neprihlásený Nedeľa, 29. marca 2020, dnes má meniny Miroslav   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Sonda pre odber vzorky sa dnes dostane k asteroidu, sledujte prenos

Značky: NASAvesmírasteroidy

DSL.sk, 3.12.2018


Po minulotýždňovom úspešnom pristátí sondy InSight na Marse dosiahne dnes svoj cieľ ďalšia sonda NASA, OSIRIS-REx.

OSIRIS-REx, ktorá odštartovala na jeseň 2016, sa dnes definitívne priblíži a zrejme by sa mala dostať na obežnú dráhu asteroidu Bennu. Okrem pozorovania asteroidu je jej hlavnou misiou odobratie vzorky z asteroidu a jej prinesenie na Zem.

K priblíženiu príde okolo 18:00. NASA bude informovať o priblížení v reálnom čase na NASA TV, pričom prenos začínajúci cca o 17:45 je možné sledovať aj vo videu vloženom nižšie v článku.

Bennu je asteroidom s priemerom cca 492 metrov obiehajúcim Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka.

V uplynulých týždňoch sonda uskutočnila viacero korekčných manévrov na úpravu trajektórie a otestovala svoje vysúvacie rameno TAGSAM, Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism. Rameno má dĺžku 3.35 metrov a tri kĺby, na jeho konci je hlavica pre odoberanie materiálu.


Prenos NASA TV (video: NASA)Asteroid bude sonda najskôr obiehať vo vzdialenosti 7 až 19 km a detailne ho zmapuje okrem iného pre výber miesta odobratia vzorky. K tomu má prísť v júli 2020, pričom odobratých má byť medzi 60 až 2000 gramami vzoriek, ktoré by mohli odpovedať na viaceré otázky o formovaní slnečnej sústavy. Pri odoberaní sa využije natlakovaný plynný dusík, ktorý by mal rozrušiť povrchový materiál a dostať ho do hlavice.


Mechanizmus odoberania vzorky pomocou OSIRIS-REx (video: NASA)Množstvo odobratého materiálu NASA zistí zmeraním zotrvačnosti sondy pri otáčaní s natiahnutým ramenom, pričom takýmto spôsobom už potvrdila aj odhodenie krytu ramena a v uplynulých dňoch namerala hodnoty s natiahnutým prázdnym ramenom ako základ pre následné zistenie hmotnosti vzorky.


Predstavenie misie OSIRIS-REx (video: NASA)Misia je prvou misiou NASA, ktorá prinesie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo nejde, keď japonská sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Zároveň je už pri jej cieli, asteroide Ryugu, nasledovník Hayabusa2, ktorý má vzorku priniesť na Zem ešte v roku 2020.

Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

V marci, mesiaci izolácie, stúpla najnovšia verzia Windows 10 ale aj najstaršie verzie
Konkurent Starlinku údajne dnes zbankrotuje, ešte pred vynesením satelitov
Musk ukázal Starship, ktorá zrejme poletí
Štát chce povedať ako využije lokalizačné dáta až o týždeň
Česko požiadalo streamovacie služby, aby vypli HD
Apple prejde na ARM procesory aj v desktopoch, už budúci rok
Google obnovil vývoj prehliadača Chrome
Minimálne v Česku výrazne narástli predaje PC
Operátori taja ako presne vedia lokalizovať zákazníkov
Dobrovoľníci intenzívne pomáhajú s liekom na koronavírus, dosiahli exaflopový výkon


Diskusia:
                               
 

posielam lopatku...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Snáď je zabalená do fólie :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak daleko už nemusí byť...Slnko tam už nemá svoju moc ani nad lopatkou...nezohreje sa :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

message to bennu
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

I ked je vzdy mozne poskytnut pomerne doveryhodne posobiace odovodnenie, skutocnym odbornikom urcite neujde, ze o globálne prvenstvo nejde principialne preto, lebo Zem je priekazne plocha.
Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

Musel som ti dať "mínus" - za plochú Zem.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to nevadí, jebenko ho vypluskuje
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

To je v poriadku. Priruciek a tutorialov, ako nasadit vlastne cssko je na webe znacne mnozstvo a nakolko pribudaju nove, doplnovaniu si vzdelania i samostudiom priekazne nic nebrani.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

mozem in jebat taky live stream kde na konci ukazu zaspinenu kameru zo super sondou. Uz je to trapne
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár