neprihlásený Piatok, 3. apríla 2020, dnes má meniny Richard   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Sonda pre odber vzorky sa blíži k asteroidu, otestovala rameno

Značky: NASAvesmírasteroidy

DSL.sk, 23.11.2018


Hoci všetku pozornosť v oblasti vesmírneho výskumu momentálne púta sonda NASA InSight, ktorá v pondelok ako jediná misia za štyri roky pristáva na Marse, hneď o týždeň 3. decembra dosiahne svoj cieľ aj ďalšia sonda NASA, OSIRIS-REx.

OSIRIS-REx, ktorá odštartovala na jeseň 2016, sa dostane na obežnú dráhu asteroidu Bennu. Okrem pozorovania asteroidu je jej hlavnou misiou odobratie vzorky z asteroidu a jej prinesenie na Zem.

Bennu je asteroidom s priemerom cca 492 metrov obiehajúcim Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka.

V polovici mesiaca sonda uskutočnila v poradí štvrtý korekčný manéver, ktorý znížil jej rýchlosť voči asteroidu. Finálny manéver je naplánovaný na 30. novembra.

Následne pred týždňom sonda otestovala svoje vysúvacie rameno TAGSAM, Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism. Rameno má dĺžku 3.35 metrov a tri kĺby, na jeho konci je hlavica pre odoberanie materiálu.


Mechanizmus odoberania vzorky pomocou OSIRIS-REx (video: NASA)
Mechanizmus vysunutia ramena OSIRIS-REx a odmeranie hmotnosti (video: NASA)Asteroid bude sonda najskôr obiehať vo vzdialenosti 7 až 19 km a detailne ho zmapuje okrem iného pre výber miesta odobratia vzorky. K tomu má prísť v júli 2020, pričom odobratých má byť medzi 60 až 2000 gramami vzoriek, ktoré by mohli odpovedať na viaceré otázky o formovaní slnečnej sústavy. Pri odoberaní sa využije natlakovaný plynný dusík, ktorý by mal rozrušiť povrchový materiál a dostať ho do hlavice.

Množstvo odobratého materiálu NASA zistí zmeraním zotrvačnosti sondy pri otáčaní s natiahnutým ramenom, pričom takýmto spôsobom už potvrdila aj odhodenie krytu ramena a v uplynulých dňoch namerala hodnoty s natiahnutým prázdnym ramenom ako základ pre následné zistenie hmotnosti vzorky.


Predstavenie misie OSIRIS-REx (video: NASA)Misia je prvou misiou NASA, ktorá prinesie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo nejde, keď japonská sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Zároveň je už pri jej cieli, asteroide Ryugu, nasledovník Hayabusa2, ktorý má vzorku priniesť na Zem ešte v roku 2020.

Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

V SR sa napriek situácii uskutočnila informatická olympiáda, cez Internet
NASA roztvorila zrkadlo nástupcu Hubblovho teleskopu, na Zemi
Streamovacie služby kvalitu znižovať nemuseli, tvrdí český NIX
Uvedený 8-jadrový 5.3 GHz CPU pre notebooky
Intel sa vrátil na pozíciu najväčšieho výrobcu čipov
Folding@home spustil nové výpočty pri hľadaní lieku na koronavírus
Linux Mint 20 už bude len 64-bitový
Aj Microsoft odkladá vypnutie TLS 1.0 a 1.1
Žiaci majú dostať od mobilných operátorov viac dát
Začala aukcia frekvencií pre 5G siete


Diskusia:
                               
 

kde ste vsetci, v krcme?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Priekazne :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Elán mal koncert, kde si bol ty
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

posledny?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Priekazne :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Sakra, to som zmeskal.. kedy bude dalsi posledny?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na starych dedov nie som zvedavy. su davno za zenitom. mali si uzivat dochodok a nie sa vlacit po koncertoch. a naviac, raz vobec nevie spievat.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

"kde ste vsetci, v krcme?"

Nehuč šak už som doma...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A viete co ma spolocne sonda ktora si ide po vzorky k nejakemu nepodstatnemu asteroidu so slovenskou skupinou ELAN?
No predsa DSL.sk priekazne
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

REx Osiris bude mat meskanie 180 minut...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár