neprihlásený Nedeľa, 29. marca 2020, dnes má meniny Miroslav   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Sonda pre odber vzorky sa blíži k asteroidu, otestovala rameno

Značky: NASAvesmírasteroidy

DSL.sk, 23.11.2018


Hoci všetku pozornosť v oblasti vesmírneho výskumu momentálne púta sonda NASA InSight, ktorá v pondelok ako jediná misia za štyri roky pristáva na Marse, hneď o týždeň 3. decembra dosiahne svoj cieľ aj ďalšia sonda NASA, OSIRIS-REx.

OSIRIS-REx, ktorá odštartovala na jeseň 2016, sa dostane na obežnú dráhu asteroidu Bennu. Okrem pozorovania asteroidu je jej hlavnou misiou odobratie vzorky z asteroidu a jej prinesenie na Zem.

Bennu je asteroidom s priemerom cca 492 metrov obiehajúcim Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka.

V polovici mesiaca sonda uskutočnila v poradí štvrtý korekčný manéver, ktorý znížil jej rýchlosť voči asteroidu. Finálny manéver je naplánovaný na 30. novembra.

Následne pred týždňom sonda otestovala svoje vysúvacie rameno TAGSAM, Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism. Rameno má dĺžku 3.35 metrov a tri kĺby, na jeho konci je hlavica pre odoberanie materiálu.


Mechanizmus odoberania vzorky pomocou OSIRIS-REx (video: NASA)
Mechanizmus vysunutia ramena OSIRIS-REx a odmeranie hmotnosti (video: NASA)Asteroid bude sonda najskôr obiehať vo vzdialenosti 7 až 19 km a detailne ho zmapuje okrem iného pre výber miesta odobratia vzorky. K tomu má prísť v júli 2020, pričom odobratých má byť medzi 60 až 2000 gramami vzoriek, ktoré by mohli odpovedať na viaceré otázky o formovaní slnečnej sústavy. Pri odoberaní sa využije natlakovaný plynný dusík, ktorý by mal rozrušiť povrchový materiál a dostať ho do hlavice.

Množstvo odobratého materiálu NASA zistí zmeraním zotrvačnosti sondy pri otáčaní s natiahnutým ramenom, pričom takýmto spôsobom už potvrdila aj odhodenie krytu ramena a v uplynulých dňoch namerala hodnoty s natiahnutým prázdnym ramenom ako základ pre následné zistenie hmotnosti vzorky.


Predstavenie misie OSIRIS-REx (video: NASA)Misia je prvou misiou NASA, ktorá prinesie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo nejde, keď japonská sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Zároveň je už pri jej cieli, asteroide Ryugu, nasledovník Hayabusa2, ktorý má vzorku priniesť na Zem ešte v roku 2020.

Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

V marci, mesiaci izolácie, stúpla najnovšia verzia Windows 10 ale aj najstaršie verzie
Konkurent Starlinku údajne dnes zbankrotuje, ešte pred vynesením satelitov
Musk ukázal Starship, ktorá zrejme poletí
Štát chce povedať ako využije lokalizačné dáta až o týždeň
Česko požiadalo streamovacie služby, aby vypli HD
Apple prejde na ARM procesory aj v desktopoch, už budúci rok
Google obnovil vývoj prehliadača Chrome
Minimálne v Česku výrazne narástli predaje PC
Operátori taja ako presne vedia lokalizovať zákazníkov
Dobrovoľníci intenzívne pomáhajú s liekom na koronavírus, dosiahli exaflopový výkon


Diskusia:
                               
 

kde ste vsetci, v krcme?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Priekazne :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Elán mal koncert, kde si bol ty
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

posledny?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Priekazne :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Sakra, to som zmeskal.. kedy bude dalsi posledny?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na starych dedov nie som zvedavy. su davno za zenitom. mali si uzivat dochodok a nie sa vlacit po koncertoch. a naviac, raz vobec nevie spievat.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

"kde ste vsetci, v krcme?"

Nehuč šak už som doma...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A viete co ma spolocne sonda ktora si ide po vzorky k nejakemu nepodstatnemu asteroidu so slovenskou skupinou ELAN?
No predsa DSL.sk priekazne
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

REx Osiris bude mat meskanie 180 minut...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár