Sonda Parker Solar Probe americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá bude detailne študovať Slnko, prežila svoj prvý blízky oblet Slnka a indikuje bezproblémový stav.
Najbližšie bola sonda pri aktuálnej orbite k Slnku v utorok o 4:28 ráno nášho času. Počas dní pri najväčšom priblížení komunikácia so sondou kvôli rádiovej aktivite Slnka nie je možná alebo je len obmedzená. Prvý jednoduchý signál indikujúci stav sondy prijala NASA včera o 22:46 nášho času.
Sonda môže poslať štyri typy takéhoto jednoduchého signálu, tri indikujú rozličné problémy. Sondy ale poslala najlepší možný signál A znamenajúci buď žiadny problém alebo úspešné automatické vyriešenie prípadných menších problémov.
Sonda sa pri tomto obehu dostala do vzdialenosti cca 24 miliónov kilometrov od povrchu Slnka a mala pritom voči našej hviezde rýchlosť 343 tisíc km / h, obe hodnoty sú rekordami ľudstva.
Sonda prelieta pri blízkom priblížení oblasťou, ktorá sa považuje za najvrchnejšiu vrstvu atmosféry Slnka, korónu. Prítomný ale riedky materiál má podľa NASA teplotu cca 2 milióny stupňov Celzia.
Informácie o prvom blízkom prelete okolo Slnka (video: NASA)
Sondu tento materiál nemá ohroziť ale výrazne ju zahrieva intenzívne slnečné žiarenie, na ochranu proti ktorému používa špeciálny štít zložený z viacerých vrstiev. Za štítom je sonda pri prelete z pohľadu Slnka skrytá. Štít bol vyvinutý rovnako ako sonda na Univerzite Johnsa Hopkinsa. Základom štítu je uhlíková pena medzi dvomi vrstvami uhlíka, pričom štít je následne potiahnutý bielou keramickou vrstvou za účelom vyžarovania akumulovanej energie.
Strana štítu namierená na Slnko bude dosahovať pri najbližších priblíženiach maximálnu teplotu cca 1370 stupňov C, druhá strana 315 stupňov C a teplota vlastnej lode by mala byť udržiavaná na cca 30 stupňov C.
Pri aktuálnom prelete ešte neboli zďaleka dosahované takéto hodnoty, podľa NASA sa štít mal zohriať len na niečo menej ako 440 stupňov C.
Sonda obieha Slnko po výrazne eliptickej orbite, v najbližšom bode sa bude približovať čoraz viac Slnku vďaka siedmim gravitačným asistenciám pomocou Venuše. Celkovo uskutoční 24 obehov a veľmi blízko bude pri posledných troch obletoch od decembra 2024 do júna 2025, minimálna vzdialenosť dosiahne len 6 miliónov kilometrov.
Misiou sondy je pomocou prístrojov na palube analyzovať magnetické pole, plazmu a presun energie v analyzovanom regióne Slnka, ktoré stoja pri zrode a akcelerujú slnečný vietor, prúd elektricky nabitých častíc. Tieto informácie nám umožnia lepšie pochopiť a prípadne predvídať slnečné počasie ovplyvňujúce aj Zem a najmä satelity okolo Zeme.
To už je ale aký brutál, keď sa nad tým človek tak zamyslí.
"blízky prelet pri Slnku". Človek si povie, wau, to boli asi tak na vzdialenosť Zem - Mesiac (300 tis. km). Báááám 24 miliónov km. kokos...
Ďalej, povieš si.. hmm, na takú vzdialenosť, to okolo tej sondy musí byť riadne horko.. aj 400-500 tisíc stupňov... bááááám 2 milióny... to sú iné hodnoty ty kokos
Tak ono ta sonda lieta vo vakuu, takze sa nezahrieva tak, ako si to predstavujes tu na Zemi.
Celkom dobre video ohladne toho mal Kurzgesagt (White Dwarf a Red Dwarf) a vysvetlili, ze preco tie hviezdy chladnu miliardy rokov (a ciastocne ti vysvetli, preco sa zahreje "len na" takmer 1400°C a vnutro ma 30°C :)
Aj termosféra Zeme má teplotu cez 1000°C lenže je tak riedka, že tie častice nedokážu efektívne preniesť svoju energiu na iné teleso (teplo sa tam v podstate prenáša na chladnejšie telesá alebo do vesmíru len radiáciou, žiadna konvekcia alebo kondukcia). Podobne je to aj s "atmosférou" Slnka. Aj Slnko je na svojom "povrchu" výrazne chladnejšie v porovnaní s korónou
To je brnkačka. Zmŕtvychvstanie až po zranenia nezlučiteľné so životom priekazne* funguje.
* na základe presne rovnakých dôkazov, ako sa umiera na ožiarenie Slnkom
...a tam sa potriesniť krvou čierneho kohúta a skackať na jednej nohe do trojuholníka za štrkotu na miešku priviazaných cpu, vyradených tri dni pred konjunkciou Marsu a druhého mesiaca Jupitera...
Sklamem ta, nepochopil si pisany text. V clanku sa pise, ze prelieta oblastou, kde sa nachadza aj material s teplotou 2M stupnov. Nie ze v celej tej oblasti je 2M stupnov. To by sa ta sonda uz pomaly menila na plazmu.
To je teoreticky uplne presna hodnota, ktora prinasa pre vesmirny vyskum tri hlavne vyhody.
Prvou je fakt, ze podla rovnakej teorie vesmir nema ako vznikat a teda ze Slnko neexistuje a druhou, ze realne si ju nik nevie skutočne predstavit, takze je to priekazne aj tak jedno.
to mi pripomenulo jeden skeč z SOS.
Prepis toho skeču som našiel len na levican.sk:
Putin a Gagarin sa dohadujú: -Musíme postaviť protiraketovú zakladňu, v Európe nám ju nedovolili postaviť, tak ju postavíme...........na Slnku!!!
Áno na Slnku, to je výborný nápad!!!!-hovorí Putin
-Ale, na Slnku to nemôžeme postaviť, keď sa k nemu priblížime na 100metrov spáli nás to na smrť!!!!-hovorí vystrašene Gagarin
-Tak pôjdete v NOCI!!!!!!-povedal Putin.
a tak...
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
8.11.2018 11:42
A) pri poslednych priblizeniach v 2024/2025 dosiahne v najblizom bode 6 milionov km od Slnka na chvilku cca 192 km/s, necelych 700 000 km/h (dovtedy bude kepleriansky po elipse zrychlovat a odvtedy zasa spomalovat)
B) slnko nema ZIADNY "povrch", to co vnimame ako "ostry" okraj je v skutcnosti iba cca 400 km vrstva, ale skor to nazvime oblast (ktora sa prakticky nijako nalisi od inej napr. 1000 km vsrtvy/oblasti pod nou alebo nad nou v zmysle ze by tam bola nejaka "hladina") - no a tato 400 km vrtva/oblast ma taku vlastnost (hustota, gravitacia ...), ze sa z nej uz uvolnuju fotony, ktore tam putovali z vnutornejsich oblasti Slnka milion rokov, to je vsetko o nic viac a o nic menej
400 km je v porovnani s rozmerom Slnka (1,3M km) skoro nic, preto sa nam tzv. "okraj" zda ostry a nadobuda to dojem, ze Slnko na nejaky "povrch" ...
@redakcia:
mam pre vas tip na novinku, Microsoft ma globalny problem s aktivaciami Windows 10 Pro
"Microsoft has just released an Emerging issue announcement about current activation issue related to Pro edition recently. This happens in Japan, Korea, American and many other countries.I am very sorry to inform you that there is a temporary issue with Microsoft's activation server at the moment and some customers might experience this issue where Windows is displayed as not activated.
Our engineers are working tirelessly to resolve this issue and it is expected to be corrected within one to two business days "
https://www.reddit.com/r/ Windows10/comments/9v6ibm/ windows_10_pro_suddenly_not_activated/
Pristavanie v noci
Od: Halololo
|
Pridané:
8.11.2018 18:56
S pristavanim v noci na slnku prisli korejci a nie rusi. Dalsia vec. Korejci sa prepocitali a zistili, ze na slnku nie je noc, ze je tam stale den. Ale amici tromfli jak rusov, tak korejcov a vyjebabrali s kazdym a prisli na to, ze najlepsie je tam vybudovat zakladnu v zime. Vtedy tak neprazi. :)