Sonda Voyager 2 na začiatku novembra opustila tzv. heliosféru a vstúpila tak do medzihviezdneho priestoru. Aktuálne o tom informuje americká vesmírna agentúra NASA.
Heliosféra je oblasťou okolo Slnka vytváranou a chránenou magnetickým poľom Slnka a slnečným vetrom, v ktorej sa nachádza plazma respektíve slnečný vietor vyvrhovaný zo Slnka a iba v menšej miere medzihviezdny materiál.
Opustenie heliosféry umožnil jednoducho detekovať prístroj PLS, Plasma Science Experiment, schopný pomocou elektrického prúdu plazmy merať rýchlosť, hustotu, teplotu a tlak slnečného vetra. 5. novembra zaznamenal výrazný skok v meraných dátach, keď sa významne znížilo množstvo častíc zo Slnka a zároveň zvýšilo množstvo medzihviezdnych častíc.
Voyager 2 sa nachádza cca 18 miliárd km od Slnka, respektíve 120 AU. Opustenie heliosféry ale zďaleka neznamená opustenie slnečnej sústavy, keď za jej okraj sa považuje až pás malých objektov pod vplyvom gravitácie Slnka Oortov oblak. Ten začína vo vzdialenosti 1000 AU a končí až v 100 000 AU, Voyager 2 sa k nemu dostane až o 300 rokov a preletí ho o 30 tisíc rokov.
Video NASA ku vstupu Voyager 2 do medzihviezdneho priestoru (video: NASA)
Voyager 2 bol vypustený v auguste 1977 a uskutočnil blízky prelet Jupitera, Saturnu, Uránu a Neptúnu. Krátko po ňom v septembri bola vypustená sonda Voyager 1, ktorá opustila heliosféru v auguste 2012. Detekcia tejto hranice bola ale komplikovanejšia, keďže na Voyager 1 bol dlhodobo nefunkčný prístroj PLS.
Sondy budú ďalej letieť medzihviezdnym priestorom, zrejme v relatívne blízkej budúcnosti ale nebudeme s nimi môcť už komunikovať a postupne im prestanú fungovať aj ich prístroje. Limitujúcimi faktormi ich životnosti je totiž napájanie a palivo pre natáčanie, ktoré je potrebné pre natáčanie antény pre komunikáciu so Zemou.
Napájanie je zabezpečované termoelektrickým generátorom získavajúcim elektrickú energiu z atómového rozpadu plutónia, ktorého výkon postupne klesá o 4 Watty ročne.
NASA uskutočňuje opatrenia, aby životnosť Voyagerov predĺžila. Okrem iného postupne vypína jednotlivé prístroje a na Voyager 1 napríklad začala pre natáčanie využívať dlho nepoužívané v súčasnosti efektívnejšie trysky pôvodne určené pre korekcie trajektórie. Presné odhadované termíny, dokedy budú mať sondy dostatok paliva pre uskutočňovanie komunikácie a napájanie pre beh základných systémov, NASA aktuálne neavizuje.
ultraradikalny optimizmus
Od: syntaxterrorXX. X
|
Pridané:
11.12.2018 15:56
Bohapusto zdúchnuť s vedomím, že karma je zdarma, keď jej môžem v rámci trvalej udržateľnosti prispievať zákonom zaslúženými úrokmi by bolo priekazne nezodpovedné.
Len, aby niekto nebol prekvapený keď sa rozšíri o zvyšné Balkánske štáty. A aby nebol niekto prekvapený ak sa osamostatní napríklad Sibír. Alebo ak sa Sibír pripojí dobrovoľne k Číne.
ondrej macko by ti na markize, ako expert na vsetko o hov*e a hov*e o vsetkom, vysvetlil, ze on taku antenu nieze postavil ked mal 3, ale dokonca s nou uz vtedy komunkoval s alfou centauri :)
Re: rychlost
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
11.12.2018 17:29
Lebo viacej nedokážeme, jedine ak s výrazne menším objektom, ktorý by zase po 40 rokoch už nefungoval, alebo nedokázal komunikovať.
Podľa mňa to je stále celkom dosť. Nezabúdaj, že Slnko ho stále ťahá naspäť (úniková rýchlosť stade je ešte stále okolo 4 km/s, na rozdiel od 42 km/s pri Zemi).
Re: Štvorec vzdialenosti
Od: ljuk
|
Pridané:
11.12.2018 19:43
takto: https://dopice.sk/mit
ta schopnost urcite na ten cas super ale dnes smiesna: When the spacecraft is unable to communicate with Earth, the Digital Tape Recorder (DTR) can record about 64 kilobytes of data for transmission at another time.[13]
Re: Štvorec vzdialenosti
Od: Jamrich.
|
Pridané:
11.12.2018 20:15
Na tú vzdialenosť ako zachytíš nejaký signál keď klesá so štvorcom vzdialenosti???
Na Zemi máme problém s tisíckou km šíriť nejaký signál. Ale na 20 miliárd km mi dlho nepôjde do hlavy...
Re: Štvorec vzdialenosti
Od: Twixie_
|
Pridané:
11.12.2018 20:21
Kurva velkou anténou. Na zemi dokážeš šíriť signál na 1000km úplne v pohode. Problém je, že ho nechytíš na pidianténku v mobile a v druhom štáte ti ho aj tak zarušia.
Čakal by som, že zrovna Maniak bude fanúšik dlhovlnného vysielania a chytania rozhlasu z číny na jeho staré dobré rádio.
Re: Štvorec vzdialenosti
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
11.12.2018 20:57
Napríklad tak, že ten výkon skoncentruješ do extrémne úzkeho lúča. Potom ani kvadratický pokles až tak veľmi nevadí, lebo toho stále príde dosť. Laserové ukazovátko by si voľným okom mal vidieť aj na 10000 km, ak ti bude mieriť priamo do oka.
Re: Štvorec vzdialenosti
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
12.12.2018 19:59
Nie je to zďaleka ľahké, ale na druhej strane ani nepredstaviteľné. Vôbec sa netreba trafiť na pár milimetrov, pretože napriek všetkému úsiliu je lúč veľmi široký (tipujem rádovo stotisíce km), ale zachytí sa iba maličká časť energie. Aj to ale stačí, aby sa signál neutopil v šume.
Upozornenie na opakujucu sa chybu
Od: Minister slovenciny
|
Pridané:
11.12.2018 23:32
Dobry den redakcia,
opat by som Vas rad upozornil na casto opakujucu sa chybu vo Vasich clankoch. Spisovne po slovensky sa pise: "detegovat". Uz by ste si to mohli zapamatat.
Re: Upozornenie na opakujucu sa chybu
Od: hft
|
Pridané:
13.12.2018 13:27
Správna podoba slovesa je detegovať. Je utvorená z prítomníkového kmeňa latinského slovesa detegere, na rozdiel od podstatného mena detekcia, ktoré vzniklo zo supínovej formy tohto slovesa detectum. Podobne je to aj pri dvojiciach slov reagovať – reakcia, korigovať – korekcia, fungovať – funkcia.