Výskumný tím z Massachusettského technologického inštitútu, MIT, vyvinul prototyp lietadla s pohonom nevyužívajúcim žiadne pohyblivé časti. Podľa vedcov ide o vôbec prvé lietadlo takéhoto typu.
U lietadiel je úlohou pohonu spôsobiť prúdenie okolitého vzduchu voči lietadlu smerom k zadnej časti lietadla, čo dodáva ťah dopredu a zároveň vďaka krídlam špecifického tvaru spôsobuje vztlak.
Prototyp na vytvorenie takéhoto prúdenia využíva iónový vietor, ktorý vytvára. Iónový pohon sa už používa u vesmírnych lodí, ktoré si nesú palivo v podobe ťažkých atómov so sebou, ionizujú ich a vystrelujú. V prípade prototypu lietadla sú ióny vytvárané z atómov okolitého vzduchu, pomocou elektród s napätím až 40 tisíc Voltov.
Predné menšie kladné elektródy umiestnené pod krídlami vytrhávajú z atómov elektróny a tým ich ionizujú na kladne nabité ióny, ktoré sú následne priťahované k záporným zadným elektródam. Pri pohybe narážajú aj do ostatných molekúl vzduchu a vytvárajú ťah.
Predstavenie lietadla s iónovým pohonom (video: Nature / MIT)
Napájanie elektródam zabezpečujú LiPol batérie nešpecifikovaných parametrov, napájanie podľa dostupných informácií dodáva až 600 Wattov.
Ťah je v porovnaní so štandardnými pohonmi zatiaľ pomerne malý a dizajn lietadla sa tomu musel prispôsobiť, pri rozpätí krídiel 5 metrov má hmotnosť len cca 2.5 kg. Pri demonštrácii lietadlo podľa vedcov preletelo 60 metrov, pričom letová rýchlosť má dosahovať 4.8 metrov za sekundu.
Pôvodnou inšpiráciou vedúceho tímu pre vyvinutie takéhoto pohonu boli podľa jeho informácií pre MIT News malé lode zo Star Treku. Tím teraz pracuje na zvýšení efektivity riešenia s generovaním silnejšieho iónového vetra pri rovnakom napätí a tiež zvýšení generovaného ťahu na jednotku plochy. Vedecký článok s detailnými informáciami publikoval tím v Nature.
Nech sa este inspiruju teleportom, replikatorom a "holodeck-ou". Potom inspiracia prekrocenia malosti monetarneho systemu... a do 24th century by sme to mozno stihli aj bez vulkancov ci klingonov.
Minule som počúval reláciu (samozrejme ako každý čitateľ DSL ktorý všetko vie) o tom ako pavúčiky počas babieho leta lietajú. A zistilo sa, že lietajú aj počas úplného bezvetria. Oni potvory maličké využívajú statickú elektrinu.
Toto som si vyrobil asi pred 15 rokmi. Dajte si do googlu lifter. Okrem pavedeckych webov vam vyhodi aj par kde je popisany princip. Skusali sme to potom so zdrojom vysokeho napetia na FEIke. Nevyhoda naozaj slaby tah, velka spotreba a riadna vyroba ozonu.
Re: Lifter
Od: Iskricky a pipionierky
|
Pridané:
23.11.2018 19:19
netreba, iontove cistice vzduchu tak funguju, a toho ozonu nie je tak vela.
YT je toho plny, trojuholniky so spajli.
Vadi tomu cokolvek ucemnene v okoli, ad radiatora po male spotrebice.
Vadi tomu vlhkost, a pri dode uz skacu iskry.
Domovina moja krasna slubujem to v tento de, ze ja tvoja iskra jasna, na teba, nezabudnem.
Somarina na n-tu
Od: Jerry19
|
Pridané:
22.11.2018 17:07
Presne toto sme u nas v byvalej praci minimalne 5 rokov do zadu skusali ale na ine vyuzitie, nie na lietadlo. Chceli sme vetracik bez pohyblivych casti na chladenie elektroniky. Fukalo to ale podstatne slabsie ako normalny vetrak a nakoniec sa tato myslienka zavrhla a projekt ukoncil. To ze mu to lieta je pekne, ale to lietadielko musi byt extremne lahke, vykon to nema ziadny...
Vysku by sa mal zameriať na ľudske trávenie. Pokial by vedci vytuningovali naše črevá aby zvládli silný a dlhotrvajúci ťah tak do pár rokov lietame na biologické palivo. Odprdíme sa z BA do KE.