Sonda OSIRIS-REx americkej vesmírnej agentúry NASA identifikovala na asteroide Bennu, pri ktorom sa nachádza od minulého pondelka, vodu viazanú v pevnom materiáli asteroidu.
Sonda začala asteroid analyzovať už vo fáze približovania od leta. Dáta z dvoch spektrometrov OVIRS, OSIRIS-REx Visible and Infrared Spectrometer, a OTES, OSIRIS-REx Thermal Emission Spectrometer, odhalili prítomnosť viazanej hydroxylovej skupiny.
Vedci podľa oznámenia predpokladajú, že voda sa nachádza na celom povrchu a do minerálov sa dostala reakciou s kvapalnou vodou. Asteroid je podľa NASA príliš malý, aby na ňom v minulosti existovala kvapalná voda, nachádzala sa ale zrejme na väčšom asteroide, z ktorého sa Bennu oddelil.
Bennu je asteroidom s priemerom cca 492 metrov obiehajúcim Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka. Prítomnosť vody podľa NASA znamená, že Bennu je ideálnym cieľom pre misiu OSIRIS-REx, pomôcť analyzovať formovanie slnečnej sústavy.
Bennu odfotený z cca 80 km, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Goddard / University of Arizona)
Sonda sa definitívne priblížila k asteroidu 3. decembra. Zatiaľ nevstúpila na jeho orbitu, obieha ho s pohonom s najväčším priblížením 7 km. Cieľom je zistiť presnú hmotnosť asteroidu, aby mohla sonda uskutočniť vstup na orbitu. K tomu by malo prísť 31. decembra, pričom obiehať ho bude vo vzdialenosti 1.4 až 2 km. Opustí ju zase vo februári, za účelom preletov s pohonom pre študovanie vybraných častí.
Predstavenie misie OSIRIS-REx (video: NASA)
Sonda zároveň detailne mapuje jeho povrch pre výber miesta, z ktorého odoberie vzorku. K tomu by malo prísť v júli 2020, odobrať pomocou ramena by mala 60 až 2000 gramov vzorky.
Následne sonda vzorku prinesie na Zem. Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.
Misia je prvou misiou NASA, ktorá prinesie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo nejde, keď japonská sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Zároveň je už pri jej cieli, asteroide Ryugu, nasledovník Hayabusa2, ktorý má vzorku priniesť na Zem ešte v roku 2020.