Po minulotýždňovom úspešnom pristátí sondy InSight na Marse dosiahne dnes svoj cieľ ďalšia sonda NASA, OSIRIS-REx.
OSIRIS-REx, ktorá odštartovala na jeseň 2016, sa dnes definitívne priblíži a zrejme by sa mala dostať na obežnú dráhu asteroidu Bennu. Okrem pozorovania asteroidu je jej hlavnou misiou odobratie vzorky z asteroidu a jej prinesenie na Zem.
K priblíženiu príde okolo 18:00. NASA bude informovať o priblížení v reálnom čase na NASA TV, pričom prenos začínajúci cca o 17:45 je možné sledovať aj vo videu vloženom nižšie v článku.
Bennu je asteroidom s priemerom cca 492 metrov obiehajúcim Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka.
V uplynulých týždňoch sonda uskutočnila viacero korekčných manévrov na úpravu trajektórie a otestovala svoje vysúvacie rameno TAGSAM, Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism. Rameno má dĺžku 3.35 metrov a tri kĺby, na jeho konci je hlavica pre odoberanie materiálu.
Prenos NASA TV (video: NASA)
Asteroid bude sonda najskôr obiehať vo vzdialenosti 7 až 19 km a detailne ho zmapuje okrem iného pre výber miesta odobratia vzorky. K tomu má prísť v júli 2020, pričom odobratých má byť medzi 60 až 2000 gramami vzoriek, ktoré by mohli odpovedať na viaceré otázky o formovaní slnečnej sústavy. Pri odoberaní sa využije natlakovaný plynný dusík, ktorý by mal rozrušiť povrchový materiál a dostať ho do hlavice.
Mechanizmus odoberania vzorky pomocou OSIRIS-REx (video: NASA)
Množstvo odobratého materiálu NASA zistí zmeraním zotrvačnosti sondy pri otáčaní s natiahnutým ramenom, pričom takýmto spôsobom už potvrdila aj odhodenie krytu ramena a v uplynulých dňoch namerala hodnoty s natiahnutým prázdnym ramenom ako základ pre následné zistenie hmotnosti vzorky.
Predstavenie misie OSIRIS-REx (video: NASA)
Misia je prvou misiou NASA, ktorá prinesie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo nejde, keď japonská sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Zároveň je už pri jej cieli, asteroide Ryugu, nasledovník Hayabusa2, ktorý má vzorku priniesť na Zem ešte v roku 2020.
Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.
ničivý praktik S03E121
Od: syntaxterrorXX. X
|
Pridané:
3.12.2018 11:02
I ked je vzdy mozne poskytnut pomerne doveryhodne posobiace odovodnenie, skutocnym odbornikom urcite neujde, ze o globálne prvenstvo nejde principialne preto, lebo Zem je priekazne plocha.
To je v poriadku. Priruciek a tutorialov, ako nasadit vlastne cssko je na webe znacne mnozstvo a nakolko pribudaju nove, doplnovaniu si vzdelania i samostudiom priekazne nic nebrani.