neprihlásený Piatok, 5. júna 2020, dnes má meniny Laura   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
NASA pošle na Mesiac desiatku malých experimentov

Značky: NASAMesiac

DSL.sk, 22.11.2018


Americká vesmírna agentúra NASA plánuje vo veľmi blízkej budúcnosti poslať na Mesiac približne desiatku malých experimentov od tretích strán.

Tento týždeň uplynul termín pre navrhovanie experimentov v rámci programu ROSES, Research Opportunities in Space and Earth Science. Vybrané projekty bude NASA spolufinancovať, aby bol stihnutý prísny plánovaný termín ich vypustenia v súčasnosti ale už musia byť z väčšej časti vyvinuté.

NASA totiž plánuje minimálne prvé z nich dopraviť na Mesiac už v budúcom roku, najneskôr v roku 2020. Všetky vybrané projekty by mali byť pripravené na marec 2020. NASA v súčasnosti nemá vlastné väčšie rakety a dopravu experimentov zabezpečí objednaním misií od súkromných spoločností.

Vybrané a podporené budú projekty, ktoré sú v súlade so smerovaním NASA na ďalšie skúmanie Mesiaca a Marsu a môžu priniesť nové technológie, prístroje a poznatky napríklad v oblasti využívania miestnych zdrojov.

Celkovo NASA očakáva v prvom kole podporenie 8 až 12 projektov, pričom každý experiment má mať do najviac 15 kg. Väčšina bude predpokladane určená pre používanie priamo v pristávacom module alebo staticky blízko neho, pričom s modulom bude možná drôtová komunikácia a tiež odoberanie napájania priemerne do 8 Wattov.


Demonštrácia malého robotického vozidla od Lunar Outpost (video: Lunar Outpost)Komunikovať bude možné s modulom aj cez WiFi a program zrejme nevylučuje ani robotické vozidlá, ktoré limituje ale maximálna hmotnosť. Minimálne jedna spoločnosť, Lunar Outpost, ale pripravuje robotické vozidlo spĺňajúce podmienky. Má totiž iba cca 10 kg. Či Lunar Outpost projekt prihlásila nie je jasné, informácie Arstechnica to ale naznačujú.

Lunar Outpost plánuje do budúcnosti flotilu takýchto malých robotických vozidiel.

Dostať súkromné projekty na Mesiac sa pokúšala aj súťaž Google Lunar Xprize, ktorá ponúkala odmenu 20 miliónov dolárov za prvé súkromné pristátie na Mesiaci. Po tom ako bol termín viackrát posunutý a žiadny z tímov nestihol ani posledný termín na začiatku tohto roka Google zrušil financovanie tejto odmeny. V súťaži zostávalo ešte päť tímov, ktoré mali zazmluvnené aj vynesenie svojich lodí, americký Moon Express, izraelský SpaceIL, indický TeamIndus, japonský Hakuto a medzinárodný Synergy Moon.

Niektoré z nich plánujú svoje misie zrealizovať naďalej a podľa informácií z leta by vo februári mala pristáť malá súkromná loď projektu izraelskej neziskovej organizácie SpaceIL v spolupráci so štátom vlastnenou spoločnosťou Israel Aerospace Industries.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Ďalšie problémy v eKaranténe umožňujú vyhýbanie sa karanténe
Pre routery Turris vydaný nový Turris OS 5.0
V Orangei opäť najpredávanejším Huawei
Microsoft prešetruje 11 problémov vo Windows 10 2004, pribudol ďalší
Huawei pridal do smartfónu pre koronavírus infračervený teplomer
Štát aktivoval desiatky tisíc elektronických schránok občianskych združení a ďalších organizácií
NASA oznámila termín štartu vozidla na Mars
Populárny OS pre NAS-y prechádza v najvyššej edícii z FreeBSD na Linux
Sondu na Marse sa NASA konečne podarilo vtlačiť do povrchu
Microsoft začne na Windows 10 automaticky aktualizovať Edge na nový s Chromium


Diskusia:
                               
 

nech si robia vo svojich labákoch a nech ich neposielajú na Mesiac
tam je treba posielať iba veľké experimenty :-) /ako napr. mesačné vozítka od čias ZSSR/
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

KUA! som zabudol
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

neviem prečo, ale prvá vec čo som si predstavil pri prečítaní nadpisu, boli malí robotkovia z mad massion :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co tak tam vyskusat dva nehmotne experimenty... striedanie letneho a zimneho casu, pripadne slovensky experiment u nasho pospoliteho ludu v podstate uspesny - "aky zadarmo" ako pre koho...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

" vlaky zadarmo "... ach jaj..
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

a mozu byt aj vaky zadarmo aj vleky...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Traky zadarmo? Nie, radsej opasok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

SOSA dostáva šancu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takze NASA plánuje v ramci izolovanej trusted domeny vo vakuu komunikaciu technologiou, vyvijanou specialne s dorazom na eliminaciu interferencii a atmosferickych javov...co vedia?...co taja?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Vedia toho velmi vela. Blizsie informacie si mozes najst tu, tu a tu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

skCUBE 2? Bude plnit ulohu smetia na mesiaci. Samozrejme za statne peniaze, aspon tak zo miliardu euro. Poskladanu z lega.
Odpovedať Hodnotiť:
 

prachy závidíš, ale tie vily, jachty a milenky nevidíš
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár