editor podčiarkuje kB???
Odkiaľ pozná nejaké JEDEC??? Nepozná...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Tak samozrejme to mozne je. Zalezi od hw platformy.Staci neajaky multiplex a swapovanie stranok, respektive mapovanie externej pamete do lokalnej a ide to. Problemom je ze od urciteho momentu, respektive kapacity "externej" pamete, zacne byt rezia narocna a zere to moc vykonu. Ostatne takto fungovali aj mnohe konzoly ktore mali hru na cartridge. Napriklad Nintendo NES ma 8bit cpu s 16bit adresov cize nejakych 64kb priamej adresacie a pritom cartridge mohli mat az 1MB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Réžia náročná? No keď to nejak neplatí pri veľkých kapacitách USB pamätí a tie tie obrovské kapacity cpú cez 2 drôtiky...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mohli mať hocikoľko RAM. Pomocou I/O portov si naadresuješ prakticky ľubovoľnú veľkosť RAM, aj keď to časom začne byť neúnosné, ale možné!
Odpovedať Hodnotiť:
 

nj, aj Europa už končí (zatím najma Západná, ale už aj sluníčkárské, prepseudohumanizované, anarchistické čechy - zvl.negro-muslimská Praha, a vítačské, islamské, sluníčkárské, Brno..)

https://zpravy.idnes.cz/ diskuse.aspx?iddiskuse= A181221_143205_zahranicni_ remy&razeni=vlakno

nj, presne! do Viedne, ani do Prahy, /brna, ani už nikde do Západnej EUropy, by ma nedostali, ani keby mi zato platili, a tisíce núkali.. :/( ;(( ;/( ;/

nech si nechajú ten multi-kulti, a neomarx.pseudohumanismus,
sluníčkárský, vítačský, negro-musulmanský, na Západe,

si radšej zájdem do žiliny,napr., abo do petrohradu, Moskvy, -abo do Zvolena, /B.Bystrice, -a kuknút, jaký tam majú ted poriadok, odkedy tam spravil poriadky Ing.Marián kotleba! všade čisto, bielo!, námestie jako obývačka, upratané!, vynovené, vyčistené, opravené, zrekonštruované, nikde žiadny bezdáci, cigáni, brlohy, ani odpady..
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Skúsim si tipnúť: Prežil si traumatické detstvo, si veľmi introvertný a asociálny a máš ťažkosti s pripájaním sa k ľuďom a priateľstvom. Útechu hľadáš v počítačoých scifi, násliných a vojenských hrách, ktoré ti pomáhajú vytvoriť si svoj vlastný svet. Si aktuálne single a veľmi by si túžil spoznať niekoho ako Lisbeth ... ale bohužial pre teba nikto taký neexistuje. Namiesto toho si frustráciu ventiluješ vypisovaním nezmyslov, ktorými sa snažíš naštvať ľudí a upútať tak na seba pozornosť - je to taký výkrik do tmy.

Že som sa trafil?
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

*jako _som _vstupil _do _seba*

úplne som sa ted zahanbil (aj zahaMbil), a na dôkaz kajúcnosti si dávám 30 otčenášov, a 9x sebebicovánie, "9-chvostovou malou "mackou (-bičíkem) :) :p

btw. to "traumatizujúce dectstvo" (a "násilné videohry") - nemôžeš pri profilovaní používat tak moc také´to šablónové klišé..

detstvo som mal pekné, /bežné,
a tie "násilné pc -hry" - by som, kdyžtak, aj hrál, - keby som mal na čom.. (a vlastne aj kedy, jako..)

..zatial dávám všetky peníze na (by nikdo neuhádol) na nákupy rôzních (čo najodolnejších) duší, pláštov (Schwalbe Marathony..atd), ráfikov, atd. - idem spravit 2-plášt, (1plášt (o pol "čísla" menší) v dalšom..

..až po´tom pojdem vyberat, a skladat poriadny pc..
(ale ovšem, zatím toto píšem na tomto úplne starom črepe, navyše maminom, šrotíku, ntbku Toshiba z 2004.. )


Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

btw.2 byt už mám, (hoci -co z toho..)
resp. - radši ho beztak asi prenajmem,
a "bývat" pojdem hoc aj k našim (vlastne, beztak len, občasne, prespávat..) - prenajat sa to oplatí x víac, jako sa tvárit "desne samostatne (aale prichádzat každý mesíc o peknú sumičku (samičku), o pekné nájomné..

mno vidíš, tú moju hlavnú vlastnost, *greedy, (ba až ~~lakomstvo }ale také..pozitívne, "konštruktívne", si vynechal, resp.ta nenapadlo..)
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

dalšíe zverstvá NEGRO-islamistov - zmasakrovali 2 mladíé škandinávky, znásilnili a podrezali

https://zpravy.idnes.cz/ diskuse.aspx? iddiskuse= A181222_095610_zahranicni_dtt

chod si oslavovat k tým agresívním polo-opiciam, NEGROmuslimom, podrezávačom a znásilnovačom,
sa tam s nimi hecovat v mešite, a v Záp.EUrope, v Birminghame, v severskích krajinách, do tej ich (resp. vašej) "alláhovej svatej Alláhovej vojny", - djžihádu..

v 1683 sme vám poriadne nakopali prdel pred Viednou, (so *Sobieskyými, *Jagelovcami, and spol. (proti-Turecko-MUSLIMSKOU *Koalíciou.. )
a (doslova) doliezli, ste ted, v 2015-16, poprenikali, prešuchli, nasáčkovali ste sa tu do EUropy zas..
(v *stealth -INVAZII*.. )

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Slniecko dava zivot! Hovnickari davaju ...
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Napríklad vo Zvolene na Vianočných trhoch zavraždili (dokopali do smrti) pred týždňom človeka rovno pri kostole a 200m od sídla Mestskej polície priamo pred kamerami. A ukradnuté peniaze prehrali v miestnej herni.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

..nebola to náhodou (opilecká) hádka bezdomovcov, /fetákov, (cigánov ? ?
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Boli to cigani, čo robili "bordel" a obeťou bol starší pán, čo šiel náhodou okolo. Či na neho zaútočili úplne len tak, alebo ich ”vyprovokoval" tým, že si ich dovolil slovne napomenúť, tak to sa myslím nevie ...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Nakoľko v rámci školsiého systému existuje pre oficiálne uznanie vlastnej neschopnosti odmerania stavu konkrétny hodnotiaci stupeň, zavádzanie duplicitných pojmov typu smrť je priekazne v rozpore s efektívnym vedením odbornej diskusie.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

No v podstate si môžeš vybrať - buď slniečkársku Európu a USA alebo neslniečkarské Čínu alebo Rusko. Nikto ťa tu nedrží. Vždy sa dá emigrovať do neslniečkarského štátu. Stačí našetriť pár korún a hor sa kúpiť byt napríklad v Jakutsku.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Problem je ze preco by si ty mal uzivat infrastrukturu a bohatsvo nasich predkov a on by sa mal stahovat niekam prec.
Len preto ze drviva vacsina prostriedkov skoncila v USA po druhej sv. vojne neznamena ze ostatny stracaju narok na toto bohatstvo.

Ak by sa to vestko vyrovnalo a USA by prestalo obmedzovat medzinarodny obchod, vsetci zacnu od nuly, tak potom ano budes mat pravdu...
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Bývam v Prahe. Za posledný rok som černochov videl asi 6 a moslimky 2. Moslimov sa spoznáva blbo, lebo vyzerajú ako ktokolvek z Juhu. Nepríde mi to ako nejaká invázia :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tak sa prejdi po Piešťanoch, po tej ich promenáde.
Že si Ty niečo nevidel, to neznamená že to nie je...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

no a vieš si potom predstaviť tú hrôzu, čo som videl v Istanbule na letisku? Haldy moslimov, sikhov, kresťanov a neviem čoho všetkého ešte všetkých druhov na jednom mieste! No sodoma-gomora velebnosti!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jasne. VIP Lounge s výhľadom na halu s haldami neviem čoho všetkého je priekazne reálny argument.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Niekedy mi príde celkom vhodné nechodiť po svete. A ani netuším na čo by som bol zvedavý v židovských či moslimských krajinách.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tak to býváš asi v tej rovnomennej dedinke, co sa volá presne jako hl.mesto CR.
(ale s nejakým dodatkem ešte, Praha pod Orlicí, napr., apod.

nj, tam by tí 8 - 18 černosi ešte presne zodpovedali..

..ale inak je v Prahe (tej velkej, jako capital big city..) jako aj v Brne, aj vo Viedni (njn, *1683 ~~ 1983 ~~2083 * ), aaj tích spomínaních Pieštanoch, (tiež aj v Teplicích..) tmavo, priam černo, (a životu nebezpečno) aaj na pravé poludnie v léte..




Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Praha1 - Tvoje noob score prekonam len co vyjdem z hotela.
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi tak..

a aj tu v Pieštanoch (aale vlastne vôbec všade, vo všetkích co-i-jen-kus-vačších ..obciach, dedinkách, mestách
(..a o Brne, a Prahe ani nevraviac, - tam už sú celé negromuslimské štvrté, zachvílu tiež "no-go zóny negro-islamistov..)
.. -

- prídem, abo sa "pred chvilkou pristahujem, pobývám v úplne random činžáku, /zástavbe (štvrti) rodinních domov.. a zaručene 2 - 3 susedia zo 4 -5 sú arabi, /černí..

..nj, sú to proste (jak) kobylky, divé..
Odpovedať Hodnotiť:
 

nenáročná nám je u riti..my používame náročné distrá...
Win10 a tak...
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

en.wikipedia.org wiki List_of_Linux-supported_computer_architectures
Odpovedať Hodnotiť:
 

Desktop pred 10 rokmi, 4gb ram, poslabší Intel, Windows XP 32. Po notoricky známom tweakovaní, vypínanie služieb, cache atď. Pc rýchly ako blesk. Systém napriek pokusom, čisteniu nástrojmi od výmyslu sveta, prakticky nezničiteľný. Prechod na W7 64, 8 GB RAM, lepší procesor, lepšia grafická karta, systém pomalší, citlivejší na čistenie. Prechod na herný Pc, 32 GB RAM, ryzen 5, grafika 8 GB W 10 64, systém ako tak rýchly, extrémne citlivý na minimálne čistenie. Od XP sa vytratil ten pocit reakcie myš - používateľ, kde bolo doslova cítiť odozvu.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

VELMI DOBRE NAPISANE

plne suhlasim!

poslednych 10 rokov v IT to ide do riadnych sraciek.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Keď si odmyslím W10 a to, že Netware upadá do zabudnutia, tak áno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://youtu.be/RikLuSszRNg
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ian_Murdock
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozor odstavka! Upgradujem velky kancel na 64bitov!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bude aj 64bitové wifi/tlačiareň???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj mikrovlnka pre hosti 64bit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://Debian.org/ports/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Éra panelákov s 32 bytmi sa teda skončila.Teraz už len so 64 a viac
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj peniaze sa musia tocit a svet sa musi zasierat odpadom,takze treba upgradovat 😁
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár